موافقان و مخالفان لایحه نحوه كمك های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه ای چه گفتند؟

موافقان و مخالفان لایحه نحوه كمك های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه ای چه گفتند؟

کلیات لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه ای در حالی تصویب گردید که مخالفان آنرا روش غلطی دانسته و مخالفان آنرا گامی برای کمک به این سازمان توصیف کردند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز( یکشنبه) و در جریان بررسی کلیات لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، سید غنی نظری نماینده خلخال و کوثر بعنوان نخستین مخالف کلیات اظهار نمود: این لایحه به معنای ایجاد روش غلطی در جامعه یعنی کمک به دستگاههای دولتی است؛ سازمان آموزش فنی و حرفه ای از امکانات خوبی برخوردار بوده و فقط به علت ضعف مدیریتی نتوانسته از این امکانات به درستی استفاده نماید.
وی ادامه داد: تصویب این لایحه بدان معناست که هر دستگاهی پس از کمبود بودجه لایحه ای برای دریافت کمک مردم به مجلس عرضه کند حال اینکه وجود این گونه کمک ها فسادزا بوده و عمده کمک های مالی در جایگاه خود استفاده نمی گردد. این سازمان به جای دریافت کمک های مالی به پرسنل خود کمک کرده تا کارایی اش افزایش پیدا کند.
نصراله پژمان فر نماینده مشهد بعنوان نخستین موافق کلیات اظهار داشت: سازمان فنی و حرفه ای مسئولیت مهارت آموزی و توسعه اشتغال را در کشور بر عهده داشته و امروز بعنوان یکی از حلقه های مفقود ایجاد اشتغال است. با نگاه به منابع بودجه دولتی نمی توان مشکلات کشور را حل کرد و نباید ما با تصدی گری کار را سنگین تر نماییم. دستمان را باید جلوی مردم دراز کرده و از اصل ۴۴ و خصوصی سازی کمک بگیریم. اجازه دهیم سازمان آموزش فنی و حرفه ای طبق ضوابط روشن و مشخصی جهت خرید لوازمات و آموزش افراد برای ورود به بازار کار و ایجاد اشتغال پایدار نقش آفرینی کند.
علیرضا سلیمی نماینده محلات بعنوان دومین مخالف کلیات اظهار داشت: در این لایحه هیچ اثری در خصوص کاهش تصدی گری دیده نمی گردد، در این لایحه از هدایا نام برده شده اما سوال این است که آیا سازمان فنی و حرفه ای می تواند این هدایا را غیر از مورد نیت اهدا کننده مصرف کند؟ در اینجا یک مشکل شرعی وجود دارد و شورای نگهبان آنرا رد خواهد نمود.
علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بعنوان دومین موافق کلیات اظهار داشت: مجلس قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه ای را پس از ۴ سال بررسی و پیگیری تصویب کرد. یکی از موانع برای اجرایی کردن شعار سال بحث مهارت آموزی و آموزش نیروی کار حرفه ای است که ما باید در این حوزه با استفاده از کمک های بخش خصوصی این مورد را پیش ببریم.
به قول وی حدود ۱۱ میلیون دانش آموخته پس از انقلاب در کشور وجود دارند که نتوانسته اند مهارت لازم را برای ورود به بازار کار کسب کنند. ما در بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برای مهارت آموزی، پنج میلیارد تومان برای مهارت آموزی سربازان و پنج میلیارد تومان برای مهارت آموزی زندانیان تخصیص داده ایم.
احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم هم بعنوان سومین و آخرین مخالف کلیات اظهار داشت: توسعه تشکیلات مخالف برنامه ششم توسعه است از سوی دیگر طبق این لایحه باید تمام وجوه واریزی کمک کنندگان به خزانه کل کشور واریز شود که مخالف اصل ۵۳ قانون است، طبق این اصل تنها وجوه دولتی به خزانه واریز می شود.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر هم بعنوان سومین و آخرین موافق کلیات اظهار نمود: آنقدر سازمان آموزش فنی و حرفه ای درگیر مشکلات است که اگر یک وزارت خانه برای آن راه اندازی شود کار اشتباهی نیست، ما برای ایجاد اشتغال در کشور به این مورد نیاز داریم. طبق این لایحه این سازمان می تواند مانند سازمان نوسازی فعالیت داشته باشد. کمک گرفتن از مردم کار بدی نیست و با استفاده از کمک های مردمی میتوان تجهیزات سازمان های فنی و حرفه ای را نوسازی و به روز کرد چونکه کمک های دولتی کفاف این کار را نمی دهد، افراطی که در توسعه دانشگاه ها طی سالهای گذشته داشتیم نباید باعث تفریط ما در این سازمان شود.
منبع:

1400/01/29
14:20:56
0.0 / پنج
868
تگهای خبر: آموزش , بازار , بخش خصوصی , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیمان سیمان