معاون گمرك اعلام كرد

مجوز واردات خودرو برای جانبازان و خانواده شهدا صادر نشده است

مجوز واردات خودرو برای جانبازان و خانواده شهدا صادر نشده است

سیمان: معاون فنی گمرک ایران هرگونه مجوز جدید در ارتباط با واردات خودرو برای جانبازان 25 درصد به بالا و خانواده های معزز شهدا را تکذیب نمود و اظهار داشت که مصوباتی که بتازگی در فضای مجازی و رسانه ها در این زمینه مطرح شده، هیچ نوع وجاهت قانونی ندارد.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در ایام گذشته در بعضی خبرها و فضای مجازی اعلام گردید که طی مصوبه خرداد امسال مجلس قرار شده در امتداد تنظیم قیمت بازار، واردات خودروی سواری برای جانبازان بالای ۲۵ درصد و خانواده های شهدا مجاز باشد.

براین اساس، این لایحه جهت بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شده و مجمع نیز با واردات خودرو برای این قشر موافقت کرده است.

همچنین اعلام گردید که مشمولان می توانند با داشتن معرفی نامه از اداره کل امور ایثارگری بنیاد شهید خطاب به گمرکات مرزی ضمن تامین ارز مورد نیاز به ترتیب جانبازان ۲۵ درصد یک دستگاه و جانبازان ۵۰ درصد به بالا دو دستگاه و همین طور خانواده شهیدان معزز نیز به تعداد نزدیکان درجه یک شهید (پدر و مادر و خواهر و برادر) می توانند خودروی مورد نیاز خودرا بر حسب اصول واردات خودرو به لحاظ ایمنی و معاف از پرداخت گمرکی وارد و نسبت به ترخیص آن اقدام نمایند.

به دنبال انتشار چنین خبرهایی، بتازگی افراد مشمول این مصوبه به گمرک ایران و گمرکات مرزی مراجعه و موضوع را پیگیری نکرده اند.

اعلام صدور مجوز برای واردات خودرو وجاهت قانونی ندارد

این در حالی است که پیگیری موضوع از مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی امور گمرک گمرکی ایران - با این اعلام به ایسنا همراه بود که در ایام گذشته تعداد زیادی از افراد مشمول این مساله مطرح شده، برای طی پروسه واردات و ترخیص خودرو به گمرک ایران مراجعه کردند در صورتیکه چنین مصوبه ای وجود ندارد.

وی ضمن تکذیب وجود مصوبه و یا ابلاغیه ای به گمرک ایران در این رابطه، گفت اخیراً هیچ مصوبه یا مجوز جدیدی در مورد واردات خودرو برای این قشر معزز صادر نشده و مسائل مطرح شده وجاهت قانونی ندارد.

این مقام مسئول در گمرک ایران اعلام نمود که باتوجه به عدم صدور مصوبه ای در این خصوص، افرادی که مشمول مصوبه اعلام شده اند از مراجعه حضوری به گمرک اجتناب کنند.

ارونقی اشاره کرد: پس از ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو در سال ۱۳۹۷ نیز مجوزی برای ثبت سفارش یا آزاد شدن واردات خودرو وجود نداشته و همچنان واردات خودرو ممنوعست.

معاون فنی گمرک ایران تصریح کرد: درباب واردات خودرو، آخرین مصوبه مرتبط، مجوز هیات دولت برای ترخیص خودرو های مشمول تا تاریخ ۲۶ شهریور سال جاری بود که با اتمام تاریخ اعلام شده، هم اکنون به جز خودرو های موضوع رسیدگی در مراجع قضایی، خودرو های سواری دیگر قابل ترخیص نیستند.

منبع:

1399/10/27
18:43:03
0.0 / پنج
916
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان