در گزارش سیمان مطرح شد؛

مطرح شدن مالیات بر خانه های خالی بازار اجاره مسكن را بهبود بخشید

مطرح شدن مالیات بر خانه های خالی بازار اجاره مسكن را بهبود بخشید

به گزارش سیمان قانون مجلس یازدهم در مورد اصلاح قانون مالیات از خانه های خالی منجر به بهبود وضعیت بازار اجاره مسکن شده است.مصطفی قلی خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تأیید گزارش وزارت راه و شهرسازی درباره افزایش ۳۰ درصدی عرضه خانه های خالی طی چند مدت اخیر اظهار داشت: این مسأله منجر به ایجاد آرامش در بازار اجاره بها شده است.
وی اضافه کرد: اجرای مصوبه دریافت مالیات از خانه های خالی در سالهای گذشته به علت عدم بازدارندگی موفقیت آمیز نبود. بر این اساس مجلس یازدهم با انجام اصلاحاتی در این خصوص به اجرای این طرح کمک کرد. طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی عرضه مسکن به بازار اجاره با تصویب این طرح مجلس افزایش ۳۰ درصدی داشته است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور دریافت مالیات از خانه های خالی را عاملی برای افزایش عرضه واحد مسکونی به بازار اجاره مسکن عنوان نمود.
وی ضمن اشاره به اینکه قانون مالیات بر خانه های خالی، پیشتر هم به تصویب رسیده بود اظهار داشت: اما این قانون به علت چالش ها و برخی مشکلات در اجرا موفق نبود اما با اصلاحات صورت گرفته شاهد بازگشت آرامش به بازار اجاره هستیم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه افزایش عرضه خانه های خالی منجر به تعدیل قیمت ها در بازار اجاره هم می شود اضافه کرد: بنابراین این اقدام از این منظر هم بر بازار اجاره بها مؤثر بوده است.
خسروی در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن اشاره به تبعیت قیمت اجاره از نرخ مسکن اظهار داشت: با کاهش قیمت مسکن پیشبینی می شود که سال آینده افزایش قیمت در این بازار نداشته باشیم.
وی ضمن اشاره به نوسانات کاهشی نرخ دلار، کاهش قیمت ها در بازار خودرو و همینطور وضعیت بورس اظهار داشت: بازار مسکن هم به تبع این شرایط تأثیرپذیر است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور افزود: جوّ روانی و کاهش انتظارات تورمی منجر به کاهش قیمت ها در بازار مسکن شده است.
قانون جدید مالیات بر خانه های خالی چه می گوید؟
به گزارش سیمان به نقل از مهر، مطابق قانون اصلاح شده ماده ۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم از جانب مجلس یازدهم، هر واحد مسکونی واقع در تمامی شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیشتر از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، بعنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیشتر از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره می شود.
بر این اساس در سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، در سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و در سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه دریافت می شود. همینطور واحدهای نوساز بعد از ۱۲ ماه و در طرح های انبوه سازی بعد از ۱۸ ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات مذکور می شوند.
کمیسیون تلفیق مجلس بر دریافت مالیات از خانه های لوکس در بودجه سال آینده هم تاکید دارد که به قول فعالان این بخش این مسئله هم عاملی برای افزایش بیشتر عرضه خانه های خالی در ماههای آینده خواهد شد.

1399/11/14
22:48:26
0.0 / پنج
1051
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان