در گزارش سیمان مطرح شد؛

تغییر دبیركل ایكائو با فشار آمریكا، كانادا، عربستان و امارات

تغییر دبیركل ایكائو با فشار آمریكا، كانادا، عربستان و امارات

سیمان: رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری کلمبیا و مشاور سابق سازمان های هواپیمایی امارات و عربستان به دبیرکلی سازمان جهانی هوانوردی (ایکائو) برگزیده شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، محمد سعید شرفی، کارشناس حقوق هوانوردی بین المللی در گفت و گو با خبرنگار مهر از انتخاب خوان کارلوس سالزار بعنوان دبیرکل سازمان جهانی هوانوردی (ایکائو) از سازمان های زیرمجموعه سازمان ملل متحد و با رأی بالایی در شورای ایکائو (مهم ترین ارگان ایکائو) در ایام گذشته آگاهی داد.
وی اضافه کرد: سالزار فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه هاروارد است و دوره کارشناسی ارشد حقوق هوایی خودرا در دانشگاه مک گیل شهر مونترال کانادا با موفقیت به انتها رسانده است.
شرفی افزود: خوان کارلوس پیش از انتخاب بعنوان دبیرکل ایکائو، ریاست سازمان هواپیمایی کشوری کلمبیا را برعهده داشته و موفقیت های شایان توجهی دراین زمینه محقق ساخته است.
به گفته این فعال صنعت هوانوردی، در دوران خوان کارلوس سزار، صنعت هواپیمایی کشوری کلمبیا در ردیف ده کشور دارای بالاترین رشد در صنعت هواپیمایی دنیا شناخته شد. سالزار به زبان های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و عربی تسلط کامل دارد و قبل از نیز سمت مشاور ارشد هواپیمایی کشوری امارات متحده عربی را برعهده داشته است.
رد پای امارات، عربستان، مصر، آمریکا و کانادا در تغییر دبیرکل ایکائو
کارشناس حقوق هوانوردی بین المللی، خوان کارلوس را یکی از برجسته ترین مذاکره کنندگان صنعت هواپیمایی جهان معرفی و اظهار نمود: وی به موضوعات صنعت هواپیمایی کشوری در منطقه غرب آسیا بواسطه سالهای حضور در امارات متحده تسلط کامل دارد. نقش آفرینی عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی بعنوان کشورهای عضو شورای ایکائو و پشتیبانی از انتخاب وی بعنوان دبیرکل، می تواند به پیاده سازی برنامه های این سه کشور در منطقه شتاب بیشتری بدهد، خصوصاً که سالزار در برنامه های پیشنهادی خود، وعده توجه بیشتر به دفاتر منطقه ای و اعطای آزادی عمل بالاتر به این دفاتر در ساختار ایکائو را مطرح کرده است.
احتمال تغییر موضع ایکائو نسبت به ایران در پرونده هواپیمای اوکراینی
وی اشاره کرد: حضور این مدیر قدرتمند کلمبیایی تحصیل کرده در آمریکای شمالی (کانادا و آمریکا) که روابط دوستانه و قدیمی با کشورهای رقیب ایران در حاشیه جنوبی خلیج فارس دارد، می تواند در افزایش فشار بر ایران در عرصه های مختلف هوانوردی تأثیر به سزایی داشته باشد که از آن جمله می توان به تحرکات کانادا در قضیه سقوط هواپیمای اکراینی بر فراز تهران اشاره نمود.
شرفی اضافه کرد: ایکائو طی ماه های گذشته و در زمان دبیرکلی خانم دکتر فانگ لو تبعه چین، با وجود فشارهای پیدا و پنهان کانادا و ایالات متحده در محکومیت ایران در ایکائو، مواضع نسبتاً بی طرفانه ای اتخاذ نموده که این مساله در دوران خوان کارلوس سالزار مستلزم کوشش های بیشتر و رایزنی های فراگیرتر بخش دیپلماسی هوانوردی کشور است.
سکوت خبری سازمان هواپیمایی کشوری ایران نسبت به تغییر دبیرکل ایکائو!
وی اشاره کرد: با وجود مواضع و واکنش های مثبت جدی که توسط کشورها و نخبگان هوانوردی در عرصه بین المللی، به انتخاب سالزار بعنوان دبیرکل ایکائو طی هفته های اخیر مطرح شده، متأسفانه این مساله از جانب متولیان صنعت هواپیمایی کشورمان نه مطرح شده و نه در اخبار هوانوردی مورد تجزیه و تحلیل و حتی اطلاع رسانی قرار گرفته است.


منبع:

1399/12/18
18:49:24
0.0 / پنج
889
تگهای خبر: ایران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیمان سیمان