عضو هیئت عامل سازمان بنادر:

زمان مطلوب ماندگاری كالا در بنادر 30 تا 45 روز است

زمان مطلوب ماندگاری كالا در بنادر 30 تا 45 روز است

به گزارش سیمان معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با اعلان اینکه بازه زمانی 30 تا 45 روزه، بهترین مدت زمان برای ماندگاری کالا در بنادر است، اظهار داشت: کالاها باید سریعاً تخلیه، ترخیص و به بازار برسند.به گزارش سیمان به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، فرهاد منتصر کوهساری در ارتباط با مقوله دپو یا ماندگاری کالا در بنادر کشور، گفت: اگر بتوانیم مدت ماندگاری کالا در بنادر را طی یک بازه زمانی ۳۰ تا ۴۵ روزه در بنادر ایران مدیریت و شرایط را برای چرخش کالا فراهم نماییم، این مسئله می تواند خیلی تأثیر مثبتی بر روند فعالیت ها داشته باشد.
وی افزود: هرچه ماندگاری کالا کم شود و به میزان منطقی و استاندارد برسد منافع مردم، سازمان بنادر، بخش خصوصی شامل واردکنندگان و صادرکنندگان و نیز سرمایه گذاران حفظ می شود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه باید به مقوله ماندگاری کالا توجه جدی داشته باشیم، بیان کرد: یا کالا مورد نیاز کشور است یا نیست؛ اگر این نیاز وجود دارد چرا باید در بنادر کشور یا کشتی ها گرفتار ماندگاری شود؟ بدین سبب باید سریعاً تخلیه و مسائل مالی آن حل و ترخیص شود و در اسرع وقت به کف بازار برسد و مصرف کننده بتواند از آن استفاده نماید.
کوهساری افزود: اگر کالا در بنادر کشور ماندگار شود و کیفیت آن کم شود، از نظر تنظیم بازار از کنترل خارج می شود و چه واردکننده و چه مصرف کننده از این مسئله متضرر خواهند شد.
وی با اعلان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی فقط در نقش انباردار است و مدیریت تخلیه و نگهداری کالا در بنادر کشور را بر عهده دارد، اشاره کرد: این سازمان هیچ نقشی در خروج کالا ندارد و اگر صاحب کالایی ترخیص سریع را در دستور کار قرار دهد سازمان بنادر مدیریت کرده و بلافاصله بارگیری را مدنظر قرار می دهد و مدیریت می کند که کالا از بنادر بیرون رود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه گام اول مربوط به صاحب کالا است و منابع مالی که باید به فروشنده کالا پرداخت کند و بعد از آن پروسه ترخیص را انجام دهد، گفت: بعد از آن نیز سازمان بنادر کالا را بسته به نوع آن سریعاً بارگیری کرده تا از بنادر بیرون رود.
کوهساری در ارتباط با اینکه بهترین سیاست برای خروج هرچه سریع تر کالا از بنادر چیست، عنوان کرد: بهترین سیاست این است که تعرفه های خدمات امور بندری منطقی باشند و پلکانی مدنظر قرار گیرند تا نگهداری کالا در بنادر کشور توجیه اقتصادی نداشته باشد و سریعاً خروج کالا صورت گیرد.
وی افزود: اگر نرخ تعرفه ها پایین باشد، برای صاحب کالا توجیه دارد که کالا را در بنادر نگه دارد، بدین سبب زمان ۳۰ تا ۴۵ روزه بهترین مدت زمان ماندگاری کالا در بنادر است و بعد از ان کالا باتوجه به نوع محموله بیرون رود و اگر این اتفاق صورت نگیرد باید سیاست های تنبیهی در قالب تعرفه های پلکانی اعمال شود و نگهداری کالا غیر اقتصادی شده و سریع تر از بنادر بیرون رود.


منبع:

1399/12/24
12:57:21
0.0 / پنج
931
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان