آخرین اقدامات دولت برای كاهش قیمت كالاها در بازار از زبان ربیعی

آخرین اقدامات دولت برای كاهش قیمت كالاها در بازار از زبان ربیعی

سخنگوی دولت اظهار داشت: عرضه مرغ و تخم مرغ در بازار از طرف جهاد كشاورزی صورت خواهد گرفت كه در روند قیمت ها تاثیر خواهد گذاشت.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، علی ربیعی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در ارتباط با تاکید رهبری برای رصد و کنترل قیمت ها و برنامه دولت دراین زمینه اظهار نمود: خوشبختانه در چند جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت، این مساله در دستور جلسه بود. برخی از افزایش قیمت ها به سبب این است که نتوانستیم ارز را بموقع وارد نماییم کالاها دیر وارد کشور شدند و با تمهیدات انجام شده، استفاده از ارز صادراتی و تهاتر، نهاده هایی که روی قیمت مرغ و تخم مرغ تاثیر داشت، مورد توجه قرار گرفت.
وی افزود: با تصمیمی که در مورد گمرک گرفته شد و با ارزهای غیرنیمایی و تمهیدات بانک مرکزی، گشایشی دراین زمینه صورت گرفت که بر روی قیمت ها تاثیر خواهد گذاشت.
ربیعی اشاره کرد: ستاد تنظیم بازار هم جلسات خودرا پیوسته برگزار می نماید و تقسیم کاری هم میان وزارت جهاد کشاورزی و صنعت صورت گرفته است تا زنجیره توزیع و تولید را یکجا ببریم.
سخنگوی دولت اظهار نمود: عرضه مرغ و تخم مرغ در بازار سوی جهاد کشاورزی صورت خواهد گرفت و فکر می کنم در روند تاثیر داشته باشد. با اختیارات داده شده و هماهنگی های صورت گرفته قسمتی از مشکلات در حال مرتفع شدن است. ۲۵ هزار تن برنج ترخیص شده و ذخیره سازی ما وضع مناسبی دارد.
ربیعی افزود: فکر ما الان به میوه و اقلام مربوط به شب عید معطوف است که امیدواریم با تلاش بانک مرکزی برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی و با یکپارچگی ورود، عرضه و فروش نهاده ها شاهد کاهش قیمت ها باشیم.
وی با اشاره به موضوع قاچاق در مرزها، اظهار نمود: در مورد قاچاق گوسفند تصمیماتی گرفته شد. همین طور صادرات تخم مرغ متوقف شده است تا به تعادل قیمت در بازار برسیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که مصوبات ستاد مقابله با کرونا ضمانت اجرائی ندارد، اظهار داشت: تصمیمات ستاد ملی کرونا الان معطوف بر چگونگی اجراست و اجرای آن بر عهده قرارگاه گذاشته شده است. استانها هم در همین حالت هستند. در مورد پاساژها و مراکز ۲، ۳ و ۴ کنترل ها در حال انجام می باشد و ضمانت اجرا نیز دارد. گزارشی داریم که میزان تعطیل ها و برخوردها چقدر بوده است.
وی افزود: ما فقط در یک مورد با احتیاط برخورد می نماییم و آن هم کسانی هستند که در اماکن عمومی از ماسک استفاده نمی کنند. که در این مورد هم بحث ها انجام شده و در مترو و اتوبوس با نظارت در حال اجراست. فقط در بعضی مراکز عمومی که در راه خانه به خانه، افراد استفاده از ماسک را رعایت نمی کنند نیز اهتمام می نماییم به شکلی که درگیری پیش نیاید نظارت ها را انجام دهیم.
ربیعی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اقدامات مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت دولت دراین زمینه، اظهار داشت: ما در رابطه با این طرح یک لایحه کامل تقدیم مجلس کردیم و انتظار این بود که از همان برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری استفاده می شد و به کار کارشناسی احترام می گذاشت. ممکنست بعضی از دیدگاه های دولت هم در کار مجلس لحاظ شده باشد اما مصر به رعایت کلیت آن لایحه هستیم چونکه نحوه نظارت و شفافیت و حقوق مردم در آن در نظر گرفته شده است.
سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که بعضی می گویند شورای عالی امنیت ملی اجازه قرنطینه را نمی دهد، تصریح: اساسا شورای عالی امنیت ملی هیچ مصوبه ای در مورد تعطیل و قرنطینه و یا عدم قرنطینه و بطور کل موضوع کرونا نداشته است. شورا تنها یک مصوبه تشکیل ستاد ملی کرونا را داشته است و این مساله حقیقت ندارد و شایعه است.
وی همین طور در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ارزی کشور اظهار نمود: ما باید بپذیریم که مثل سال های قبل نیستیم و فشار تحریم سبب شده که مثل گذشته در کشور ارز نداشته باشیم. اما تلاش ما این است که تامین ارز را برای ادامه زندگی مردم و تامین کالاها پیگیری نماییم.
ربیعی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود ایران در تست بالینی داروهای کرونا مشارکت دارد و صحت این ادعا، اشاره کرد: چنین نیست که این داروها را کشوری برای آزمایش به ما داده باشد. ما بیشتر داروها را خودمان تولید و تنها ۳ درصد را وارد می نماییم. پس اینکه کشوری به ما برای آزمایش دارو بدهد، درست نیست و سازمان بهداشت جهانی هم به کشوری برای آزمایش دارو نمی فرستد.
سخنگوی دولت افزود: بحث این است که پزشکان برای مقابله با کرونا داروهای مختلفی را تجویز می کنند که قسمتی از شبکه درمان و قسمتی از بازار آزاد تهیه می شود و آن همکاری ما با سازمان بهداشت جهانی این بوده که اثر داروها بر افرادی که استفاده می نمایند، گزارش و به سازمان بهداشت جهانی ارائه شود.1399/08/14
15:18:26
5.0 / پنج
1320
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیمان سیمان