ادامه حواشی ترخیص كالا

ادامه حواشی ترخیص كالا

سیمان: ظاهرا قرار نیست حواشی پیرامون كالاهای دپو شده و ترخیص آن از گمرك و بنادر تمام شود و بار دیگر بین دستگاه های مربوطه اختلاف نظرهایی در ارتباط با تامین ارز و ترخیص كالا وجود دارد؛ این دفعه برای تامین ارز 20 میلیارد دلاری كه بانك مركز مدعی آن شده ولی گمرك مستندات آنرا خواسته است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، دپوی هشت میلیون تنی کالا در گمرک و بنادر که حدود ۴.۵ میلیون تن آن کالای اساسی و ۳.۵ میلیون تن کالای غیراساسی است و تا ۸۰ درصد آنرا مواد اولیه تولید تشکیل می دهد، موضوعی است که این روزها برای حل موانع ترخیص و ورود به بازار و رسیدن به دست تولیدکنندگان بحث ها، اختلاف نظرها و جلسات و مذاکرات بسیاری را پشت سر گذاشته و بتازگی طی مصوباتی قرار بر رفع موانع و ترخیص فوری کالا شده است.
با این حال در طول این مدت هر یک از دستگاه های مربوطه باتوجه به چارچوب های سیاستی و مقرراتی خود مسایلی مطرح کرده اند که البته گاها اختلاف نظرهایی با یکدیگر داشته اند که بطور ویژه این مساله در ارتباط با مسائل ارزی و بین بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت اقتصاد که گمرک را در بر می گیرد، بوده است.
بعد از حواشی اخیر مدتی پیش بر طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تصمیماتی در ارتباط با تسهیل ترخیص کالاهای دپو شده ستاندن شد که در اهم آن با رفع موانع ارزی ترخیص کالا از محل ارز متقاضی صادراتی، ارز اشخاص یا به صورت صادرات مقابل واردات نیز صورت خواهد گرفت.

بانک مرکزی: ۲۰ میلیارد دلار کد رهگیری صادر کردیم
اما به دنبال این مساله امروز (پنج شنبه) بانک مرکزی در تازه ترین واکنش خود اعلام نموده که رویه واردات کالا از محل «ارز متقاضی» (سپرده ارزی متقاضی) از شروع سال ۱۳۹۷ وجود داشته و تغییر جدیدی در این پروسه رخ نداده است.
همچنین بانک مرکزی تاکید داشت که حدود ۲۰ میلیارد دلار «کد رهگیری اعلامیه تامین ارز» صادر کرده که تا حالا حدود یک میلیارد دلار از موارد فوق در گمرک اظهار نشده است. همچنین، بیش از ۳۵۰ میلیون دلار نیز باوجود اظهار کالا در گمرک، منجر به ترخیص کالا نشده است.

گمرک تایید نکرد
اما این اعلام بانک مرکزی با تایید گمرک همراه نبود و طی واکنشی به این مساله پیگیر ماجرای صدور ۲۰ میلیارد دلاری کدرهگیری از طرف بانک مرکزی شده است.
مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - اعلام نموده است که بر طبق بررسی ها، گزینه «از محل حساب ارزی وارد کننده» یا «ارز اشخاص» بتازگی در سامانه جامع تجارت عملیاتی شده و تفاوت اصلی آن - بااینکه قبلا تحت عنوان دیگری موجود بوده - این است که درحال حاضر باتوجه به تصمیمات اتخاذ شده از طرف ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، به گمرک این اختیار داده شده است تا نسبت به ترخیص این کالاها، باتوجه به درخواست صاحب کالا، بدون کد رهگیری بانک اقدام نماید تا هیچ ایستایی در انجام تشریفات گمرکی یا ترخیص کالاها از گمرک ایجاد نشود.
وی گفته که مکاتبات با برخی بانکهای عامل، بیان کننده آنست که صاحبان کالا برای ستاندن کد رهگیری بانک، فقط اختیار قرارگیری در صف تامین ارز نیما داشته و حتی با درخواست این صاحبان کالا در خصوص تغییر رویه بانکی و استفاده از رویه «برات بدون تعهد» نیز داده نشده و البته رویه برات بدون تعهد مستلزم تودیع تضامین لازم و سایر شرایط مقرر در این خصوص است.
معاون گمرک ایران ابراز امیدواری کرده باتوجه به اعلام آمادگی بانک مرکزی، صاحبان کالاهایی که تاریخ قبض انبار کالاهای آنها پس از ۱۰ آبانماه ۱۳۹۹ است، بعد از ثبت سفارش و ارائه مدارک و مستندات منشأ ارز خود و تایید بانک مرکزی، بتوانند زمان ممکن نسبت به دریافت کد رهگیری اعلامیه تامین ارز و متعاقبا ترخیص کالاهای خود از گمرکات کشور اقدام نمایند.

لیست ۲۰ میلیارد دلاری ارائه شود
ارونقی درباره ادعای بانک مرکزی مبنی براینکه " از شروع سال تا اختتام مهر ماه، این بانک حدود ۲۰ میلیارد دلار «کد رهگیری اعلامیه تامین ارز» صادر کرده است که به سبب اطلاعات و آمار، تا حالا حدود یک میلیارد دلار از موارد فوق در گمرک اظهار نشده است."نیز توضیح داد که باوجود اینکه بر طبق مواد (۳۸)و (۳۹) قانون امور گمرکی، وظیفه گمرک از زمان اظهار کالا به این سازمان انجام می شود، اما درخواست می شود بانک مرکزی بقید فوریت نسبت به ارائه فهرست این کالاها به گمرک ایران اقدام نماید تا پیگیری لازم از طرف این سازمان و الزام صاحبان کالا جهت اظهار کالاها به گمرک صورت گیرد؛ چونکه اگر چنین لیستی مقرون به واقعیت باشد که صاحبان کالا باوجود داشتن کدرهگیری بانک نسبت به اظهار کالاهای خود به گمرک اقدام نکرده اند، هم مراجع تحویل گیرنده کالا باید بقید فوریت نسبت به اجرای مقررات متروکه اقدام نمایند و هم این اقدام صاحبان کالا از مصادیق احتکار کالا شمرده می شود که باید برخورد قانونی فوری از طرف مراجع ذیربط با این اشخاص صورت پذیرد.

اگر کد رهگیری دارند و ترخیص نشده اند متروکه می کنیم
معاون امورگمرکی گمرک ایران همین طور درباب اعلام بانک مرکزی مبنی براینکه "بیش از ۳۵۰ میلیون دلار کالا باوجود اظهار کالا در گمرک، منجر به ترخیص کالا نشده است"، اظهار داشت: پیگیری و اقدام لازم درباب کالاهای اظهار شده در گمرک، به این سازمان مربوط می شود بدین سبب درخواست می شود این فهرست، روز شنبه در اختیار گمرک قرار گیرد تا اگر صاحبان کالا نسبت به ترخیص کالاهای خود باوجود صدور کد رهگیری بانک مرکزی اقدام نکرده باشند علاوه بر اجرای فوری مقررات متروکه از ارائه هرگونه تسهیلاتی به این افراد از طرف گمرک خودداری شود؛ مگر اینکه کدهای رهگیری بانک مرکزی ظرف چند روز اخیر صادر شده باشد که باید فرصت لازم چند روزه، در اختیار صاحبان کالا جهت ترخیص کالاهای خود داده شود.

اختلاف نظر در مورد ترخیص برنج
اما طی روزهای اخیر ماجرای دپوی ۲۳۰ هزار تنی برنج و گلایه واردکنندگان نسبت به عدم ترخیص با عدم تامین و تخصیص ارز نیز حاشیه ساز شده بود و در شرایطی که گمرک تاکید داشت با عدم تامین ارز از طرف بانک مرکزی امکان ترخیص این برنج ها را ندارد بانک مرکزی به صورتی این مشکل را از طرف گمرک دانست و اعلام نمود که علت اصلی مشکل به وجود آمده برای بازرگانان، ترخیص درصدی کالا توسط گمرک، بدون داشتن تخصیص ارز و کد رهگیری برای ثبت سفارش در رابطه با آنها بوده است.
بدیهی است، در صورتیکه هنگام خروج کالاهای یاد شده از گمرک، «وجود تخصیص ارز» و «کدرهگیری بانک مرکزی» توسط گمرک کنترل می شد و بازرگانان نیز به درستی راهنمایی می شدند، برابر ضوابط، تامین ارز به نرخ ترجیحی قابل انجام بود و ماندگاری کالا در گمرک و اتفاقات کنونی رخ نمی داد.
با این حال، گمرک این ادعای بانک را نپذیرفت و اصرار کرد که مصوبات ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت که امضای نماینده بانک مرکزی نیز ذیل این مصوبات قرار دارد تصریح به ترخیص درصدی برنج های مانده در بنادر دارد. ثانیا، گمرک در تمامی ترخیص های درصدی استعلام بانکهای عامل را به عمل آورده و نسبت به ترخیص درصدی این اقلام اقدام نموده که ظاهرا بانک مرکزی از صدور این نامه ها که در ادامه چند نمونه از صدها مکاتبه بانکهای عامل با گمرکات اجرای، برای تنویر افکار عمومی منتشر می شود ناآگاه و لازم است نظارت بیشتری در این خصوص به عمل آورد با این توضیح که به نظر گمرک، بانکهای عامل به وظیفه خود درباب اجرای مصوبات عمل کرده اند.

اختلاف آمار و واکنش اذهان عمومی
در هر صورت اعلام گزارش های متفاوت و واکنش ها اغلب رد کنننده از طرف دستگاه ها به یکدیگر، در مواقعی موجبات بی اعتمادی اذعان عمومی را فراهم خواهد آورد و ابهامات بسیاری را به وجود می آورد و مناسب آنست که هر موضوعی به صورت مستند مطرح و دستگاه ها نسبت به رفع اختلاف نظر در آمار و گزارش های یکدیگر، آن درخلال خود بررسی و حل و فصل کرده و گزارش نهایی را منتشر و اذهان عمومی را در جریان آن قرار دهند.

تاکید مقام معظم بر هماهنگی دستگاه ها
این در حالی است که بتازگی مقام معظم رهبری در ارتباط با گرانی کالاهای مورد نیاز مردم آنرا غیر قابل توجیه دانسته اند و بر هماهنگی دستگاه های مربوطه از گمرک تا وزارت صمت برای ترخیص و تامین کالا تاکید کرده اند.
بر همین اساس، بتازگی طی جلسه ای با توافق بین دستگاه ها همچون گمرک و وزارت صمت مصوباتی در امتداد ترخیص فوری کالا در دستور کار قرار گرفته است.
منبع:

1399/08/16
12:13:28
5.0 / پنج
1245
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان