رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان خبر داد:

خسارت ۲۰۰۰ میلیارد تومانی خشكسالی به زراعت لرستان

خسارت ۲۰۰۰ میلیارد تومانی خشكسالی به زراعت لرستان

به گزارش سیمان لرستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ضمن اشاره به خسارت ناشی از خشکسالی به زیر بخش کشاورزی استان اظهار داشت: بخش زراعت با ۴۱۹ هزار تن یعنی ۲۰۰۰ میلیارد تومان بیشترین خسارت را از خشکسالی متحمل شده است.


اسفندیار حسنی مقدم در جلسه شورای بحران لرستان که امروز هشتم اردیبهشت ماه به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، ضمن اشاره به کاهش ۴۰ درصدی میانگین بارش بلندمدت نسبت به مدت مشابه اظهار نمود: علاوه بر کاهش بارندگی پراکنش آن هم در استان نامناسب بود، از طرفی در آذر و دیماه ۴۲ روز بارندگی نداشتیم همینطور از ۲۵ اسفند تابحال هم بارندگی در استان مشاهده نشده است.
وی ضمن اشاره به خسارت ناشی از خشکسالی به زیر بخش کشاورزی استان، خاطرنشان کرد: ۳۳۰۰ میلیارد تومان خسارت تابحال برآورد شده که بیشترین آن به بخش زراعت با ۴۱۹ هزار تن یعنی معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: میزان خسارت به بخش باغبانی ۴۵۰ میلیارد تومان، شیلات ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، دام و طیور ۲۷۰ میلیارد تومان، زنبورعسل دو میلیارد تومان و منابع طبیعی ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است.
حسنی مقدم افزود: تنها سطح ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان بیمه است، ازاین رو این میزان خسارت با بیمه جبران نمی گردد.
وی فقیر شدن مراتع را از دیگر چالش های خشکسالی عنوان نمود و اضافه کرد: این مورد برای تغذیه دام ها مشکل بوجود آورده همینطور کاهش قیمت گوشت قرمز را هم به دنبال دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان نمود: رها کردن مزارع و هجوم سن و علف های هرز هم از دیگر نتایج خشکسالی است.
حسنی مقدم به راهکار مقابله با بحران خشکسالی هم اشاره نمود و اضافه کرد: تأمین اعتبار لازم برای خرید تانکر و لوله انتقال آب برای آب رسانی به باغات و تأمین آب دام عشایر، همینطور اعتبار لازم برای خرید واکسن، دارو و سم از مواردی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.
وی افزود: پیشگیری از خروج علوفه از استان و بهسازی چشمه ها و کانال های آب از دیگر مواردی است که وی بیان کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: محدودیت کشت های آب دوست همچون برنج، هندوانه و سیب زمینی همینطور خرید دام مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام از راهکارهای مقابله با خشکسالی است.
حسنی مقدم اعطا تسهیلات برای خرید علوفه و استمهال تسهیلاتی که سررسید آنها فرا رسیده را از راهکارهای دیگر عنوان نمود.
وی ضمن اشاره به احتمال حمله ملخ های صحرایی، اظهار نمود: ملخ های صحرایی از مخرب ترین آفاتی هستند که می توانند روزانه دو تن در هکتار را از بین ببرند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: تابحال ملخ های صحرایی به چهار استان حمله کرده اند و سازمان حفظ نباتات کشور اخطار داده امکان دارد به لرستان و اصفهان هم حمله کنند.
حسنی مقدم با اشاره به اینکه البته ارتفاع پروازی ملخ ها پایین تر از زاگرس است مگر اینکه باد موافقی بوزد، تصریح کرد: در صورت حمله ملخ های صحرایی به استان شاهد بروز خسارت جبران ناپذیری خواهیم بود.
وی افزود: با عنایت به این که ملخ آفت همگانی است ازاین رو همه امور به عهده دولت می باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ضمن اشاره به اینکه امکانات لجستیکی سازمان جهاد کشاورزی کفایت نمی کند، اضافه کرد: نیاز است به منظور تعمیر و تجهیز چند دستگاه سم پاش، اجاره چند پهباد و خرید سم، توسط دولت محترم و همینطور سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تأمین اعتبار صورت گیرد.
منبع:

1400/02/08
22:44:35
0.0 / پنج
1251
تگهای خبر: اجاره , تسهیلات , تعمیر , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سیمان سیمان