گزارش سیمان؛

دم خروس لغو محدودیت ارتفاعی جماران بیرون زد!

دم خروس لغو محدودیت ارتفاعی جماران بیرون زد!

سیمان: درحالیکه مدتی پیش سخنگوی دولت و وزیر راه لغو محدودیت ارتفاعی جماران را سفت و سخت رد کرده بودند، عضو شورای شهر پایتخت از توقف لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران با رای دیوان عدالت آگاهی داد.


به گزارش سیمان به نقل از مهر، ماجرای لغو محدودیت ارتفاعی جماران در چند ماه گذشته از بزرگترین چالش های موجود میان دولت و شهرداری تهران بوده است. این چالش از آنجایی شروع شد که از اواخر خردادماه سالجاری، اخباری در خصوص کوشش برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران به منظور ساخت طبقات مازاد ساختمانی متعلق به نهاد ریاست جمهوری انتشار یافت، و از ایجاد فشارها بر شهردار تهران سخن به میان آمده بود. شورایعالی شهرسازی و معماری بعنوان مرجع رسمی رسیدگی به این چالش در این زمان چند بار تشکیل جلسه داد و مسئله این ملک و طرح تفصیلی محله جماران را مورد بررسی قرار داد. بعد از کش و قوس های زیادی که در این جلسات به نفع موافقان و مخالفان لغو محدودیت ارتفاعی شکل گرفت، محمد سالاری در جلسه شورای شهر در آذرماه از تحت فشار قرار گرفتن شهردار تهران برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران از جانب دولت اطلاع داد و اظهار داشت: به صورت محرمانه بیست روز پیش لغو محدودیت ارتفاعی جماران ابلاغ گردیده و بارها با تلفن و مذاکرات شهردار را تحت فشار قرار داده اند.
سالاری این تصمیم را نه بر اساس نظرات کارشناسی کمیته های فنی، اعضای شورایعالی، مدیریت شهری تهران و جامعه حرفه ای برشمرد و در گفت و گو با خبرنگار به دستگردان کردن صورتجلسه فوق در بین معاونین وزرا و امتناع بعضی از معاونین از امضای این صورتجلسه اطلاع داد و اظهار داشت: بنابراین در حاشیه هیئت دولت از شخص وزرا امضا جمع کردند، در حالیکه روال نبوده است. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ضمن اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی مشاوری را برای بازبینی این طرح غیرقانونی برگزیده است، اظهار داشت: باوجود اینکه نگاه های کیفی هم در این طرح وجود دارد اما عملاً محدودیت ارتفاعی در محدوده ۱۴۷ پلاک را از بین می برد. و این طرح در واقع حقی را در محدوده شمالی و غربی برای بعضی از ساکنین ۱۴۷ پلاک به وجود آورده و به بقیه مالکین محدوده ظلم شده است. بعد از انتشار این اظهارنظر محمد سالاری، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در واکنش به ادعای شورای شهر تهران در مورد ابلاغ مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری در خصوص لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران اظهار داشت: مصوبات محرمانه ای نداریم.
وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی به صورت کلی این مورد را سفت و سخت تکذیب کرده است، اظهار داشت: شورای شهرسازی و معماری دارای ضوابط سفت و سختی است و برپایه این ضوابط نسبت به بررسی و تصویب طرح های عمرانی و توسعه ای اقدام می کند. و امضای محرمانه ای در کار نبوده است. دیده بان شفافیت و عدالت هم در واکنش به این ادعای دولت اعلام نمود: علیرغم تکذیب وزیر راه در خصوص مصوبه محرمانه شورایعالی شهرسازی در مورد ساخت و ساز جماران، وجود این مصوبه حقیقت دارد. محسن جوانی قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: در این حوزه احمد امیر آبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با وزیر راه و شهرسازی تلفنی صحبت کرد ولی وزیر راه مصوبه محرمانه را تکذیب نمود. به دنبال این تکذیب، منابع آگاه و مورد اعتماد سازمان دیده بان شفافیت و عدالت مجدداً از صدور دستور ویژه در خصوص تنظیم چنین صورت جلسه ای با قید محرمانه بودن در شورایعالی شهرسازی اطلاع داده و بر این مهم صحه گذاشتند. حال پس از گذشت یک ماه از انتشار این اخبار، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در توئیتر خود نوشت: ‏با رأی ‎دیوان عدالت اداری، اجرای مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، در خصوص لغو محدودیت ارتفاعی ‎محله جماران متوقف گردید.منبع:

1399/11/13
15:38:01
0.0 / پنج
936
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیمان سیمان