مقام مسئول خبر داد؛

راه اندازی خط چارتری كشتیرانی بین ایران و سوریه

راه اندازی خط چارتری كشتیرانی بین ایران و سوریه

مدیرکل بین الملل وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: یک خط چارتری بین ایران و سوریه راه اندازی شده که به صورت برنامه ای عمل می کند؛ بگونه ای که بیستم هر ماه این کشتی به سمت سوریه حرکت خواهد نمود.به گزارش سیمان به نقل از مهر، تیمور بشیر گنبدی امروز در کنفرانس «فرصت ها و راهکارهای تجارت با سوریه» که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، عنوان کرد: با سوریه یک کمیته عالی روابط اقتصادی داریم که این کمیته سطح بالایی دارد؛ رئیس کمیته، معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر سوریه و دبیر هم در سطح وزیر است. در این کمیته روابط دو کشور در بُعد دولت و بخش خصوصی تسهیل می شود و وظیفه دارد درخواست همکاری فعالان اقتصادی دو طرف را اجابت کند.
مدیرکل امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: چهاردهمین جلسه کمیته عالی در بهمن سال ۹۷ برگزار شد که در آن جلسه ۱۱ سند همکاری امضا کردیم که موافقتنامه همکاریهای راهبردی بین ایران و سوریه با حضور بلندمدت بخش های خصوصی دو کشور در بازارهای دو کشور، همچون مهم ترین سندهای امضا شده بود.
بشیر گنبدی افزود: متأسفانه به علت شیوع ویروس کرونا، برگزاری جلسات در کمیته عالی و پیگیری اسناد امضا شده، به عقب افتاده است.
تأسیس مرکز مشترک تکنولوژی های جدید با سوریه
وی در ادامه اظهار داشت: امروز هیئتی از شرکتهای دانش بنیان و فناور ایران به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور برای همکاریهای مشترک به سوریه سفر می کنند.
مدیرکل امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: همینطور مقرر شده یک مرکز مشترک تکنولوژی های جدید با سوریه تأسیس شود.
بشیر گنبدی در ادامه با اشاره به اینکه برای ارتباط با سوریه باید شرایط اقتصادی داخل سوریه و ایران مد نظر قرار گیرد، اظهار داشت: پیش از درگیری های سوریه، تجارت ما با این کشور بین ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار بود اما ناآرامی های سالهای اخیر در تجارت بین دو کشور وقفه ایجاد کرد البته امید است که باردیگر به آن سطح از روابط برگردیم.
وی ضمن اشاره به وضعیت حمل و نقل بین ایران و سوریه اظهار داشت: اخیراً کشور عراق به کنوانسیون «تیر» پیوسته که در حال عملیاتی کردن آن است. در صورت اجرای نهایی این کنوانسیون، پنج دروازه مرزی از جانب کشور عراق برای تجارت باز می شود. در چنین شرایطی، مسیر تجاری روانی به سمت سوریه خواهیم داشت.
مدیرکل روابط بین الملل وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: همینطور در بخش حمل و نقل دریایی تفاهم شده که یک خط چارتری کشتیرانی بین دو کشور ایجاد شود که به صورت برنامه ای عمل می کند؛ یعنی بیستم هر ماه این کشتی به سمت سوریه حرکت خواهد نمود که نخستین خط هم بیستم اسفند ماه حرکت خواهد نمود. طبق آخرین اطلاعات تا امروز ۶۰ درصد ظرفیت این کشتی پر شده است.
بشیر گنبدی به بخش مسکن و شهرسازی هم اشاره نمود و اظهار داشت: آذر سال گذشته نشست مهمی با وزیر سوری داشتیم و تفاهم نامه ای امضا کردیم که مقرر شد در سمت سوریه با حمایت دولت، یک شرکت مشترک برای بخش زیربنایی مسکن و راه سازی با مشارکت راهبردی تشکیل شود؛ در این شرکت که نقش راهبری دارد، پروژه هایی احصاء می شود.
وی اظهار داشت: همینطور در بهار ۱۴۰۰ هیئت تلفیقی از بخش دولتی و خصوصی به سوریه اعزام خواهد شد.

1399/12/11
19:57:57
0.0 / پنج
900
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان