گزارش سیمان؛

پرونده پرداخت وام ودیعه مسكن به مستأجران، بسته شد

پرونده پرداخت وام ودیعه مسكن به مستأجران، بسته شد

با عنایت به این که روز گذشته آخرین فرصت بارگذاری مدارک مشمولان دریافت وام ودیعه مسکن در سامانه طرح اقدام ملی مسکن بود، پرونده دریافت این تسهیلات بسته شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، ثبت نام و اعطای وام ودیعه مسکن که در تیرماه سال جاری در ستاد ملی مبارزه با کرونا به تصویب رسید، روز گذشته در آخرین مرحله اجرای خود قرار گرفت و پرونده آن بسته شد.
این برای نخستین بار است که سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات ودیعه مسکن موافقت می کرد از همین رو، به علت نبود سازوکار مناسب با آن، سامانه های بانکی در اجرای این طرح بارها با مشکلات گسترده روبه رو شده و عملاً روند قدرتمند شدن خانوارها برای پیدا کردن مسکن اجاره ای مناسب از محل این تسهیلات، با توقف یا کندی مواجه گردید.
بر اساس اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، هم اکنون ۸۲۱ هزار نفر واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن هستند که ۳۲۳ هزار نفر مدارک خویش را در سامانه طرح اقدام ملی بارگذاری کرده اند.
این مبحث نشان دهنده ناامیدی خیلی از متقاضیان دریافت این تسهیلات، از موفق بودن ورود به فرایند به علت سخت گیری های بانک ها بود.
با توجه به اینکه بر مبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، برای دریافت وام ۱۵ میلیون تومان در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر، احتیاج به ضامن نیست و همینطور تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی ودیعه یک نفر ضامن و وام ۵۰ میلیون تومانی ۲ نفر ضامن می خواهد، اما بانک ها هیچگاه به این مصوبه تن ندادند و تضامین سنگینی از متقاضیان مطالبه کردند.
همچنین با وجود آنکه بانک مرکزی به بانک ها اخطار داده بود که نیاز نیست تا ضامن، کارمند رسمی باشد و یا اینکه اگر چک برگشتی داشته باشد، باز هم چک ضامن پذیرفته است، اما بانک ها حاضر به اجرای آن نشدند.
با این حال بر مبنای مصوبه ستاد ملی کرونا در نیمه دیماه سال جاری، امکان ثبت نام و بارگذاری آن دسته از مشمولانی که ثبت نام کرده ولی مدارک خویش را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس tem.meud.ir بارگذاری نکرده بودند، امکان بارگذاری این مدارک تا ساعت ۲۴ روز گذشته وجود داشت.
گفته می شود بانک هایی که پرونده مشمولان در آنها فعال باشد، طی روزهای آتی هم مبادرت به اعطای تسهیلات خواهند کرد؛ ولی فقط به افرادی که تا آخر بهمن ثبت نام خویش را تکمیل کرده باشند، ترتیب اثر داده خواهد شد و اگر پس از ۳۰ بهمن، متقاضی ای مبادرت به بارگذاری مدارک کند، پذیرفتنی نیست. به قول محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، قبل از اصلاح مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، افراد مشمول دریافت وام ودیعه مسکن ۷۰۰ هزار نفر بودند اما با دو مصوبه ای که از ستاد کرونا گرفتیم به ۸۲۱ هزار نفر افزایش پیدا کرد. وی درباره این دو مصوبه اظهار داشت: نخست اینکه مشاوران املاک برای صدور کد رهگیری پول قابل توجهی طلب می کردند که با اتاق اصناف هماهنگ کردیم تا هزینه صدور کد رهگیری ۲۵۰ هزار تومان باشد همینطور با مساعدت ستاد ملی کرونا قرار شد کسانی که فرم ج قرمز دارند ولی هم اکنون فاقد مسکن و مستأجر هستند هم مشمول دریافت وام ودیعه شوند که در نتیجه ۱۲۰ هزار نفر به آمار مشمولان این تسهیلات اضافه گردید.
خاطرنشان می شود، تا دو هفته قبل، کمتر از ۱۹۵ هزار نفر توانسته بودند وام ودیعه مسکن بگیرند و پرونده حدود ۱۲۰ هزار نفر در حال بررسی در بانکهای عامل بود. همینطور ۵۰۰ هزار نفر نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه طرح اقدام ملی اقدام نکرده بودند.


منبع:

1399/12/01
23:43:14
0.0 / پنج
964
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان