گزارش سیمان؛

بازارمسكن چشم انتظار مالیات تنظیمی

بازارمسكن چشم انتظار مالیات تنظیمی

سیمان: کارشناسان اقتصادی معتقدند حال که اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، در بهبود بازار مسکن نقش داشته، برای خروج کامل سفته بازان از این بازار باید مالیات بر عایدی مسکن هم تصویب و اجرا شود.به گزارش سیمان به نقل از مهر، اخیراً محمد اسلامی از تأثیرگذاری ۲۵ درصدی اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بر بهبود بازار مسکن در ۳ ماهه پایانی سال قبل در گفت و گو با خبرنگار مهر آگاهی داده بود.
این در حالی است که مقرر است امسال این قانون برای اولین بار اجرا شود و صرف مطرح شدن رسانه ای این قانون توانسته مالکانی که خانه های خودرا خالی نگه می داشتند تا از محل افزایش قیمتی که برای آن ایجاد می شود، به حفظ ارزش دارایی های خود اقدام نمایند.
مالیات بر عایدی مسکن چیست؟
با این حال به موازات ستاندن مالیات از دارندگان واحدهای خالی از سکنه، می توان مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن را هم طراحی، تصویب و اجرا کرد که این قیچی دو لبه به ابزاری برای قطع کردن دست سفته بازان و سوداگران از بازار مسکن شده و این کالا بطور کامل از جرگه کالاهای سرمایه ای خارج و به کالای مصرفی تبدیل گردد.
اگر با ابزار مالیاتی، خانه های خالی به بازار عرضه می شوند، با مالیات بر عایدی سرمایه از انجام معاملات مکرر با هدف سفته بازی یا نگهداری و خرید و فروش ملک با هدف افزایش قیمت مسکن جلوگیری می شود.
مالیات بر عایدی سرمایه سال هاست که در تعلل و وعده های پی در پی دولت، معطل مانده و مجال بررسی در صحن و تصویب در مجلس نیافته است.
آخوندی و دژپسند بزرگترین موانع تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه
عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی با نگارش نامه ای در سال ۹۴ به رئیس وقت مجلس از مطرح شدن طرحی برای ستاندن مالیات بر عایدی سرمایه که در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و آماده طرح در صحن علنی بود جلوگیری کرد و سبب شد این طرح به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.
فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد نیز بعد از آنکه در سال ۹۷ بار دیگر اعضای کمیسیون اقتصادی خواهان به جریان افتادن طرح مالیات بر عایدی شدند، با این بهانه که لایحه مربوطه در وزارت اقتصاد در دست تدوین است، مانع بررسی آن در مجلس شد.
البته دو سال قبل وزارت اقتصاد آگاهی داد که مالیات بر عایدی سرمایه را در قالب لایحه اصلاح مالیات های مستقیم در دستور کار دارد ولی پس از دو سال هنوز از این لایحه خبری نیست.
طراح طرح مالیات بر عایدی مسکن در مجلس دهم: نامه نگاری آخوندی با لاریجانی مانع بررسی طرح در مجلس شد
زهرا سعیدی مبارکه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم و یکی از طراحان مالیات بر عایدی سرمایه تیرماه سال ۹۸ در برنامه زنده تلویزیونی در این زمینه اظهار داشت: طرحی که ما آماده کردیم بر این مساله دلالت دارد و با ۱۴۵ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد که کلیات آن تا حالا تصویب شده است. بیش از ۹۵ درصد مردم از این مالیات معاف هستند و آنهایی که مسکن را برای سود خریده اند باید قسمتی از سود خودرا مالیات دهند.
سعیدی مبارکه اضافه کرد: در سال ۹۴ ما بر تولید مالیات بستیم اما بر خانه های مازاد و سوداگری مسکن هیچ مالیاتی بسته نشد. در آن سال این طرح به مجلس آمد اما با نامه نگاری آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی، و نقش آفرینی رئیس مجلس موضوع مالیات بر عایدی سرمایه از دستور کار خارج شد.
سلاطین مسکن در بازار؛ مسئولان بخش مسکن غافل
نماینده مجلس دهم بیان کرد: طبق اطلاعات واصله فردی در شهرری صاحب ۷۰۰ خانه است و مالیات این سرمایه را هم نمی پردازد. این ارقام کم نیستند و طبق بررسی ها متوجه شدیم در تهران ۷ هزار و ۵۰۰ خانه تولید شده و فردی در تهران ۲ هزار و ۵۰۰ مسکن ساخته، ولی وارد بازار مسکن نکرده است.
وی با اعلان اینکه ۷۰ درصد معاملات مسکن مصرفی نیست و جنبه کسب سرمایه بیشتر را دارد، اظهار داشت: ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی از سال ۸۵ تا ۹۵ تولید شده، اما ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد آن در اختیار مصرف کننده قرار گرفته است. بقیه ۷ میلیون و پانصد هزار واحد دست افراد تأثیر گذار در بازار مسکن می باشد. اما به سبب عدم وجود قانون از این افراد مالیات ستاندن نمی گردد.
تشریح مکانیزم مالیات بر عایدی مسکن در کاهش قیمت از زبان عضو سابق شورای عالی مسکن
افشین پروین پور عضو اسبق شورای عالی مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر در تشریح نقش دو پایه مالیاتی در ثبات قیمتی بخش مسکن اظهار نمود: مالیات بر خانه های خالی، هزینه نگهداری خانه خالی را به حدی زیاد می کند که مالک مجبور می شود یا آنرا اجاره دهد یا بفروشد.
وی اضافه کرد: این مساله سبب می شود تا عرضه مسکن به بازار زیاد شده و قیمت کم شود مثلاً الان ۲.۶ میلیون خانه خالی در کشور داریم که عمدتا در کلانشهرها داریم که عمدتا در جاهای گرانقیمت هستند؛ وقتی این واحدها عرضه شوند، بصورت زنجیره ای از نقاط گرانقیمت آغاز به کاهش قیمت شده و به ترتیب به واحدهای خالی در مناطق متوسط و ارزان تر منتقل می شود.
مالیات بر عایدی مسکن، کسب وکار خرید و فروش سرمایه ای را حذف می کند
کارشناس اقتصاد مسکن افزود: مالیات بر عایدی سرمایه هم به این صورت است که هزینه نقل و انتقالات سرمایه ای را به قدری زیاد می کند که دیگر کسب وکار خرید زمین و مسکن به صرفه نباشد؛ اما هم اکنون عده ای فقط از محل خرید و فروش مکرر زمین و مسکن کسب سود می کنند.
پروین پور با تاکید بر اینکه این رفتارهای سوداگرانه موجب افزایش قیمت مسکن می شود، اظهار داشت: با ابزار مالیات بر عایدی سرمایه باید جلوی این سفته بازان و سوداگران گرفته شود. کسانی باید وارد بازار مسکن شوند، که نیاز مصرفی دارند و تقاضای سرمایه ای باید از بازار حذف شود.
وی درباره مکانیزم مالیات بر عایدی سرمایه اظهار نمود: این مالیات به این شکل است که هر کس غیر از ملک مصرفی خودش خانه ای را خرید و فروش و سود کرد، بخش زیادی از سود آن با مالیات بر عایدی سرمایه ستاندن می شود و درنتیجه جذابیت خرید و فروش سرمایه ای در بازار مسکن از بین می رود و بدین سبب این پایه مالیاتی، جلوی افزایش قیمت مسکن را می گیرد.


منبع:

1400/02/18
10:22:32
0.0 / پنج
1188
تگهای خبر: اجاره , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان