واكنش رئیس WTO به محدودیت صادرات واكسن اروپا

واكنش رئیس WTO به محدودیت صادرات واكسن اروپا

مدیرکل سازمان جهانی تجارت (WTO) اعلام نمود از برنامه مجوز صادرات اتحادیه اروپا برای واکسنهای کووید ۱۹ مأیوس شده و با این بلوک درباره تمهید مذکور گفت و گو می کند.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، کمیسیون اروپا در ۱۱ مارس اعلام نمود مکانیزمی که اواخر ژانویه در واکنش به اعلام تاخیر در تحویل دوزهای واکسن به اتحادیه اروپا از جانب شرکتهای داروسازی بوجود آورده بود را تا آخر ژوئن تمدید می کند.

انکوزی اوکونجو ایویلا، مدیرکل سازمان جهانی تجارت در یک رویداد آنلاین اظهار نمود: باآنکه ما سیاست آنچه که مقامات اروپایی انجام می دهند را درک می نماییم، من علنا گفته ام که از این مورد مأیوس شده ام بخصوص در رویارویی با این حقیقت که تمهید مذکور تمدید شده است در حالیکه محدودیتهای صادرات باید موقتی باشند. ایشان در ادامه اضافه کرد: من فعالانه با مقامات اروپایی صحبت می کنم تا بدانیم چگونه به این محدودیت بپردازیم.

تحت مکانیزم کمیسیون اروپا، شرکتها باید قبل از صادرات دوزهای واکسن کووید ۱۹ مجوز دریافت نمایند و اگر به تعهداتشان برای عرضه واکسن در داخل اتحادیه اروپا عمل نکرده باشند، امکان دارد با درخواست مجوز آنها مخالفت شود.

مدیرکل نیجریه ای سازمان جهانی تجارت از اول مارس که عهده دار این سمت شد، مبارزه با پاندمی کووید ۱۹ را اولویت خود قرار داده است. وی در مورد مذاکرات متوقف شده درباره معافیت مالکیت معنوی برای داروهای کووید ۱۹ که از جانب هند و آفریقای جنوبی پیشنهاد شده است، اظهار داشت: با این پیشنهاد مخالفتی ندارم.

بر اساس گزارش رویترز، با این وجود وی بر اهمیت افزایش تولید از راه مسیرهای دیگر تصریح کرد چونکه این مذاکرات امکان دارد مدتی زمان ببرد.

منبع:

1400/01/05
01:10:00
0.0 / پنج
1126
تگهای خبر: ارز , تجارت , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیمان سیمان