افزایش یك میلیارد تنی ذخایر منابع معدنی مس ایران

افزایش یك میلیارد تنی ذخایر منابع معدنی مس ایران

به گزارش سیمان مدیرعامل شرکت ملی مس ایران ضمن اعلام خبر افزایش میزان ذخایر معدنی مس ایران در سالی که چند روز پایانی آن سپری می شود، از خرید ۱۵ دستگاه حفاری جدید با قابلیت اکتشاف در اعماق، به منظور نو شدن ناوگان و تجهیزات اکتشافی اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد که در سال آینده ذخایر بسیار بزرگ تر به منابع معدنی کشور اضافه شود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، طبق اعلام شرکت ملی صنایع مس ایران، اردشیر سعدمحمدی ضمن اعلام خبر افزایش ذخایر منابع این شرکت به میزان یک میلیارد تن، اعلام نموده است: طی سال ۱۳۹۹ با تلاش کارکنان صنعت مس کشور، یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار متوسط ۰.۵ درصد، اکتشاف و به دارایی های این صنعت اضافه شده است. همین طور ۱۰۰ هزار متر حفاری اکتشافی انجام شده که نسبت به سال ۱۳۹۸، رشد ۵۰ درصدی و نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد ۲۵۰ درصدی داشته است.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران، با اشاره به اینکه در سال قبل قریب به ۷۰ هزار متر و در سال قبل از آن (۱۳۹۷)، ۳۹ هزار و ۵۰۰ متر عملیات حفاری اکتشافی داشته ایم، اظهار داشت: نتایج ناشی از اکتشافات صورت گرفته بسیار عالی بوده است؛ بطوریکه تابحال حدود ۷۳۰ میلیون تن ذخیره جدید با عیار ۰.۴۸ درصد در منطقه «سریدون» در استان کرمان اکتشاف شده است. همین طور در منطقه سونگون در استان آذربایجان شرقی ۲۶۵ میلیون تن دیگر به ذخایر قبلی سونگون اضافه شده است.
سعدمحمدی ضمن ابراز امیدواری از این جهت که در سال ۱۴۰۰ با گسترش پهنه ها و عملیات اکتشافی رکورد بیش از ۲۰۰ هزار متر حفاری، ثبت گردد و ذخایر جدیدی برای کشور به ارمغان آورده شود؛ اشاره کرد: تلاش براین است تا رتبه کشور را از هفتم جهانی به لحاظ ذخایر، به رتبه ششم ارتقا دهیم.

نوسازی ناوگان و تجهیزات اکتشافی
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران برنامه ریزی برای خرید تجهیزات جدید و سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری به روز دنیا برای کارهای اکتشافی را در کنار رشد کارهای اکتشافی، همچون برنامه های شرکت ملی مس ایران اعلام نموده و اظهار داشت: به همین دلیل پروسه خرید ۱۵ دستگاه حفاری جدید با قابلیت اکتشاف در اعماق، نهایی شده است. با ورود این دستگاهها شاهد نو شدن ناوگان و تجهیزات اکتشافی خواهیم بود و با بهره گیری از سیستم های نرم افزاری و هوشمند فنی و الکترونیکی و سیستم های ماهواره ای و اکتشاف ابرهای الکترونیکی بتوانیم یک نگاه جدید و عملیاتی و فنی را در کشور فراهم نماییم تا با قدرت بیشتری در سال آینده ذخایر بسیار بزرگ تری را به منابع معدنی کشور اضافه نماییم.
او در آخر اشاره کرد: ما به دنبال گسترش دادن کارهای اکتشافی هستیم تا در خراسان رضوی، آذربایجان غربی، اردبیل، یزد و سیستان بلوچستان با دستیابی به ذخایر جدید و توسعه کارهای معدنی شاهد اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده در این مناطق و کشور باشیم.
منبع:

1399/12/27
19:17:24
0.0 / پنج
1010
تگهای خبر: ارز , ایران , سیستم , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان