رئیس اتحادیه فروشندگان میوه وسبزی استان تهران تشریح كرد

علل گرانی میوه

علل گرانی میوه

به گزارش سیمان رئیس اتحادیه فروشندگان میوه وسبزی استان تهران مشخص نبودن ساعت کار میدان مرکزی میوه وتره بار، تعدد دلالان در میدان، صادر نشدن فاکتور معتبر، رعایت نشدن خالص فروشی و گرفتن پول کارگر از مغازه داران در میدان مرکزی را عوامل اصلی گرانی میوه دانست.اسدالله کارگر در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه گرانی داریم ولی گرانفروشی نداریم، اظهار داشت: برای عرضه کالاها سود مصوب تعیین شده و این سود در خرده فروشی ها رعایت می شود. البته این مورد صد در صد رعایت نمی گردد و بخشی از اعضا هم فراتر از ۳۵ درصد اعمال می کنند. بنابراین برای اصلاح و تذکر به این واحدها گشت هایی متشکل ازاتاق ایران، اتاق اصناف تهران، تعریزات حکومتی و اماکن به همراه اتحادیه فروشندگان تشکیل شده و این گشت ها به صورت مشترک از هفته گذشته به این حدود ۱۵ درصد از اعضایی که سود مصوب را رعایت نمی کنند و زحمت ۸۵ درصد مابقی را زیر سوال می برند، تذکر می دهند.

وی افزود: ۳۵ درصد سود کمی نیست و برپایه آنالیزهای انجام شده ضایعات و سایر هزینه ها هم در این ۳۵ درصد در نظر گرفته شده است. هیچ تعارفی با کسانی که این درصد را رعایت نمی کنند، نداریم و با آنها برخورد جدی خواهد شد. در بازدیدهای اخیر از میوه فروشی های سطح شهر هم بیشتر از ۲۰۰ مورد تذکر داده شد، حدود ۱۲واحد جریمه شدند و تعدادی هم پلمب شدند.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه وسبزی استان تهران افزود: عمده مشکل مغازه داران فاکتور است. صدور فاکتور در مبدا یا همان میدان مرکزی میوه و تره بار صورت نمی گیرد یا اگر صورت گیرد صوری است. در حقیقت فاکتوری که در میدان مرکزی صادر می شود هیچ محتوایی ندارد و تعزیرات هم این فاکتور را از مغازه دار قبول نمی نماید. از طرفی صادرکننده این فاکتور هم قابل پیگیری نیست. ازاین رو چون در مبدا فاکتورها غیر اصولی صادر می شود نتیجه آن در سطح شهر قابل مشاهده می باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه فاکتوری که مغازه دار صادر می کند پرینت ترازو است، اظهار داشت: تذکر های لازم برای صدور فاکتور به اعضای اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی داده ایم و تمام اعضا هم ترازوهای به روز دریافت کرده اند. ما همواره به مغازه داران اعلام می نماییم با فاکتور از میدان مرکزی خرید کنید. سود مصوب اعمال کنید و به مشتریان پرینت ترازو بدهید.
کارگر تصریح کرد: اگر در میدان مرکزی میوه و تره بار تماما فاکتور معتبر صادر شود که مورد تایید تعزیرات حکومتی و بازرسان مختلف باشد قول می دهیم که مغازه داران حتی کمتر از سود مصوب هم لحاظ کنند.
وی در پاسخ به اینکه چرا اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی پیگیر صدور فاکتور رسمی و معتبر در میدان مرکزی نیست، اظهار داشت: مکاتبات بسیاری در این حوزه انجام دادیم ولی دیگر صدای ما به جایی نمی رسد. بارها اعلام کردیم که صادر نکردن فاکتور، گرفتن پول کارگری ازاعضای ما در میدان مرکزی و عدم خالص فروشی از مشکلات موجود در این بخش است و با وجود همکاری بخش های مختلف ولی در اجرا به این موضوعات توجهی نمی گردد. ازاین رو درخواست داریم که در این حوزه ها ساماندهی صورت گیرد.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه وسبزی استان تهران ضمن اشاره به اینکه عرضه بار در میدان باید در ساعت مشخصی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: اگر مقرر است بار دست واسطه نیافتد حتما باید ساعت کار میدان مشخص باشد. گاهی یک مرتبه کمیاب در میدان در ساعت هایی فروخته می شود که مغازه دار در مغازه اش مشغول کار است در حالیکه واسطه در آنجا حضور دارد و بار را خریداری می کند و وقتی مغازه دار ۴ بامداد برای خرید رجوع می کند باردیگر دست بارفروش نیست.
به قول وی این عامل های صوری توسط دلالان صادر می شود و اگر بارفروش واقعی باشد حتما فاکتور رسمی می دهد.
کارگر در انتها اظهار داشت: سطح شهر را مرتبا رصد می نماییم و دلالی در سطح خرده فروشی ها وجود ندارد. دلال ها در میدان مرکزی میوه و تره بار هستند.
منبع:

1399/12/27
11:49:16
0.0 / پنج
1019
تگهای خبر: ایران , عرضه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سیمان سیمان