عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

سرنوشت نفت در بودجه ۱۴۰۰ چه خواهد شد؟

سرنوشت نفت در بودجه ۱۴۰۰ چه خواهد شد؟

عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید در وضعیت فعلی نمی توان تصویر دقیقی از میزان درآمد نفتی کشور در سال آینده ارائه داد و برمبنای آن بودجه بست.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: صنعت نفت در سراسر جهان، هفته ها و ماه های عجیبی را پشت سر گذاشته و تحت تاثیر همین شرایط آینده نامشخصی نیز دارد. در ابتدای شیوع کرونا، باتوجه به کاهش جدی تقاضا برای نفت، قیمت این محصول نیز کم شد تا بازار تحولی جدی را تجربه کند. هرچند در ماه های بعد چین بعنوان یکی از قطب های مصرف نفت، بار دیگر تقاضای خودرا بالا برد اما همچنان شرایط بازار قابل مقایسه با سالهای گذشته نیست.
وی با اشاره به تلاش هایی که از طرف کشورهای صادرکننده نفت برای بهبود شرایط بازار صورت گرفت، بیان کرد: کشورهایی مانند روسیه و عربستان سعودی تلاش کردند تا با اجرای سیاست های مشترک بازار را مدیریت کرده و اجازه کاهش قیمت ندهند اما در عمل آنها نیز ناموفق بودند.
بگفته این عضو اتاق تجاری تهران، حتی اگر شرایط کرونا کنار رفته و شرایط اقتصاد جهان به حالت عادی بازگردد نیز همچنان نمی توان از رونق قطعی در بازار نفت گفت، برای اینکه این دیدگاه که باید مصرف سوخت های فسیلی کاهش پیدا کند، هر روز قویتر از گذشته مطرح شده و بنظر می رسد در آینده تقاضا برای نفت به شکل قطعی پایین می آید.
صالحی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی باید جایگاه و موقعیت خاص ایران را نیز در نظر گرفت، بیان کرد: ما از حدود سه سال قبل و همزمان با تحریم های جدید آمریکا از این بازار بیرون آمده ایم و اساسا کشورهایی که قبلا خریدار نفت ما بودند، برای تامین نیازهای خود به سراغ دیگر گزینه ها رفتند. در کنار آن همچنان پول حاصل از فروش نفت ایران در دوره های قبل تسویه نشده و کشورهایی مانند کره جنوبی بدهکار ما هستند.
وی با اشاره به برخی گمانه زنی ها درباره میزان فروش نفت ایران در سالهای پیش رو، توضیح داد: براوردها نشان میدهد که ایران در سال ۲۰۲۱، می تواند میانگین فروش نفت خودرا به حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز برساند و در سال ۲۰۲۲، این عدد توان عبور از مرز دو میلیون بشکه نفت در روز را دارد. البته عدد دقیقی در دسترس نیست و باتوجه به تحولات سیاسی، امکان تغییر در این عرصه نیز وجود دارد.
عضو اتاق تجاری تهران افزود: با در کنار هم قرار دادن تمام این شرایط بنظر می رسد ارائه تصویر دقیقی از درآمد نفتی ایران در سال آینده ممکن نیست و بدین جهت چه عدد ۲.۳ میلیون بشکه نفت روزانه دولت و چه براورد مجلس برای افزایش درآمدهای ریالی نفتی واقعی نیست و احتمال آنکه کشور را با چالش مواجه کند وجود دارد. هرچند باید دید در ایام آینده سرانجام دو طرف بر سر چه موضوعی به جمع بندی می رسند.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، فروش روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت با درآمد ۱۹۹ هزار میلیارد تومانی را پیش بینی کرده بود. هرچند نمایندگان مجلس معتقد بودند طرح دولت غیر واقعی و بلندپروازانه است اما در جریان بررسی های کمیسیون تلفیق، با تغییر به وجود آمده در نرخ مبنای ارز، میزان درآمدهای پیشبینی شده برای نفت حتی افزایش نیز یافت.
با وجود تمام این گمانه زنی ها، مجلس کلیات بودجه در هفته گذشته رد کرد و دولت اعلام نموده یک لایحه جدید را به مجلس ارائه می دهد و سرنوشت میزان فروش نفت و درآمدهای حاصل از آن همچنان بعنوان ابهامی مهم در بودجه باقی مانده است.1399/11/19
22:06:46
0.0 / پنج
902
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان