سرمایه اصناف با گرانی كالاها، نصف شده

سرمایه اصناف با گرانی كالاها، نصف شده

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران اظهار داشت: این روزها شاهد گرانی كالاها هستیم كه این مسئله بر وضعیت كسب و كار اصناف تأثیر گذاشته و سرمایه اصناف را به نصف كاهش داده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، رسول جهانگیری اظهار نمود: در سال های گذشته اکثریت فروشگاه های صنفی مانند لوازم خانگی، مبلمان، فرش و… شرایط فروش اقساطی از ۱۲ ماه تا ۳۶ ماهه داشتند اما شرایط امروز با عنایت به نوسان نرخ ارز بگونه ای شده که قیمت ها روز به روز شده است و کسبه دیگر نمی توانند فروش اقساطی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون گرانی بر گران فروشی سبقه گرفته است، خاطرنشان کرد: گرنه کاسب های ما همان کسبه ای هستند که به صورت نقد و اقساط و بدون بهره بانکی کالا را می فروختند، کسبه ما همان هایی هستند که حساب دفتری داشتند و هم اکنون به علت شرایط نابسامان اقتصادی سرمایه خودشان هم به نصف کاهش یافته و بعضی از صنوف هم ورشکسته شده اند.
جهانگیری با اشاره به اینکه مدیریت کلان کشوری باید به وضعیت اقتصادی کشور رسیدگی کند، اظهار نمود: زمانی نمایندگی های خودرو، خودرو را یک ساله با اقساط ۱۲ ماهه می دادند، اما در شرایط فعلی اگر خودرویی ثبت نام نمایید، می گویند با قیمت روز محاسبه می گردد. ازاین رو لازم است تا مسؤلان شرایط بازار امروز را با شرایط قبل مقایسه کنند و بدانند که هیجان های تورمی در بازار بوجود آمده است.
وی ادامه داد: زمانی که قیمت کالایی مانند طلا و یا دیگر کالاها افزوده می شوند برخی فکر می کنند که اصناف سود بیشتری دریافت می کنند در حالیکه این گونه نیست و این گرانی ها سبب شده که اگر کاسبی ۱۰ واحد کالایی را بفروشد فقط ۵ واحد کالا را می توانند جایگزین کنند و در این شرایط، سود و سرمایه اصناف کاهش یافته است.
ترخیص کالاها از گمرک تسریع شود
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف اصفهان اظهار نمود: ما همه تحریم های سخت و ظالمانه را پشت سر گذاشته ایم و همه شرایط امروز ما در ارتباط با تحریم نیست و گاهی سوء مدیریت ها چنین فضایی را بوجود می آورد و لازم است تا کالاهایی که در گمرک می مانند زمان ترخیص آنان تسریع شود تا مشکلات کمتری در بازار ایجاد شود.
جهانگیری اضافه کرد: بعنوان نمونه نهاده های دامی را دیر ترخیص می نماییم و یک دوره تولید مرغ به عقب می افتد و بطور قطع این مسئله نوسان قیمتی را بوجود می آورد و یا نهاده های دامی که دیر ترخیص می شود دامدار مجبور است میزان نیاز خویش را از بازار آزاد تهیه نماید و این مسئله هم در قیمت تأثیر گذار است و ضروری است تا دولت زمان ترخیص کالا از گمرگ را تسریع ببخشد و باید شرایط این روزهای بازار را درک کرد.1399/08/18
20:47:35
5.0 / پنج
1212
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سیمان سیمان