معاون وزیر صمت:

الزامات مناسب برای موافقت نامه تجارت آزاد را نداریم

الزامات مناسب برای موافقت نامه تجارت آزاد را نداریم

به گزارش سیمان معاون وزیر صمت اظهار داشت: ما الزامات مناسب در بخش اجرای موافقت نامه تجارت آزاد را نداریم و عدم الحاق و پیگیری برای عضویت در سازمان تجارت جهانی سبب دانش کم در میان تجار و مقامات دولتی شده است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، حمید زادبوم امروز در همایش «روابط ایران و اوراسیا» اظهار داشت: در کمتر از یک ماه آینده مذاکرات تجارت آزاد با اوراسیا را آغاز خواهیم کرد و مقدمات فنی آن از جانب سازمان توسعه تجارت فراهم شده ولی بخش مهمی از آن فضای اطراف موافقت نامه و دانش بخش خصوصی و دولتی در بخش موافقت نامه های تجارت آزاد است. ما جز یک موافقت نامه با سوریه تجربه دیگری را در این حوزه نداشته ایم و در بخش های دولتی و در نزد خیلی از تجار ما چنین تجربه ای موجود نیست.
معاون وزیر صمت عدم الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی را همچون نقصها موجود در زمینه اتخاذ رفتارهای متناسب با تجارت آزاد نام برد و اظهار داشت: ما الزامات مناسب در بخش اجرای موافقت نامه تجارت آزاد را با این کشورها نداریم و عدم الحاق و پیگیری برای عضویت در سازمان تجارت جهانی سبب دانش کم در میان تجار و مقامات دولتی شده است.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه هم اکنون موافقت نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا را درباره ۸۹۰ قلم داریم، اضافه کرد: پس از آغاز اجرای موافقت نامه تجارت آزاد تنها ۲۰ قلم کالا می توانند در بخش تعرفه ای باقی بمانند و سایر کالاها باید به صورت پلکانی و در خلال یک مدت زمان تعیین شده از نظام تعرفه ای بیرون بروند و باید سالانه بخشی از تعرفه کالاها را به صفر برسانیم.
وی اظهار داشت: سوال این است که آیا الزامات حذف تعرفه ها در بخش تولید و بازرگانی و کنترل قواعد مبدا موجود است؟، من قطعا می گویم که نه، نیست.
زادبوم با اشاره به اینکه هم اکنون مبحث پیوستن به اوراسیا مطرح نیست، خاطرنشان کرد: همگرایی ها هنوز بین اقتصاد ما و این ۵ کشور اتفاق نیفتاده است و این اتحادیه هم مانند اتحادیه اروپا هم نیست که الزامات گمرکی و بازرگانی آن هماهنگ شده باشد.

وی تصریح کرد: از زمان پیشنهاد نورسلطان نظربایف رئیس جمهور پیشین قزاقستان برای ایجاد این اتحادیه اقتصادی در سال ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۱۵ و ایجاد آن بیشتر از ۲۰ سال زمان برد و هنوز هم با مشکلاتی در بخش پول و بانکی مواجه می باشد.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: هم اکنون ویتنام دارای موافقت نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیاست و ایران هم با این اتحادیه موافقتنامه تجارت ترجیحی امضا نموده است. تمام مذاکرات فنی و تجاری در ارتباط با این مورد هم توسط وزارت صمت، گمرک، وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی انجام شده است.
زادبوم افزود: هم اکنون اوراسیا ۲ عضو ناظر دارد اما ۴۰ کشور دیگر خواهان پیوستن به آن هستند؛ مبحث مهم برای ایران هم اکنون الحاق به این اتحادیه نیست، بلکه رسیدن به موافقت نامه تجارت آزاد است.
وی توضیح داد: با اجرای موافقت نامه تجارت آزاد با اوراسیا تنها می توانیم حداکثر ۲۰ قلم کالا را در بخش منفی برای نظام تعرفه ای قرار دهیم و باید مذاکرات خویش را هم درباره ۲۰ قلم کالای منفی طرف مقابل برای صادرات به ایران آغاز نماییم.


منبع:

1399/11/08
23:15:51
0.0 / پنج
867
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان