صادرات 4000 تن مرغ در زمان ممنوعیت!

صادرات 4000 تن مرغ در زمان ممنوعیت!

سیمان: جست وجویی در آمار گمرک ایران نشان میدهد که در سال قبل و از زمانی که صادرات مرغ ممنوع شده بود حدود 4000 تن صادرات صورت گرفته است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در نیمه دوم سال قبل بازار مرغ گرفتار نوسان شده و با افزایش قیمت همراه بود که در این بین کمبود مرغ برای تامین نیاز بازار مورد توجه قرا داشت و دلیلهای متفاوتی برای آن اعلام گردید.

در همین رابطه در اواخر سال موضوع صادرات مرغ در زمان ممنوعیت عنوان شد که برخی آنرا سبب تنش در بازار دانستند و گرچه واکنش های متفاوتی به همراه داشت، مسئولان مربوطه رسما گزارشی از وضعیت صادرات این کالا در زمان ممنوعیت اعلام نکردند.

این در حالی است که از دهم آبان ماه طی مصوبه کارگروه ستاد تنظیم بازار، صادرات مرغ به سبب تامین نیاز داخل ممنوع شده بود. با این وجود بررسی آمار گمرک ایران در ارتباط با تجارت خارجی نشان میدهد که صادرات مرغ از آبان ماه که ممنوع شده بود تا آخر سال در مواردی ادامه داشته است.

در سال قبل در مجموع بیش از ۳۱ هزار تن مرغ به ارزشی بیش از ۴۶ میلیون دلار صادر شده که حدود ۴۰۰۰ تن در زمان ممنوعیت است.

طبق این گزارش در خرداد ماه ۴.۴ هزار تن به ارزش ۷.۶ میلیون دلار، تیرماه ۱۰ هزار تن به ارزش ۱۸.۱ میلیون دلار، مرداد ۱.۲ هزار تن به ارزش ۱.۷ میلیون دلار، شهریور ۵.۹ هزار تن به ارزش ۶.۲ میلیون دلار و مهرماه ۶.۹ هزار تن به ارزش ۹.۴ میلیون دلار صادرات مرغ انجام شده است.

اما جریان صادرات مرغ از آبان ماه تا اختتام اسفندماه یعنی در زمان ممنوعیت به این نحو است که در آبان ماه ۶۰۹.۷ تن به ارزش ۵۹۵.۷ دلار، صادرات انجام شده و در ادامه در دی ماه ۲.۲ هزار تن به ارزش ۲.۳ میلیون دلار، ۹۶۱ تن در بهمن ماه به ارزش بیش از یک میلیون دلار و ۱۵۳.۷ تن در اسفندماه به ارزش ۱۵۶.۸هزار دلار بوده است.

حجم ۴۰۰۰ تنی صادرات مرغ در قبال مصرف داخلی آن چندان قابل توجه نیست اما اینکه در این فاصله زمانی چه اتفاقی افتاده که صادرات مرغ با وجود مصوبه در ارتباط با ممنوعیت آن همچنان ادامه داشته مورد توجه بوده و لازم به شفاف سازی دستگاه های مربوطه همچون وزارت صمت و گمرک ایران است.


منبع:

1400/02/02
13:02:43
0.0 / پنج
923
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان