گردش مالی ۱۵ هزارمیلیارد تومانی نهاده های شیمیایی سد راه عرضه كودهای معدنی

گردش مالی ۱۵ هزارمیلیارد تومانی نهاده های شیمیایی سد راه عرضه كودهای معدنی

به گزارش سیمان عضو انجمن ارگانیک ایران اظهار داشت که وجود گردش مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی کود و سم و بذر در کشور اجازه حضور تولیدکنندگان و عرضه نهاده های غیرشیمیایی آنها را در بازار نمی دهد.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، اسماعیل صفاکیش در نشست خبری کشاورزی سالم و لزوم ترویج مصرف کودهای بیولوژیک با اعلان اینکه ۱۰ درصد زمین های کشور قابلیت کشت دارند، اظهار نمود: در کشور حداکثر ۲۱ میلیون هکتار زمین قابل کشت وجود دارد که از این ۲۱ میلیون هکتار ۹ میلیون هکتار جنگل و مرتع و ۱۲ میلیون هکتار حداکثر سطح زیرکشت است. ۳درصد از این ۱۲ میلیون هکتار غنای مواد آلی دارد و مابقی از نظر غنای مواد آلی به شدت گرفتار ضعف هستند و بایستی برای آنها تمهیداتی اندیشیده شود.

وی با اشاره به اینکه میزان زیادی از این زمین های قابل کشت با محدودیت هایی مواجهند، اظهار داشت: با وجود اینکه در ظاهر ۲۱ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم ولی اگر ۹ میلیون هکتار جنگل و مرتع را از آن کم نماییم با وجود محدودیت ها عرصه زیادی باقی نمی ماند.

این تولید کننده کودهای معدنی افزود: ۶میلیون هکتار از ۱۲ میلیون هکتار فقط گندم کاشته می شود، چونکه بیشترین مصرف را دارد و در ۶ میلیون هکتار باقی مانده هم محصولات دیگر کشت خواهد شد.

صفاکیش اشاره کرد: درتحریم ها و در شرایطی که باید به تولیدات راهبردی توجه داشته باشیم اما در خیلی از استانها محصولاتی کاشت می شود که هیچ کمکی به اقتصاد کشور و جهشی تولید نمی کند در صورتیکه باید به سمت خودکفایی در محصولات راهبردی حرکت نماییم.

وی با اعلان اینکه بو، رنگ، طعم و مزه مواد غذایی به سبب استفاده از کودها نامناسب از بین رفته است به اهمیت استفاده از کودهای معدنی و افزایش کیفیت در کنار کمیت اشاره نمود.

عضو انجمن ارگانیک ایران مشکل اصلی در بخش کشاورزی را استفاده از کودهای شیمیایی دانست و اظهار داشت: برای حل مشکل تأمین موادغذایی مردم به استفاده از کودهای شیمیایی روی آورده ایم که فقط کمیت محصول را افزایش دهیم، فارغ از اینکه نمی دانیم چه زیان هایی به جامعه وارد می شود و متاسفانه فرزندان ما از این محصولات استفاده می نمایند.

صفاکیش با اشاره به اینکه بیشترین علت بیماری هایی که مردم در دنیا با آن مواجهند ماحصل خوراکی هایی است که مصرف می کنند، اظهار داشت: اگر خوراک را مناسب نماییم بیشتر بیماریها را از مبدا درمان کرده ایم. باورمان این است که اگر کشاورز کود سالم استفاده نماید محصول سالم تولید خواهدنمود و اگر محصول سالم در دسترس مردم قرار بگیرد بیماریها کاهش پیدا می کند.

وی اشاره کرد: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان به ۱۰ میلیارد نفر برسد یعنی با افزایش ۵۰ درصدی جمعیت مواجهیم و برابر مطالعات انجام شده باید ۷۰ درصد تولید محصولات کشاورزی افزایش یابد. اگر این تولیدات افزایش نیابد در مشکل تأمین خوراک مردم به مشکل خواهیم خورد و این مساله نگران کننده است و بایستی جهاد کشاورزی برنامه ریزی مناسبی دراین زمینه انجام دهد.

این فعال بخش خصوصی در ادامه اظهار داشت: وجود گردش مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی کود و سم و بذر در کشور اجازه حضور تولیدکنندگان غیرشیمیایی را در بازار نمی دهد.

وی در آخر اظهار داشت: کودهای معدنی که توسط تولیدکنندگان داخلی عرضه می شود می تواند تولیدات محصولات زراعی چون گندم، کلزا، ذرت و جو را تا ۱۵۰ درصد بالا برند.
1399/10/16
11:44:41
0.0 / پنج
9955
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سیمان سیمان