دلیل افزایش قیمت ها از زبان وزیر اقتصاد

دلیل افزایش قیمت ها از زبان وزیر اقتصاد

سیمان: وزیر امور اقتصادی و دارایی علت عمده افزایش تورم و قیمت ها را ناشی از افزایش هزینه ها دانست و به بررسی علل آن پرداخت.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: در هفت ماهه اول سال قبل ۲۷ هزار میلیارد از منابع تنخواه استفاده کردیم اما امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان استفاده کردیم. روش تامین مالی بوسیله مراجعه مستقیم به مردم معادل ۱۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که ۹۰ هزار میلیارد تومان آن از فروش اوراق خزانه بوده است. بودجه کشور تا حالا به شکلی مدیریت شده است که هشدارها و اخطارهایی که قبل از این زده می شد، نتیجه نداد. همچنین، در هفت ماهه امسال ۳.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جلب شده است.

وی درباره دلیل افزایش تورم، اضافه کرد: در دوره های مختلف افزایش تورم علل متفاوتی داشته است. علت عمده را باید ناشی از افزایش هزینه دانست. ۷۰ تا ۸۵ درصد واردات مربوط به کالاهای واسطه ای، مواد اولیه بوده است که وقتی قیمت این قبیل کالاها متاثر از افزایش قیمت ارز افزایش می یابد این افزایش در فرآیند تولید می نشیند و قیمت کالاهای تولید شده را زیاد می کندکه به علت دلاریزه بودن اقتصاد ایران متاثر از آن قیمت کالاها نیز افزایش می یابد.

تاکنون ۴ درصد از صندوق توسعه ملی برداشت داشته ایم

وزیر اقتصاد افزود: فاصله گرفتن از دلاریزه بودن اقتصاد ایران منوط به توسعه شرکت های دانش بنیان و ایفای نقش محوری آنها در اقتصاد است. یکی از برنامه های ما برای جهش تولید بهبود فضای کسب وکار است با اقداماتی که در زمینه کاهش زمان ثبت شرکتها انجام داده ایم حالا فردی را داشتیم که در عرض ۲۰ دقیقه شرکت خودرا ثبت کرده است.

دژپسند با بیان اینکه برداشت از صندوق توسعه ملی تا حالا ۴ درصد بوده است، اظهار داشت: در وضعیت کرونا بنگاه ها با کمبود تقاضا مواجهند که کمک بانک ها به آنها برای تامین اثر انبساطی دارد و اگر بانک ها کمک نکنند، تولید افت می کند که این امر تاثیرات خودرا بر میزان نقدینگی خواهد گذاشت. پارسال ۲۶۰ هزار میلیارد تومان از بورس تامین مالی کردیم که در شش ماهه اول امسال ۳۲۰ هزار تامین مالی صورت گرفت. نقدینگی تا جایی که امکان داشت کنترل شد درحالیکه گفته هایی در خصوص ابرتورم مطرح بود، این اتفاق رخ نداد.

خصوصی سازی ۶ هزار میلیاردی در سال گذشته

وی اضافه کرد: فروش اوراق خزانه به مفهوم بدهکار کردن دولت های بعدی نیست؛ برای اینکه درآمد ناشی از آن صرف امور زیر بنایی و مواردی چون آموزش و پرورش، آموزش عالی، حراست از مرزها و... می شود که ارتباطی با یک دولت و جناح خاص ندارد. ضمن اینکه تا کنون نه فقط حتی یک ریال بدون مجوز قانونی، اوراق فروخته نشده و بازپرداخت اوراق خزانه یک روز به تعویق نیفتاده است. سال قبل ۶ هزار میلیارد تومان خصوصی انجام دادیم که در شش ماهه اول سالجاری معادل ۳۲ هزار میلیارد تومان درآمدزایی بوسیله واگذاری دارایی ها داشته ایم.

وزیر اقتصاد افزود: شرایط اقتصاد ایران به شکلی است که توجه به بازار سرمایه اجتناب ناپذیر است. تحلیل بازار سرمایه باید به دور از حواشی سیاسی باشد و همه انواع بازارهای سرمایه محور باید محیط آرامش بخشی داشته باشند. بازار سرمایه فرهنگ مقابله با فرهنگ نفتی است. دولت به حمایت و تقویت از بازار سرمایه همیشه نیاز دارد. متغیر غالب و علت تام برای بازار سرمایه نداریم و اعتماد به این بازار دارد کم کم برمی گردد.

دژپسند اضافه کرد: اینکه گفته می شود سازمان بورس بر وضعیت بازار سرمایه نظارت نمی کند ما خیلی از اخبار را رسانه ای نمی نماییم که خیلی از مدیران عزل شدند و برخی جریمه های ۵۰ تا ۶۰ میلیونی پرداخت کردند. اوراق تبعی حمایت قاطع از سهامدار است.

منبع:

1399/09/02
10:09:32
5.0 / پنج
1132
تگهای خبر: آموزش , ارز , ایران , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیمان سیمان