لزوم امضای توافق نامه ترجیحی ایران و عراق برای توسعه همكاریهای كشاورزی

لزوم امضای توافق نامه ترجیحی ایران و عراق برای توسعه همكاریهای كشاورزی

سیمان: وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت امضای توافق نامه تجاری ترجیحی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق برای توسعه همکاریهای تجاری و کشاورزی دو کشور تاکید نمود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با علاء احمد الجبوری وزیر تجارت عراق ضمن تشکر از همکاریهای این کشور با ایران در وضعیت تحریم های آمریکا، اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران بر استمرار همکاریهای تجاری و کشاورزی خود با کشور عراق اصرار دارد و در این راستا از هیچ تلاشی دست بر نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: ایران برای خروج عراق از شرایط بحرانی کمک خواهدنمود تا مراودات تجاری بین دو کشور پابرجا باشد.
خاوازی با اشاره به توافقات به عمل آمده در مسافرت رئیس جمهوری ایران به عراق در سال ۱۳۹۷ اشاره کرد: امیدواریم در بخش کشاورزی و تجارت این توافقات بیش از پیش پیگیری شود تا شاهد رشد مراودات کشاورزی بین دو کشور باشیم.
وی اضافه کرد: سیمای کشاورزی عراق و ایران به شکلی است که دو کشور می توانند تراز تجاری خوبی داشته باشند که این امر، مستلزم همکاریهای بانکی، مکانیزم های پرداخت های پولی و گفتگوی کارشناسان دو طرف در بخش های مختلف است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تمام مسائل بخش کشاورزی و تجاری ایران و عراق به سه گروه مسائل پایه ای، تجاری و سرمایه گذاری در عراق تقسیم می شود، اشاره کرد: در بخش مسائل پایه ای کشاورزی، هجوم ملخ ها، آفات و بیماریها قابل توجه است که زراعت و باغبانی ایران و عراق را تحت تاثیر قرار می دهد و نیازمند همکاریهای مشترک بین دو کشور به خصوص در موضوع مهم ملخ صحرایی است.
خاوازی با اشاره به امکانات ویژه ایران در زمینه تحقیقات و آموزش کشاورزی، عنوان کرد: این امکانات و تجارب می تواند بین دو کشور تبادل شود.
وی درباب تجارت، صادرات، واردات و تراز تجاری دو کشور اذعان کرد: ایران باید با وزارت کشاورزی یا وزارت تجارت عراق به یک توافق نامه ترجیحی برسد تا با امضای آن خیلی از مشکلات تجاری موجود بین دو کشور مرتفع شود، بعنوان مثال صادرکنندگان ما در معرض ورود یک کالا از کشور دیگر به عراق قرار می گیرند و یا بدون اطلاع با تعرفه وارداتی جدید مواجه می شوند که اگر در قالب این موافقتنامه ترجیحی برنامه دو طرف و نیازهای دو کشور اعلام گردد به تسهیل روابط کمک خواهدنمود.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: مشکلات صادرات سیب ایران به عراق که چندین سال است در دستور کار قرار دارد، در قالب این موافقتنامه ترجیحی می تواند برطرف شود.
وی با اشاره به پیشنهاد وزیر تجارت عراق در خصوص خرید جو از این کشور توسط ایران اظهار داشت: آمادگی داریم به هر میزان جو مازاد بر مصرف در عراق را خریداری نماییم.
خاوازی پیشنهاد کرد: برای این که تراز تجاری بین دو کشور متعادل شود، شرکت های عراقی می توانند نسبت به تامین نهاده های دامی مورد نیاز ایران شامل ذرت، کنجاله سویا و جو اقدام نمایند تا به بهبود تراز تجاری دو کشور کمک نماییم که این امر نیز مستلزم امضای موافقت نامه ترجیحی بین دو کشور است.
وی در ارتباط با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی عراق، بیان کرد: سرمایه گذاران بزرگی در ایران واحدهای تولیدی عظیمی داشته و آمادگی دارند که در زمینه گلخانه، تولید تجهیزات گلخانه ای، شیلات و دام و طیور در عراق سرمایه گذاری کنند؛ مانند صنایع لبنی که در عراق سرمایه گزاری نموده اند.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: علاوه بر این، زیرساخت های مهندسی خوبی در پروژه های آب و خاک در ایران داریم که می توانند خدمات فنی و مهندسی خوبی را به عراق ارائه دهند؛ بدین سبب این آمادگی را داریم که در بغداد حضور یافته و مذکرات مفصل را با وزیر کشاورزی و وزیر تجارت عراق داشته باشیم.

ادامه روند صادرات جو به ایران تا رسیدن به توازن تراز تجاری
در ادامه این جلسه، علاء احمد الجبوری وزیر تجارت کشور عراق ضمن تشکر از وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: در این دو روز گفت و پگوهای فنی خوبی را با وزارت کشاورزی ایران داشته باشیم.
وی اضافه کرد: در زمینه واردات و صادرات، وزارت تجارت تنها برای صدور مجوز واردات مسئولیت دارد و تمام دستورات از وزارت کشاورزی عراق صادر می شود، بدین سبب اگر مشکلی در زمینه مجوزها وجود دارد، می توانیم آنرا برطرف نماییم.
بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی وزیر تجارت عراق افزود: ممنوعیت واردات و صادرات یک کالای خاص مربوط به وزارت خانه های دیگر عراق است اما ما می توانیم مسئله را در شورای اقتصادی عراق مطرح نماییم و این شورا صلاحیت تصمیم گیری در ارتباط با این مسائل را دارد.
وی تاکید کرد: دولت عراق در ارتباط با توافقنامه برای صادرات جو با ایران همکاری دارد و این صادرات در حال انجام می باشد.
الجبوری با اشاره به این که سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بسیار مهم می باشد، اذعان کرد: باتوجه به بحران اقتصادی که با آن مواجه هستیم، بخش کشاورزی نسبت به بخش های دیگر می تواند با سرعت بیشتری توسعه پیدا کند و خوشحال می شویم تجارب و دانش ایران را در زمینه آبیاری های نوین در اختیار عراق قرار دهید.
منبع:

1399/10/23
23:14:02
0.0 / پنج
1102
تگهای خبر: آموزش , ایران , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان