چرا بازار كالاهای اساسی آرام نمی گیرد؟

چرا بازار كالاهای اساسی آرام نمی گیرد؟

سیمان: کارشناسان، نبود تخصص و علم گرایی و همین طور مشکلات زیرساختی را عامل نابسامانی کالاهای اساسی عنوان می کنند و در کنار این موارد، شواهد حاکی از نبود هماهنگی بین دستگاه های متولی است. هرچند بتازگی وزارت صمت و کشاورزی طی جلسه ای مشترک اهتمام در پوشاندن آن داشتند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در ماه های اخیر وضعیت بازار کالاهای اساسی، خصوصاً روغن، مرغ، میوه و تخم مرغ متلاطم بوده است. با وجود اینکه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از افزایش ۲۵ درصدی تولید روغن خبر می دهند، گزارش های میدانی نشان میدهد هنوز مردم برای تامین روغن، خصوصاً روغن جامد با مشکل مواجه اند و حتی گزارش هایی از فروش روغن جامد با کارت ملی انتشار یافته است. مرغ حداقل ۱۰ هزار تومان گران تر از نرخ مصوب عرضه می شود و مردم برای تهیه مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی باید ریسک بیماری کوید ۱۹ را بپذیرند و در صف های طولانی بایستند تا شاید مرغ تنظیم بازاری به دستشان برسد. میوه هم به حدی گران است که بتازگی گزارش هایی از خرید دانه ای میوه منتشر گردید. این شرایط در حالی است که حداقل برای تولید مرغ، تخم مرغ و روغن از ارز دولتی استفاده شده است.
کارشناسان دلیلهای متفاوتی برای این وضعیت عنوان می کنند، برای مثال داوود چراغی، استادیار موسسه پژوهش های تجاری از تصمیمات نادرست و نادیده گرفتن تخصص، تجربه و علم در تنظیم بازار می گوید. او همین طور مصوبات ستاد تنظیم بازار را پرتناقض توصیف می کند و معتقد می باشد که مشکلات فوق ارتباط چندانی با تحریم ها ندارد.
فهیمه بهرامی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های تجاری نیز معتقد می باشد اصلاح زیرساخت های توزیع، لجستیک، زیرساخت های مربوط به رصد و پایش کالا، زیرساخت های مربوط به اطلاعات درباب میزان نیاز، موجودی و تغییرات الگوی تقاضا در وضعیت خاص و قوانین ایجابی و سلبی در طول زنجیره ارزش کالا باید به شکلی باشد که از اضافه شدن هرگونه هزینه زاید یا به عبارت دیگر بالا بردن هزینه مبادله کالا جلوگیری کند.
او همین طور درباب بازار مرغ یا کالاهای اساسی می گوید که قیمت تمام شده کالا حکایت از وجود شکاف و نواقصی از جنس رفتارهای دلالی در زنجیره ارزش مرغ است اما نهاد تنظیم گر یا نهاد نظارتی در وضعیت زیرساخت های موجود یا واکنش های مردم به خبرهای اقتصادی نمی تواند این معضل را رفع کند.
در این میان بنظر می رسد علاوه بر موارد یاد شده، ناهماهنگی بین دستگاه های متولی نیز در وضعیت به وجود آمده موثر است. دو دستگاه متولی کالاهای اساسی یعنی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در طول این مدت همیشه انگشت بهتان را به سمت دیگری گرفته اند. وزارت صمت می گوید وزارت جهاد مرغ کافی تامین نمی کند و وزارت جهاد کشاورزی می گوید مشکل از نظارت صمت است. بتازگی هم رئیس جمهور باردیگر بحث وزارت تجاری را مطرح کرده و تشکیل نشدن آنرا عامل برای برهم خوردن بازارها دانسته است.
در زمینه تولید مرغ نیز ناهماهنگی تا جایی پیش رفته که بتازگی عباس قبادی، معاون امور تجاری داخلی وزارت صمت در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده بود که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی و در غیر این صورت مرغ به کشور وارد شود ولی وزارت جهاد می گوید این میزان تولید را انجام داده است. البته برآوردها این مساله را تایید نمی کند.
با این وجود بتازگی وزارت صمت و جهاد کشاورزی نشست مشترکی درباب تنظیم بازار کالاهای کشاورزی برگزار و هماهمنگی و تعامل بین خودرا "بسیار خوب" توصیف کردند. موضوعی که باتوجه به اظهار نظرهای قبلی جای تردید دارد.
منبع:

1399/12/28
14:10:29
0.0 / پنج
985
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیمان سیمان