جزئیات مصوبات ترخیص كالا

جزئیات مصوبات ترخیص كالا

به گزارش سیمان گمرک ایران پنج مصوبه اخیر در ارتباط با رفع موانع ترخیص کالا بر مبنای مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ نمود که طی آن اعلام شده از صاحبان کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی تعهدی دریافت می شود که در ترخیص درصدی در صورت ایجاد هر گونه مابه التفاوتی متعهد به پرداخت آن باشند.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، پنج مصوبه ای که در جلسه ۱۱۹ هفته گذشته ستاد تنظیم بازار مصوبه در مورد تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی و تولیدی صادر شده بود از جانب ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- جهت اجرا به گمرکات اجریی ابلاغ و از امروز(۱۴ دی ماه۱۳۹۹) اجرایی می شود.

از مجوز ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای ۲۱ تا تغییر ملاک ترخیص

۱. با عنایت به تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد ترخیص فوری کالاهای اساسی و ضروری موجود در بنادر و گمرکات کشور و به منظور تسریع در ترخیص این کالاها مقرر شد ترخیص ۹۰٪ کالاهای اساسی گروه یکم کالاییِ مشمول ارز ترجیحی (روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله‌ی سویا، جو و ذرت)، با دریافت تعهد از صاحب کالا در خصوص پذیرش پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز درصورت تعلق به کالا و تعهد عرضه‌ی کالا با نرخ مصوب یا عرضه در سامانه ها (بازارگاه و شبکه های توزیع تعیین شده)، بدون اجبار به عرضه کدرهگیری بانک امکان پذیر باشد.

۲. ترخیص درصدی کلیه‌ی کالاهای اساسی گروه ۲۱؛ اجزاء، قطعات، تجهیزات و نهاده های تولید مطابق اعلام نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت و اقلام در رابطه با حوزه‌ی وزارت جهاد کشاورزی، مطابق اعلام نظر معاونت توسعه صنایع تبدیلی وکسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با دریافت مجوزهای قانونی لازم تا سقف ۹۰٪، توسط گمرک صورت گیرد.

۳. با عنایت به بروز مشکلاتی درصدور قبوض انبار کالاهای وارده به بنادر و گمرکات کشور و یا با توجه به ترانزیت بعضی از کالاهای اساسی و نهاده های تولید از بنادر به گمرکات داخلی کشور، طبق مصوبه جلسه ستاد تنظیم بازارمقرر شد ملاک تصمیم گیری جهت اجرای تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تاریخ ورود کالا به کشور باشد و گمرک ایران ضمن احصاء دقیق این مورد، تاریخ مزبور را ملاک اقدام در این خصوص قرار دهد.

۴. در اجرای تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اگر ۷۰ درصد از کالاهای مبحث یک اظهارنامه در فهرست ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود داشته و مابقی اقلام، مشمول گروه های کالائی ۲۱ لغایت ۲۵ باشد، گمرک می تواند نسبت به پذیرش مبحث برای کل اقلام اظهارنامه اقدام نماید.

۵. با عنایت به این که دستورالعمل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وزارت راه و شهرسازی درمورد تمدید اعتبار ثبت سفارش های صادره باعث توقف روند ترخیص کالا به ویژه کالاهای اساسی و تولیدی در گمرکات کشور گردیده بود، مقرر شد مرجع مربوطه با قید فوریت نسبت به لغو دستورالعمل اقدام و در مورد تمدید اعتبار ثبت سفارش های صادره، بخشنامه اخیر گمرک که با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مستند به مصوبات سفر معاون اول ریاست جمهوری به استان هرمزگان تنظیم و ابلاغ گردیده است ملاک اقدام کلیه دستگاههای در رابطه با تجارت خارجی قرارگیرد.

منبع:

1399/10/15
01:07:35
0.0 / پنج
1045
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیمان سیمان