گزارش سیمان؛

امروز شروع ممنوعیت سفرهای عیدفطر

امروز شروع ممنوعیت سفرهای عیدفطر

محدودیت برای سفرهای عید فطر با خودروی شخصی در حالی از امروز شروع می شود که ناوگان حمل و نقل عمومی از این محدودیت مستثنی است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، برمبنای تصویب ستاد ملی کرونا، از ساعت ۱۴ امروز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت، ممنوعیت سفرهای بین شهری (درون استانی) و بین استانی با خودروی شخصی برای همه شهرها شامل قرمز، نارنجی و زرد شروع می شود و تا ساعت ۱۲ ظهر شنبه ۲۵ اردیبهشت ادامه می یابد.
تردد در جاده ها با خودروی شخصی ممنوع
این محدودیت ها با دوربین های جاده ای و همین طور استقرار یگان های پلیس راه در جاده ها اعمال شده و برای ورود به یا خروج از شهرهای قرمز، جریمه یک میلیون تومانی و شهرهای نارنجی و زرد، ۵۰۰ هزار تومانی در انتظار مالکان خودرو های شخصی خواهد بود.
تردد کامیون و وانت های حامل بار در جاده ها بلامانع است
همچنین به تشخیص ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد کامیون ها، کامیونت ها و وانت بارهای تحت نظارت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در صورتیکه از طرف ستادهای استانی، محدودیتی تعیین نشود، برای حمل بار بلامانع است.
سفرهای جاده ای با ناوگان عمومی آزاد است
با این حال تردد خودرو های ناوگان حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس، مینی بوس و سواری های تحت نظارت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بلااشکال است و مسافران می توانند با ناوگان حمل و نقل عمومی به همه شهرها شامل قرمز، زرد و نارنجی (از نظر رنگ کرونایی) سفر کنند.
داریوش باقرجوان مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره سفرهای عید فطر اظهار داشت: ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای با رعایت پروتکل ها تا این لحظه از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا برای انجام سفرهای بین شهری، منع نشده اند.
وی اضافه کرد: اگر هر لحظه محدودیتی برای این ناوگان از طرف ستاد کرونا اعلام گردد بلافاصله از طرف سازمان راهداری و پلیس راه اعمال و صورت خواهد گرفت.
به گفته این مقام مسئول در سازمان راهداری، اصل اول این سازمان، تاکید به مردم و شهروندان برای اجتناب از سفر تا نابودی کامل بیماری کووید -۱۹ است.
پیش بینی استقبال از سفرهای هوایی در تعطیلات عید فطر
یونس دقیق کیا رئیس انجمن شرکت های هواپیمایی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره سفرهای هوایی در عید فطر اظهار داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیتی برای سفرهای عید فطر با ناوگان هوایی تعیین نکرده است.
وی با اعلان اینکه همچنان محدودیت فروش بلیت تا ۶۰ درصد ظرفیت هر پرواز به قوت خود باقی است، اضافه کرد: باتوجه به محدودیت سفرهای جاده ای با خودروی شخصی، پیش بینی می نماییم استقبال از سفرهای هوایی بالا باشد.
فعال صنفی حمل و نقل هوایی درباره اینکه آیا برای برقراری پروازهای فوق العاده، در صورت استقبال مسافران، محدودیتی تعیین شده یا خبر؟ اظهار نمود: دراین زمینه هیچ منعی به ما ابلاغ نشده و اگر استقبال مردم از سفرهای هوایی افزایش یابد، می توانیم پرواز فوق العاده برقرار نماییم.
شرکت های ریلی؛ آماده برقراری سفرهای عید فطر
سبحان نظری دبیر انجمن شرکت های حمل و نقل ریلی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره محدودیت های شرکت های ریلی برای انجام سفرهای تعطیلات پیش رو، اظهار داشت: هم اکنون محدودیت جدیدی برای شرکت های ریلی مسافری اعلام نشده و محدودیت ها همچنان شامل همان ظرفیت ۵۰ درصدی در هر کوپه برای مسافران غیر هم خانواده و صادر نشدن بلیت برای افراد با تست مثبت کرونا است.
وی با اعلان اینکه برنامه های سفر تعطیلات را نیز شرکتها اعلام نموده اند، اشاره کرد: با این وجود پیش بینی می شود باتوجه به محدودیت های موجود کرونا در کشور نسبت به شرایط عادی، سفرها کاهش پیدا کند.
شرکت های ریلی از کرونا لطمه جدی دیدند
نظری در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت اقتصادی شرکت های ریلی و انجام تعهدات دولت درباب اعطای تسهیلات کرونائی به این شرکت ها، تصریح کرد: سال قبل مکاتبات و پیگیری های مختلفی انجام شد که همچون آنها ارسال نامه هایی از طرف انجمن شرکت های ریلی با موضوع خسارات وارده به شرکت های ریلی مسافری بوده است. این نامه ها خطاب به معاون اقتصادی ریاست جمهوری و اسلامی وزیر راه و شهرسازی بوده است.
شرکت های ریلی؛ تنها گونه حمل و نقلی که محدودیت مسافرپذیری را رعایت کردند
وی با اعلان اینکه تصمیم ستاد ملی کرونا سال قبل محدودیت ظرفیت ۵۰ درصدی را به شرکت های ریلی مسافری ابلاغ نمود که این محدودیت سبب بروز زیان فراوانی به شرکت های ریلی شد، افزود: با وجود تمکین نکردن شیوه های دیگر حمل و نقل (جاده ای و هوایی) در موارد گوناگون از این محدودیت ها، اما شرکت های بخش ریلی از روز اولِ تصویبِ این قانون بصورت کامل پروتکلهای مصوب را اجرا کرده اند.
۹۴۰ میلیارد تومان تسهیلات کرونائی به شرکت های ریلی مسافری پرداخت شد
نظری تاکید کرد: به خاطر اعمال این محدودیت، تسهیلاتی برای مشاغل لطمه دیده از کرونا در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب گردید و باتوجه به قرار گرفتن شرکت های حمل و نقل مسافری بین شهری در رسته سوم مشاغل لطمه دیده از کرونا در حدود ۹۴۰ میلیارد تومان وام با بهره ۱۲ درصد برای شرکت های حمل و نقل مسافر ریلی در نظر گرفته شد. البته این مبلغ بعد از چند ماه پیگیری مداوم و بدعهدی بانک عامل به دست شرکت های ریلی مسافریِ متقاضی رسید.
دبیر انجمن شرکت های حمل و نقل ریلی اشاره کرد: با وجود دریافت تسهیلات، به خاطر رشد شدید هزینه های شرکت های مسافری ریلی نیازمند حمایت بیشتر از مراجع ذی ربط برای این شرکتها خواهیم بود و به پیگیری های خود دراین زمینه ادامه خواهیم داد.

1400/02/21
14:10:50
0.0 / پنج
873
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیمان سیمان