سخنگوی انجمن واردكنندگان خودرو مطرح كرد

واردات خودرو اهرمی برای شكست انحصار و كاهش قیمت

واردات خودرو اهرمی برای شكست انحصار و كاهش قیمت

به گزارش سیمان سخنگوی انجمن واردکنندگان خودرو کشور بیان نمود: برای کاهش قیمت خودرو ها میتوان از اهرم واردات استفاده نمود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو کشور در ارتباط با پیشنهاد باردیگر شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو و مخالفت مجلس در مصاحبه با برنامه گفت وگوی اقتصادی اظهار داشت: وقتی سیاست گذاران ما به جای اینکه نقش ناظر را داشته باشند نقش عامل را بر عهده می گیرند خود به خود منافع خویش را به منافع عموم ترجیح می دهند.

وی با اشاره به اینکه قانونگذاری در حوزه صنعت خودروسازی متناسب با وضعیت این صنعت پویا و جاری نبوده و نیست اظهار داشت: عدم آگاهی از این صنعت و بازار فروش و عرضه و تقاضا سبب شده که قوانین و مقررات در حوزه صنعت خودرو کارایی لازم را نداشته باشند و در نتیجه این اوضاع را رقم زده است.

سخنگوی انجمن واردکنندگان خودرو کشور با انتقاد از نظام قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو اظهار داشت: وقتی بازار ۸۵۰ هزار دستگاهی انحصاری است آیا وظیفه شورای رقابت قیمت گذاری است یا شکستن انحصار!؟
دادفر با اشاره به اینکه برای کاهش قیمت خودرو ها میتوان از اهرم واردات بهره برد اضافه کرد: اگر قیمت خودرو افزایش پیدا نکند خودروساز ورشکسته می شود و این درحالیست که با واردات خودرو میتوان برای کاهش قیمتها اقدام نمود.

وی با تاکید بر اینکه قیمت گذاری وظیفه شورای رقابت نیست اظهار داشت: این شورا باید قوانین و مقررات ضد انحصار را تصویب کند اما ما نفهمیدیم بر مبنای کدام قانون آغاز به قیمت گذاری خودرو ها می کنند که فقط هم بازار به هم می خورد.

سخنگوی انجمن واردکنندگان خودرو کشور از مجلس درخواست نمود که به مبحث انحصار خودروسازان ورود کند و به شورای رقابت هم اجازه ندهد که وارد قیمت گذاری شود چونکه این کار به ضرر صنعت خودروسازی است.

در ادامه، مهندس محمدحسن شجاعی فرد رئیس دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ضمن اشاره به اعتبار بالای ایران از نظر علم و دانش صنعت خودروسازی در دنیا اظهار داشت: هم اکنون دانشجویان و فارغ التحصیلان ما در صنعت خودروی کشورهای خارجی بخصوص نیوزلند، آلمان، استرالیا و کانادا فعالیت می نمایند به این علت که در ایران از آنها استفاده نشد.

وی ادامه داد: پلت فرم خودروی ملی پنج سال است که بوجود آمده و با وجود اینکه مسؤلان گفته اند از این پلت فرم استفاده می نمایند اما به علت اینکه منفعتی برای خود آنها ندارد استفاده نمی کنند و چشمشان به خارج از کشور است.

رئیس دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه ما وظیفه خویش را در برابر مردم کشورمان انجام داده ایم و به دستاوردهایمان افتخار می نماییم اظهار داشت: مشکل ما این است که صنعت از این امکانات بهره برداری نمی کند.
شجاعی فرد خاطرنشان کرد: دولتی و انحصاری بودن صنعت خودرو و نداشتن استراتژی در این عرصه قدرت و اختیار را از تمام محققان و دانشمندان کشور گرفته است.
منبع:

1400/02/05
21:06:10
0.0 / پنج
853
تگهای خبر: ایران , بازار , خودرو , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان