پیش بینی تولید ۱۲میلیون تن گندم در سالجاری

پیش بینی تولید ۱۲میلیون تن گندم در سالجاری

به گزارش سیمان وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به اینکه پیش بینی می شود امسال 12 میلیون تن گندم تولید شود به کاهش 43 درصدی کاهش بارندگی اشاره نمود و اظهار داشت: اگر بارندگی اتفاق نیفتد تولید کشور در کشت دیم لطمه زیادی می خورد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، وزیر جهادکشاورزی در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه امروز اتفاق بزرگی برای کشاورزان افتاده است، اظهار نمود: همیشه افزایش قیمت ها در محصولات کشاورزی بین ۱۰۰تا ۲۰۰تومان بوده است اما امروز به قیمت خرید تضمینی گندم هزارتومان اضافه کردیم و در شرایطی که با کاهش ۴۳ درصدی بارندگی مواجه هستیم افزایش نرخ خرید تضمینی قدم مهمی برای تولیدکنندگان است.
وی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از افزایش نرخ خریدتضمینی حمایت کردند و قیمت نهایی مصوب شد، اظهار داشت: نرخ ۵۰۰۰تومان برای خرید تضمینی گندم عدد خوبی است و امیدواریم پایه ای برای قیمت کشت پاییزه شود.
خاوازی افزود: تقریباً ۸۰ درصد کشت دیم گندم و با حذف رقبا ۴۰ درصد از سطح زیر کشت آبی نیز گندم است. مردم نیز ۴۲ درصد از پروتئین مورد نیاز خودرا از گندم تامین می کنند که عدد بزرگی است.
وزیر جهاد کشاورزی در مورد ذخایر گندم نیز اظهار داشت: ذخایر گندم مربوط به شرکت تجاری دولتی است و زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی نیست. از آقای سیف معاون وزیر صمت درخواست کردیم که ذخایر را اعلام کنند اما هنوز آماری ارائه نشده است.
بگفته وی سال قبل ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تن گندم خریداری شد و امسال هم پیش بینی می شود همین مقدار خریداری شود.
خاوازی با اشاره به اینکه امسال ۴۳ درصد کاهش بارندگی داریم، اظهار نمود: در کشت دیم بارندگی اهمیت زیادی دارد. چهار میلیون هکتار از ۶ میلیون هکتار کشت دیم است یعنی اگر بارندگی اتفاق نیفتد تولید کشور در کشت دیم لطمه زیادی می خورد.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود امسال ۱۲ میلیون تن گندم تولید شود، اشاره کرد: حدود هشت میلیون تن گندم خریداری می شود و مابقی نیز برای صنف، خوراک دام و مبادلات مرزی استفاده می شود و بخشی نیز ضایعات است.
وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این اینکه آیا تولیدکنندگان با نرخ تعیین شده موافق هستند یا خیر؟ اظهار داشت: برای خرید تضمینی گندم آنالیزهایی انجام شده و این انالیزها نیز سطح بالا گرفته شده است. همین طور این قیمت توسط بنیاد ملی گندمکاران اعلام شده و ما نیز به نظرآنها احترام گذاشتیم.

منبع:

1400/01/31
19:48:56
0.0 / پنج
963
تگهای خبر: تولید , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان