كشش پایین سرمایه گذاران برای تولید در مناطق آزاد

كشش پایین سرمایه گذاران برای تولید در مناطق آزاد

سیمان: در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ کمترین تعداد جواز تاسیس صادر شده با ۱۲۹ فقره در ارتباط با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بوده است. بعد از آن کهگیلویه و بویر احمد با ۱۵۹ فقره و بوشهر با ۲۲۶ فقره قرار دارند که نشان دهنده تمایل کم تر سرمایه گذاری در بخش تولید در مناطق آزاد است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بر مبنای جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ برای ۳۶ هزار و ۱۶۲ بنگاه جواز تاسیس و برای ۶۴۹۱ بنگاه پروانه بهره برداری صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴۰ درصد و حدود ۷ درصد افزایش داشته است.
سرمایه پیشبینی شده در این زمان برای جوازهای تاسیس معادل ۵۹۲ هزار و ۵۲۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۷۲.۸ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه های بهره برداری صادر شده تا آخر بهمن سال گذشته هم ۱۷۹ هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۲۳۵.۱ درصد افزایش داشته که دلیل این افزایش، صدور پروانه بهره برداری مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری بیشتر از ۱۳ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بوده است.
بر اساس این آمار پیشبینی شده با اجرای پروژه هایی که جواز تاسیس آنها در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ صادر شده برای ۸۱۰ هزار و ۱۷۸ نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در مدت مشابه سال پیش از آن با افزایش ۴۰.۶ درصدی مواجه بوده است. پروانه های بهره برداری صادر شده در این زمان هم زمینه اشتغال ۱۲۱ هزار و ۲۴۸ نفر را فراهم نموده که نسبت به ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ حدود ۲۲.۶ درصد رشد داشته است.
گروه های کالایی پرطرفدار
در این میان از ۳۶ هزار و ۱۶۲ فقره جواز تاسیس صادره در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹، بیشترین تعداد در ارتباط با گروه "سایر محصولات کانی غیر فلزی" با ۴۵۸۵ فقره و گروهی که کمترین جواز تاسیس را به خود اختصاص دادند هم "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و فعالیتهای مشابه " بوده که شش جواز تاسیس برای آن صادر گردیده است.
همچنین از ۶۴۹۱ فقره پروانه بهره برداری، بیشترین پروانه در ۱۱ ماهه سال قبل با ۹۰۲ فقره متعلق به گروه "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" بوده و متوسط سرمایه گذاری جهت راه اندازی یک واحد در این گروه ۲۹ میلیارد تومان اعلام شده است. بیشترین اشتغال بوجود آمده هم در گروه "محصولات غذایی و آشامیدنی" با حدود ۱۳ هزار و ۲۸۵ نفر است. کمترین پروانه بهره برداری هم در گروه های "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و فعالیتهای مشابه " و "کامپیوتر و فعالیتهای مربوطه" بوده که در مدت یاد شده برای هر کدام تنها دو پروانه صادر گردیده است.
بیشترین و کمترین جوازها در کدام استان ها صادر شد؟
در این میان جزئیات اطلاعات انواع جوازهای صادر شده تا آخر بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در دسترس می باشد که بر مبنای آن بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان های خراسان رضوی، یزد و فارس به ترتیب با ۳۴۲۱، ۳۲۳۳ و ۲۴۰۶ فقره صادر گردیده است. کمترین تعداد جواز تاسیس هم در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ۱۲۹ فقره، کهگیلویه و بویر احمد با ۱۵۹ فقره و بوشهر با ۲۲۶ فقره صادر گردیده است. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در میان استان های کشور هم در ارتباط با آذربایجان شرقی، استان خراسان رضوی و اصفهان با ۴۸۵، ۴۴۷ و ۴۴۱ فقره و کمترین در ارتباط با کهگیلویه و بویر احمد، خراسان شمالی و ایلام با ۳۵، ۳۷ و ۳۸ فقره است. مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم در این زمان ۴۲۲ پروانه بهره برداری صادر گردیده است.
گفتنی است که بالاترین اشتغال بوجود آمده به دنبال صدور پروانه های بهره برداری هم در ارتباط با استان های تهران و اصفهان به ترتیب با ۸۸۴۸ و ۸۵۹۷ نفر است و کمترین اشتغال هم در استان کهگیلویه و بویر احمد با ۲۳۶نفر و ایلام با ۳۱۵ نفر بوجود آمده است.
گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به شکلی نشان دهنده تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بخش تولید و پروانه های بهره برداری به مفهوم واحدهای است که فعالیت خهود را شروع کردند. ازاین رو بر طبق این آمار وضعیت واحدهای به بهره برداری رسیده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسبت به به مناطق دیگر کشور خوب است، اما در زمینه جواز تاسیس، آمارها حاکی از تمایل پایین سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این مناطق است.
کاهش صدور پروانه بهره برداری و جواز تاسیس در مناطق آزاد
همچنین آمارها نشان داده است که در ۱۱ ماهه سال قبل نسبت به سال۱۳۹۸، در مناطق آزاد و ویژه صدور جواز تاسیس ۵۹.۶ درصد و پروانه های بهره برداری ۶.۴ درصد کاهش داشته است.
این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند. همین قوانین محدودتر بارها سبب گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.1400/01/13
15:55:21
0.0 / پنج
1090
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیمان سیمان