درخشش هفتگی طلای سیاه بعد از عبور یك هفته پرنوسان

درخشش هفتگی طلای سیاه بعد از عبور یك هفته پرنوسان

سیمان: نفت تحت تاثیر تعطیلی شبکه خط لوله سوخت شرکت کلونیال پایپ لاین و کمبود بنزین متعاقب آن در آمریکا و بحران کووید 19 در هند، هفته پرنوسانی را گذراند با این وجود موفق شد سومین رشد هفتگی متوالی را رقم بزند.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا روز جمعه با یک دلار و ۵۵ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش، در ۶۵ دلار و ۳۷ سنت در هر بشکه بسته شد. این افزایش قیمت ریزش ۳.۴ درصدی روز پنج شنبه که بزرگترین کاهش قیمت روزانه از پنجم آوریل بود را جبران کرد. شاخص نفت آمریکا برای کل هفته ۰.۷ درصد رشد هفتگی ثبت نمود که به رشد ۲.۱ درصدی هفته پیش و رشد ۲.۳ درصدی هفته قبل از آن افزوده شد.

بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و ۶۳ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش، در ۶۸ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه بسته شد. نفت برنت روز پنج شنبه ۳.۳ درصد ریزش داشت که بزرگترین کاهش قیمت از پنجم آوریل بود. این شاخص بازار جهانی برای کل هفته ۰.۶ درصد رشد ثبت نمود که سومین رشد هفتگی بعد از رشد ۱.۵ و ۱.۷ درصدی در دو هفته قبل از آن بود.

بهبود قیمت نفت در روز جمعه تحت تاثیر اقدام معامله گران برای جبران ضرر معاملات روز قبل و دومین روز متوالی صعود گسترده در وال استریت روی داد. عامل دیگری که از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، خوش بینی نسبت به تقاضا برای بنزین در دو هفته آتی قبل از تعطیلات روز یادبود ۳۱ ماه مه در آمریکا بود که معمولا شروع رقابت تابستانی قیمتهای نفت همزمان با اوج گیری تقاضا برای سوخت در فصل سفرهای جاده ای در آمریکاست.

انجمن اتوموبیل آمریکا انتظار دارد حداکثر ۳۷ میلیون مسافر جاده ای در روز یادبود وجود داشته باشند که ۶۰ درصد بالاتر از ۲۳ میلیون نفر در زمان مشابه سال قبل خواهد بود. سخنگوی این گروه اظهار داشت: ازسرگیری فعالیت شبکه خط لوله سوخت رسانی کلونیال پایپ لاین خبر خوبی برای رانندگان است. این شرکت کار تحویل سوخت به ۴۵ درصد از کرانه شرقی آمریکا را بعد از تعطیلی شش روزه ازسرگرفت. بااینکه تاثیر ازسرگیری فعالیت این خط لوله فوری قابل مشاهده نخواهد بود و کمبود در مناطق شرقی ممکنست چند روز دیگر ادامه پیدا کند اما جایگاههای سوخت تا چند روز دیگر سوخت کافی برای تامین نیاز مردم خواهند داشت. این خبر خوبی در آستانه تعطیلات روز یادبود است.

این خط لوله در پی حمله سایبری تعطیل شده بود و بعد از اینکه شرکت کلونیال پایپ لاین پنج میلیون دلار باج به هکرهای سیستمش پرداخت کرد، شبکه خط لوله خودرا بازگشایی کرد. کاخ سفید که از ابتدا وارد این مساله شده بود، پرداخت این باج را تایید نمود.

اختلال فعالیت این خط لوله سوخت رسانی موجب افزایش سه درصدی بهای معاملات بنزین و افزایش قیمت سوخت برای مصرف کنندگان در سراسر کرانه شرقی آمریکا شد که جایگاههای سوخت بنزینی برای فروش نداشتند. قسمتی از این افزایش قیمت با بیان خبر بازگشایی خط لوله کلونیال در روز پنج شنبه از بین رفت. بهای معاملات بنزین روز جمعه ۱.۳ درصد افزایش یافت و ۲.۱۲ دلار در هر گالن بود. قیمت بنزین در جایگاههای سوخت همچنان نزدیک به سه دلار در هر گالن قرار دارد که بالاترین قیمت هفت سال اخیر است.

علاوه بر بنزین، بازار همین طور به وضعیت بحران کووید ۱۹ در هند چشم دوخته که سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان است و روز جمعه برای سومین روز متوالی آمار قربانیان روزانه اش را چهار هزار نفر گزارش کرد.

بر اساس گزارش اینوستینگ، گونه ویروس کرونائی که در هند شناسایی شده است، سرعت شیوع بالایی دارد. نارندرا مودی، نخست وزیر هند اعلام نمود که دولتش آماده مبارزه برای مهار اینگونه ویروس کروناست.

در این بین، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام نمود شرکتهای انرژی آمریکایی هفته گذشته برای سومین هفته متوالی به شمار دکلهای حفاری نفت و گاز افزودند. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز که معیاری برای سنجش تولید آتی است، در هفته منتهی به ۱۴ مه با پنج حلقه افزایش، به ۴۵۳ حلقه رسید که بالاترین آمار از آوریل سال ۲۰۲۰ است. شمار دکلها ۱۱۴ حلقه معادل ۳۴ درصد بالاتر از زمان مشابه در سال قبل است.

شمار دکلهای حفاری نفت با هشت حلقه افزایش، به ۳۵۲ حلقه رسید در صورتیکه شمار دکلهای حفاری گاز با سه حلقه کاهش، به ۱۰۰ حلقه رسید. با افزایش قیمتها از اکتبر، برخی از شرکتهای انرژی آمریکایی که هزینه حفاری و تکمیل چاهها را در دو سال قبل کاهش داده بودند، اعلام نمودند می خواهد هزینه بیشتری در سال ۲۰۲۱ داشته باشند.
1400/02/25
11:15:23
0.0 / پنج
800
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیمان سیمان