سازمان حمایت خبر داد

نظارت ویژه بر خدمات مسافرتی و حراج ها در آستانه نوروز

نظارت ویژه بر خدمات مسافرتی و حراج ها در آستانه نوروز

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، کالاها و خدمات اولویت دار طرح بازرسی، نظارت و پایش بازار اقلام هدف و پرمصرف ویژه ایام پایانی سال را برشمرد و درباره نظارت بر عرضه میوه شب عید، فروش فوق العاده و حراج های فصلی، خدمات مسافرتی و همین طور گشت های نامحسوس توضیحاتی ارائه داد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، سیدجواد احمدی اظهار نمود: طرح بازرسی، نظارت و پایش بازار اقلام هدف و پرمصرف ویژه ایام پایانی سال از ۱۵ بهمن در سراسر کشور شروع و تا پانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۰ ادامه پیدا خواهدنمود. این طرح با نظارت ویژه و مستمر بازرسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های سراسر کشور بر کلیه مراکز عرضه کالا شامل لبنیات (شیر، ماست و پنیر)، گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، شکر، روغن نباتی، حبوبات، میوه، پوشاک، کیف و کف، آجیل و خشکبار، خواربار و شیرینی جات و... و. و واحدهای ارائه خدمات همچون شرکتهای مسافرتی، هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی و دفاتر فروش آنها، حمل و نقل درون شهری و برون شهری، غذاخوری ها، رستوران های بین شهری، میادین و میوه و تره بار، خدمات خشکشویی، قالیشویی و خصوصاً نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها و مراکز نگهداری کالا، بنکداران، عمده فروشی و خرده فروشی انجام می گیرد.
همین طور بگفته وی باتوجه به تصمیمات ابلاغی بمنظور ایجاد هم افزایی و اجرای دقیق تر این طرح، مقرر شده تا سازمان های صمت تامین و توزیع کالاهای هدف خاص ایام نوروز شامل میوه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، شکر، نان، روغن نباتی، برنج و... و. را با اولویت شرکت های پشتیبانی امور دام، تعاون روستایی و غله و خدمات تجاری، پیگیری کنند. در امتداد سهولت در دسترسی مصرف کنندگان به مراجع نظارتی نیز سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها علاوه بر استقرار اکیپ های بازرسی در قالب های سیار و ثابت در مراکز عمده عرضه کالا، نسبت به بازرسی میدانی از پایانه های مسافربری بین شهری (خصوصاً استان های سیاحتی، زیارتی و میهمان پذیر)، نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا، فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های عرضه کننده البسه و پوشاک، آجیل و خشکبار و شیرینی جات اقدام خواهند کرد.
نظارت بر توزیع میوه شب عید
احمدی از با اهمیت ترین موارد نظارتی در این طرح را نظارت بر میوه شب عید خصوصا پرتقال و سیب عنوان نمود و اظهار داشت: بازرسان استان های کشور بر نحوه تامین، جذب و توزیع و قیمت میوه و مرکبات بویژه پرتقال و سیب و مراکز نگهداری کالا شامل سردخانه ها، و انبارها و بررسی میزان موجودی کالا با بهره گیری از سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا نظارت خواهند کرد.
نظارت بر خدمات مسافرتی به چه شکل انجام می شود؟
معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درباره چگونگی نظارت بر خدمات مسافرتی نیز اظهار داشت: در این ایام بر نحوه فروش بلیط های پروازهای داخلی و خارجی، تورهای داخلی و چگونگی ارائه خدمات به مسافران مطابق قراردادهای منعقده دفاتر با مسافران و نیز نحوه ارائه خدمات پارکینگ ها و توققگاه ها بمنظور حصول اطمینان از رعایت سقف قیمت های مصوب، نظارت خواهد شد.
نظارت بر فروش فوق العاده و حراج های فصلی
احمدی در ادامه با اعلان اینکه ارائه هرگونه تخفیف در قالب حراج و یا فروش فوق العاده باید برمبنای قیمت خرید کالا مستند به صورتحساب معتبر و نیز مجوز لازم از اتحادیه صنف مربوطه لحاظ شود، از کنترل هرگونه حراج در این ایم آگاهی داد و اشاره کرد: برای جلوگیری از هرگونه گرانفروشی بر رعایت ضرایب سود قانونی، نصب برچسب قیمت، صدور فاکتور و مطابقت کالاهای عرضه شده در نمایشگاه ها با نمونه پلمپ شده و نیز نحوه خدمات رسانی پارکینگ نمایشگاه ها نیز نظارت مستمر انجام می گیرد.
گشت های بازرسی محسوس و نامحسوس برگزار می گردد
این مقام مسئول با اعلان اینکه برگزاری گشتهای بازرسی با دستگاه های ذیربط استانی و در امتداد هم افزایی و حصول نتایج مطلوب از دیگر برنامه های اجرائی این طرح است، اشاره کرد: بمنظور انجام نظارت و بازرسی های نامحسوس بر واحدهای صنفی مربوط و رسیدگی سریع به این گزارش ها، از توان انجمن های پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان و ناظران افتخاری استفاده می شود.
احمدی از برنامه ریزی برای تعیین و معرفی شبکه های توزیع منتخب و قابل شناسایی جهت عرضه بهینه اقلام مشمول طرح تامین و توزیع ایام نورز بمنظور جلوگیری از هرگونه تخلف در توزیع اقلام به لحاظ کیفیت و کمیت و قیمت کالاها آگاهی داد و اظهار داشت: نظارت موثر بمنظور حصول اطمینان از خالص فروش کالا شامل شیرینی، میوه و...، نحوه تولید، چاپ و مصرف جعبه های مقوایی شیرینی، عدم کم فروشی، حسن اجرای قیمت های مصوب پایانه های مسافربری و حمل و نقل درون شهری و نیز نحوه ارائه خدمات در اتوبوس های ویژه بر طبق ضوابط و مقررات از دیگر برنامه های اجرائی این طرح است.
وی هدف اصلی طرح نظارتی نوروز ۱۴۰۰ را ایجاد آرامش در فضای روانی جامعه و جلوگیری از هرگونه کمبود و افزایش غیرمنطقی قیمت کالا و خدمات عنوان نمود و اظهار داشت: از دیگر اهداف این طرح می توان به ارائه خدمات و قیمت باتوجه به افزایش تقاضای عمومی در این ایام، ایجاد بستر مناسب برای تامین و توزیع مایحتاج عمومی، اتخاذ تمهیدات لازم بمنظور هم افزایی و همکاری موثر با سایر نهادها و دستگاه های ذیربط در امتداد وحدت رویه در اقدامات نظارتی، جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق و برخورد بازدارنده با تخلفات احرازی طبق قوانین و بخشنامه های مربوطه و جلوگیری از تخلفات احتمالی توسط برخی افراد سودجو و در نهایت رسیدگی فوری و دقیق و کارشناسی به شکایات و گزارشهای مردمی اشاره نمود.
معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت همین طور کنترل و نظارت بر رعایت قیمتهای مصوب، نصب برچسب قیمت و ارائه فاکتور از طرف تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا و یا رعایت ضرایب سود مجاز در مقاطع عمده و خرده فروشی را ازدیگر اهداف مهم این طرح برشمرد و اظهار داشت: طی برگزاری جلساتی با دستگاه های ذیربط مقرر شدهتا از پشتوانه مادی و معنوی استانداری و فرمانداری ها، ائمه جمعه و جماعات و نیز توانایی ها و امکانات صداوسیمای استانها بمنظور آگاهی بخشی عموم در امتداد نحوه و روند اجرائی کردن بهینه طرح و رفع مشکلات و موانع موجود بهره گیری شود.
او در آخر اشاره کرد: مردم می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی شامل گرانفروشی، تقلب، عدم درج قیمت و... مراتب را بوسیله تلفن ۱۲۴ و یا سامانه اینترنتی WWW.۱۲۴.IR گزارش تا در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گیرد.1399/11/19
20:36:09
0.0 / پنج
904
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان