مقام مسئول ؛

پیش نویس تمركز زدایی از تهران نهایی شد

پیش نویس تمركز زدایی از تهران نهایی شد

سیمان: دبیر شورای ساماندهی پایتخت از تهیه پیش نویس چگونگی تمركز زُدایی از تهران و انتقال ساختمان های دولتی برای ارائه به دولت آگاهی داد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، اواخر شهریور ماه امسال ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر مجلس در «شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران» از ارسال نامه ای از طرف قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به رئیس جمهور در خصوص آمادگی این قرارگاه برای انجام پروسه انتقال پایتخت از تهران و همین طور نهایی شدن تمرکز زدایی از مرکز اداری-سیاسی کشور بدون دریافت هزینه، آگاهی داد.
به گفته این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، رئیس جمهور نیز با نگارش دستوری جهت بررسی این پیشنهاد قرارگاه خاتم خطاب به وزیر راه و شهرسازی، وی را مکلف به بررسی راه های تمرکز زدایی از تهران یا انتقال مرکز اداری-سیاسی کشور در شورای ساماندهی پایتخت کرده است.
این در حالی است که هم کارشناسان شهرسازی و هم خیلی از اعضای شورای ساماندهی پایتخت، ساماندهی تهران را مهم تر و عملیاتی تر از امکان انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور می دانند.
نماینده مجلس: فضای کارخانجات خودروسازی تهران برای ساخت مسکن استفاده شود
به گفته ابوترابی، خروج پادگان ها، دانشگاه ها و دو غول خودروسازی از تهران، همچون اقداماتی است که باید در ساماندهی پایتخت صورت گیرد. اگر این موارد درست صورت گیرد، مشکل مسکن در تهران نیز کاهش پیدا می کند.
نظریه ای که بعید است اجرای آن ممکن بوده یا حداقل در فاصله زمانی کوتاه قابل اجرا باشد؛ هر چند که خروج پادگان ها از کلانشهرها، مصوبه قانونی خاص داشته و همین طور شورای عالی شهرسازی نیز درباب توسعه حریم و محدوده شهرها برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن، با افزایش گستره محدوده در چند شهر موافقت کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی: هیچ تصمیمی برای جابه جایی پایتخت گرفته نشده است
فرزانه صادق مالواجرد دبیر «شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران» در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ماجرای انتقال پایتخت اظهار داشت: نامه جدیدی وجود ندارد؛ آنچه در مجلس تصویب شده، انتقال پایتخت نبوده و فقط تمرکز زدایی از تهران است.
پیش نویس چگونگی تمرکز زدایی از تهران آماده شد
وی اضافه کرد: کارگروه مربوطه برگزار شده و ما به پیش نویس چگونگی تمرکز زدایی از تهران هم رسیده ایم. در جلسه ای که شورای ساماندهی پایتخت با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تشکیل خواهد داد، این پیشنهادات برای تمرکز زدایی مطرح خواهد شد.
دبیر شورای ساماندهی پایتخت درباره اینکه آیا منطقه ای بعنوان پایتخت جدید انتخاب شده یا خیر؟ اظهار داشت: اینکه منطقه خاصی تعیین کرده باشیم یا اینکه انتقال پایتخت به محل به خصوصی انجام بگیرد را کاملاً رد می کنم؛ به هیچ وجه به این مرحله نرسیده ایم چون اساساً مصوبه مجلس شورای اسلامی، انتقال پایتخت نیست.
امکان جابه جایی ساختمان های دولتی از تهران بررسی شد
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با تاکید بر اینکه پیش نویس چگونگی تمرکز زدایی از پایتخت تهیه شده افزود: این تمرکز زدایی از نظر حمل و نقل و امکان جابه جایی ساختمان های دولتی مورد بررسی قرار گرفته و برای آنها برنامه ریزی هایی داریم اما محلی معلوم نیست.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی درباره بررسی هزینه های تمرکززدایی از پایتخت نیز بیان کرد: اساساً این پیش نویس وارد اجرا نشده و فقط مطالعات اولیه است اما نه مکان مشخص شده و نه هزینه های جابه جایی پایتخت.
وی درباره وزارت خانه های گزینه جابه جایی از تهران نیز اظهار داشت: دراین زمینه هم برنامه ریزی نشده و فقط شورای ساماندهی پایتخت مقرر است دلیلهای تمرکز زدایی از تهران را بررسی کند در جلسات کارگروه به این دلیلهای از نظر کارشناسی، دست یافته ایم.
ماجرای ورود قرارگاه سازندگی خاتم به موضوع انتقال پایتخت چه بود؟
صادق مالواجرد درباره نامه اخیر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به رئیس جمهور و سپس دستور روحانی به وزیر راه و شهرسازی بعنوان رئیس شورای ساماندهی پایتخت، اشاره کرد: قرارگاه در این نامه اعلام نموده که اگر قرار به اجرائی شدن این اتفاق باشد، برای انجام آن کمک خواهدنمود اما اساساً هنوز به این تصمیم نرسیده ایم.


منبع:

1399/08/26
21:29:16
5.0 / پنج
1247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیمان سیمان