بالاترین استانها در تولید زیتون كدامند؟

بالاترین استانها در تولید زیتون كدامند؟

به گزارش سیمان مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بیشترین میزان تولید میوه زیتون در استان های زنجان، گیلان، قزوین، فارس و گلستان انجام می شود.جواد میرعرب رضی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه بیشترین میزان تولید میوه زیتون در استان های زنجان، گیلان، قزوین، فارس و گلستان انجام می شود، اظهار نمود: برمبنای مطالعات انجام شده هم اکنون در ۲۶ استان کشور زیتون کشت می شود.

وی افزود: سطح زیر کشت محصول زیتون در سال ۱۳۹۹ برمبنای آخرین آمارنامه کشاورزی حدود ۷۸ هزار هکتار بوده که از این مقدار ۵۸هزار هکتار بارور و مابقی غیر بارور و در مرحله نونهالی است.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی به سرمازدگی باغات زیتون در ابتدای سالجاری نیز اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای آخرین آمار از استانها میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۹ نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود ۲۱درصد کاهش یافته است.

وی با اعلان اینکه ایران در تولید کنسرو زیتون در دنیا در جایگاه نهم قرار گرفته است به آمارهای صادراتی کنسرو زیتون اشاره نمود و اظهار داشت: در ۹ ماهه سال قبل ۱۲۰۰ تن کنسرو زیتون به کشورهای ترکیه، عراق، امارات، مالزی، قطر و کویت صادر گردیده است. میزان صادرات کنسرو زیتون نسبت به سال ۱۳۹۸، ۵۱ درصد افزایش وزنی داشته است.

به گفته وی سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ تولید روغن زیتون ۲۳ درصد کاهش داشته است.

میرعرب رضی علت کاهش تولید زیتون در سال ۱۳۹۹ نسبت به سالهای قبل را بادهای گرم دانست و اظهار داشت: وزش باد گرم در زمان گلدهی در مناطق زیتون خیز یعنی استان های گیلان، زنجان و قزوین موجب کاهش تولید شده است.

وی همین طور به اقدامات جهاد کشاورزی درباب افزایش تولید زیتون اشاره نمود و اظهار داشت: مدیریت به هنگام پیشگیری، مبارزه و کنترل آفت مگس زیتون با همکاری سازمان حفظ نباتات سبب شده تا میزان خسارت مگس زیتون در استان های زنجان و قزوین کنترل شود و در گیلان نیز به حداقل سطح نسبت به سال های قبل برسد. همین طور تشویق باغداران برای برداشت محصول به صورت روغنی و ترویج فرهنگ مصرف روغن زیتون نیز از دیگر کارهای وزارت جهاد کشاورزی در این راستا بوده است.

مجری طرح زیتون اشاره کرد: نیاز سالانه کشور به روغن زیتون حدود ۱۳ هزارتن است که از این مقدار حدود ۶۸ درصد در داخل کشور تولید و مابقی بوسیله واردات روغن زیتون تامین می شود.

وی در آخر اظهار داشت: میزان واردات روغن زیتون در نه ماهه سال ۱۳۹۹، ۸۱۸ تن گزارش شده که این میزان روغن از کشورهای ترکیه، سوریه، اسپانیا، یونان و ایتالیا وارد کشور شده است.

منبع:

1400/01/02
01:11:52
0.0 / پنج
1061
تگهای خبر: ارز , ایران , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان