ابهامات عرضه خودرو در بورس

ابهامات عرضه خودرو در بورس

سیمان: با توجه به این که کمیسیون صنایع مجلس، عرضه خودرو در بورس را مصوب کرده است، یک تحلیلگر اقتصادی ابهامات عرضه خودرو در بورس را مورد بررسی قرار داد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، کمیسیون صنایع مجلس عرضه خودرو در بورس کالا را تصویب کرد که طبق این مصوبه، خودروسازان باید خودرو های تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط بوسیله بورس کالا عرضه کنند و قیمت پایه عرضه خودرو در بورس توسط شورای رقابت تعیین می شود.
همچنین، مابه التفاوت حاصله از قیمت مصوب شورای رقابت و فروش خودرو ها در بورس کالا، در اختیار نهضت قطعه سازی و خرید تجهیزات حمل و نقل عمومی قرار می گیرد.
دراین زمینه، سهراب دل انگیزان_یک کارشناس اقتصادی به ایسنا اظهار داشت: این مصوبه ابهامات زیادی دارد که یکی از آنها چگونگی عرضه خودرو در بورس است. با توجه اینکه بورس کالا محلی برای خرید و فروش عمده کالاست و عرضه خودرو بصورت خرد امکان پذیر نیست. اگر بلوکی هم عرضه گردد، مشکلات خاص خودش دارد، بدین سبب باید مشخص شود که با چه مکانیسمی مقرر است، خودرو در بورس ارائه شود.
وی ادامه داد: تقاضا در بازار خودرو بیشتر از عرضه است اما به این معنا نیست که همه عرضه خودروسازان به بازار عرضه می شود بلکه آنها به هر بهانه ای چون نبود قطعه، امکان عرضه به بازار را ندارد. درحالیکه هزاران خودرو ممکنست در انبار این خودروسازان باشد که یک قطعه ندارند و همین موجب می شود تا این خودرو ها خارج از مسیر منطقی به فروش برسند و فضای رانت و دلالی شکل بگیرد.
این کارشناس اقتصادی افزود: قاعده قبلی این بود که مردم ثبت نام می کردند و خودروساز با پول مردم خودرو را تولید می کرد که خودروساز با بهانه کمبود یک قطعه، عرضه خودرو را از مسیر منطقی خارج می کند. حالا مردم مقرر است پول بدهند و در بورس خودرو بخرند، این ابهام وجود دارد که سرانجام پیش فروش ها چه شد و اینکه خودروی حقیقی در بورس فروخته یا پیش فروش می شود.
دل انگیزان اظهار داشت: علاوه براین، دراین زمینه سوالاتی چون اینکه وضعیت مردمی که قبلا پیش فروش کرده اند چه می شود؟ چرا خودروساز خودروی ناقص را با کسر قیمت تحویل نمی دهد؟ مطرح می شود.
او در آخر سخنانش بیان کرد که تنها راه حل برای بازار خودرو این است که دست دلالان از آن برداشته شود و خودروسازان خودرو را در زمان مشخص تحویل دهند و با مردم صادق باشند.
منبع:

1400/02/03
23:02:27
0.0 / پنج
959
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان