افزایش صادرات ایران به روسیه در سال كرونا

افزایش صادرات ایران به روسیه در سال كرونا

به گزارش سیمان جدید ترین ارزیابی ها از عملکرد تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا نشان داده است که هر چند آمار صادرات به این منطقه کاهش یافته اما ایرانیان محصولات بیشتری به روس ها فروخته اند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی عملکرد تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ پرداخته و اعلام نموده که آمار چه در صادرات و چه در واردات افت داشته است.
بر طبق این گزارش، کل تجارت مشترک ایران و اوراسیا تا آخر بهمن ماه سال جاری به عدد ۱.۹ میلیارد دلار رسیده که تنها حدود سه درصد از کل تجارت کشور را تشکیل می دهد و این آمار نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸، کاهشی حدودا ۹.۴ درصدی را تجربه کرده است.
در حوزه صادرات، ایران به اوراسیا حدود ۲.۴ میلیون تن کالا به ارزش ۹۳۳ میلیون دلار صادر کرده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر وزنی کاهشی ۱۷ و از نظر ارزشی کاهشی چهار درصدی داشته است. در حوزه واردات هم ایران ۲.۹ میلیون تن کالا به ارزش حدود یک میلیارد دلار از اوراسیا وارد کرده که از نظر ارزشی کاهشی ۱۴ درصدی را نشان داده است.
آمار انتشار یافته به تفکیک کشورها عضو اوراسیا نشان داده است که میزان صادرات ایران امسال به کشورهای ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان کاهش یافته و کل صادرات انجام شده به بلاروس هم به عدد ۱۷ میلیون دلار رسیده است. بدین سان مهم ترین عضو این اتحادیه یعنی روسیه به تنهایی ۴۴۸ میلیون دلار از ایران واردات داشته که نزدیک به نیمی از کل صادرات ایران به اوراسیا را تشکیل می دهد و نسبت به سال قبل افزایش ۱۵ درصدی هم داشته است.
در حوزه واردات هم خرید کالا از جانب ایران از تمام اعضای اورسیا کاهش یافته و در این میان قزاقستان با کاهش ۶۳ درصدی رکورد دار است.
آمار تفکیکی انتشار یافته از صادرات ایران نشان داده است که انواع میوه و سبزی ها، سنگ مرمر، رنگ، پشم شیشه و بیسکوییت اصلی ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا بوده اند و در مقابل، ذرت دامی، جو به استثنای بذر، چوب اره شده و روغن دانه آفتاب گردان اصلی ترین کالاهای وارداتی ایران از این منطقه بوده است.1399/12/24
23:07:15
0.0 / پنج
885
تگهای خبر: ارز , ایران , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیمان سیمان