عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد

ابهام مهم در بازگشت پول های ایران از عراق

ابهام مهم در بازگشت پول های ایران از عراق

به گزارش سیمان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید تا زمانی که دولت به شکل شفاف مشخص نکند که پول های بلوکه شده در عراق به چه شکل به کشور باز خواهند گشت، نمی توان به شکل قطعی درباره اثرات مثبت آن اظهار نظر کرد.


علی شریعتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ایران در سالهای قبل تحت تأثیر تحریم ها و مشکلاتی مانند شیوع ویروس کرونا با محدودیتی جدی در حوزه منابع ارزی مواجه بوده و همین مورد در مدیریت برخی مسائل جاری کشور مشکل آفرین شده است. بدین جهت وجود منابع ارزهای بلوکه شده و احتمال آزادسازی آنها می تواند برای اقتصاد کشور یک قوت قلب باشد.
به گفته ی ایشان، آنچه که بازگشت منابع بلوکه شده به کشور را با اما و اگر مواجه می کند، در وهله نخست میزان تعلق آنها به دولت و در وهله دوم نحوه آزادسازی آنهاست و بدین جهت تا زمانی که یک مقام رسمی در ارتباط با آنها توضیح ندهد، نمی توان به صورت دقیق از جنبه های مثبت آن صحبت کرد. در ماه های گذشته مقامات مختلفی از ایران در جریان سفر به بغداد درباره این منابع گفت و گو کرده اند و باید نتیجه نهایی این مسائل هم از جانب این مقامات اعلام گردد.
عضو اتاق تجاری ایران با اشاره گزینه ای که احتمال دارد از جانب دولت در سالهای قبل برای جبران کسری منابع استفاده شده باشد، توضیح داد: ارزهای بلوکه شده ایران نوعی طلب قابل وصول است که بنا به دلایلی مانند تحریم در سالهای قبل امکان بازگشتشان به کشور وجود نداشته است. در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که دولت به پشتوانه این ارزها، در داخل چاپ پول کرده و از منابع بانک مرکزی بهره برده باشد و بدین جهت حتی اگر این ارزها آزاد شود هم دولت نتواند روی آنها حساب کند.
شریعتی با اعلان اینکه دولت عراق هم با مشکلات خاص خود مواجه می باشد، بیان کرد: اینکه بغداد پذیرفته که بدهی خود به ایران را بپردازد، بطور قطع جنبه مثبت دارد اما اینکه عراق منابع کافی برای بازگرداندن یک جای این ارزها را داشته باشد یک سوال است و سوال دیگر این است که آیا مسائلی مانند خط اعتباری هم جزو گزینه ها قرار دارد یا خیر؟
وی اشاره کرد: آزادسازی منابع بلوکه شده ایران و بازگشت آنها به کشور در کنار کمک به منابع مالی دولت، می تواند امید به بهبود شرایط اقتصادی را هم افزایش دهد اما در صورتیکه مقدمات لازم برای آن فراهم نشده و شرایط به صورت دقیق تشریح نشود، این امید، واهی خواهد بود و خود این مساله می تواند در نهایت به ضرر کشور تمام شود.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، چند روز قبل دبیرکل اتاق تجاری ایران و عراق از آزادسازی قریب الوقوع منابع ارزی بلوکه شده ایران در عراق آگاهی داده بود.
تحت تأثیر تحریم های آمریکا، در سه سال قبل بخشی از منابع درآمدی صادراتی ایران در برخی از کشورها باقی مانده و امکان بازگشت آنها به کشور فراهم نشده است.1400/02/04
21:07:25
0.0 / پنج
914
تگهای خبر: ارز , ایران , بازرگانی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان