گزارش سیمان؛

سنگ بزرگ بانك ها پیش پای مستاجران

سنگ بزرگ بانك ها پیش پای مستاجران

در حالیكه بر مبنای مصوبه ستاد ملی مبارزه با كرونا، می بایست در تابستان سال جاری وام ودیعه مسكن به مستأجران پرداخت می شد، بانك ملت با تقاضای ۲ ضامن كارمند رسمی، در پرداخت ها سنگ اندازی می كند.به گزارش سیمان به نقل از مهر، باآنکه سال جاری برای همه مردم با روزهای دلهره آور کرونایی شروع شد و نوید بهار، تابستان، پاییز و زمستان دلچسبی برای شهروندان نمی داد، اما برای مستأجران با اضطراب و نگرانی بیشتری همراه شد و در تابستان که معمولاً روزهای اوج جابه جایی اقشار خانه به دوش است، با فشاری مضاعف، گرما را بر تن مستأجران طاقت فرساتر کرد.
اگرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای رهایی مستأجران از این وضعیت دردناک، دو مصوبه «الزام موجر (مالک) به تمدید یک ساله اجاره نامه با افزایش حداکثر ۲۵ درصدی در تهران» و «اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن» به این قشر را به تصویب رساند، اما نه اولی کارساز شد و نه بانک ها مصوبه اعطای تسهیلات ودیعه مسکن را به خوبی اجرا کردند.
اعلام مرکز آمار ایران از افزایش ۴۱.۲ درصدی اجاره بهای تهرانی ها در تابستان سال جاری نشان داد که مصوبه اجبار موجر به تمدید یک ساله اجاره بها با حداکثر افزایش ۲۵ درصدی (برای تهران)، عملاً مصوبه ای بی اثر بوده است؛ هر چند که محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اعتقاد دارد علت اینکه مرکز آمار نرخ ۴۱ درصدی رشد اجاره بها را برای تهران اعلام نموده که از مصوبه اجبار به افزایش حداکثر ۲۵ درصدی فاصله بسیاری دارد، این است که مرکز امار شاخصهای متفاوتی برای استخراج اطلاعات خود داشته است! و تلویحاً نرخ اعلامی از جانب مرکز امار را زیر سوال برد. در حالیکه مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام آمار، شاخصهای درست و دقیقی را برای استخراج امار مختلف مورد استفاده قرار می دهد.
مصوبه اعطای تسهیلات هم بالاخره با حدود ۳ ماه تأخیر از اواخر شهریور اجرایی شد و بانک مرکزی آیین نامه اجرایی آنرا به بانک ها ابلاغ کرد؛ آیین نامه ای که عملاً بی فایده بود و بانک مرکزی اجازه همه گونه دخل و تصرف در آنرا به بانک ها داده بود.
نتیجه این اتفاق، عدم همراهی برخی بانک ها همچون بانک ملت با مستأجران بخصوص در تهران بوده است و خیلی از مستأجران را در گرفتن وام ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن با بن بست مواجه کرده است.
بانک ملت: دو نفر ضامن رسمی با حقوق مکفی!
بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان داده است بانک ملت در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن سنگ اندازی می کند.
مسئول تسهیلات یکی از شعب بانک ملت در منطقه ۱۰ به خبرنگار مهر از وجود حجم انبوه پرونده های وام ودیعه سخن گفت و تصریح کرد: تعداد این پرونده ها به قدری است که فعلاً یا از پذیرش پرونده جدید امتناع می نماییم یا اگر متقاضی، مصرّ به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن از این شعبه باشد، باید حدود ۲ ماه منتظر بماند.
وی اظهار داشت: متقاضی وام باید دو کارمند رسمی را به عنوان ضامن معرفی کند؛ اگر یکی از ضامنین حقوق بالای ۷ میلیون تومان داشته باشد، همین یک ضامن کفایت می کند! در غیر این صورت دو نفر کارمند رسمی باید به عنوان ضامن معرفی شوند.
خبرنگار مهر در بررسی های میدانی خود به سایر شعب این بانک هم مراجعه نمود و با پاسخ های مشابه از جانب کارکنان بانک مواجه گردید.
یک مستأجر: مگر چند نفر کارمند رسمی در تهران داریم تا وام این همه مستأجر را ضمانت کنند؟
یکی از متقاضیان دریافت این تسهیلات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به امید دریافت وام ودیعه مسکن، اجاره نامه واحد ۵۰ متری در محله کارگر جنوبی (چهارراه لشکر) با رقم ۷۵ میلیون تومان ودیعه و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه را امضا کردم؛ اما در تهیه مبلغ ودیعه در مانده ام و طبق قراری که با موجر (صاحب خانه) داشته ام، باید به ازای هر یک ماهی که نمی توانم رقم ودیعه را تکمیل کنم، ۱.۵ میلیون تومان اجاره بها پرداخت کنم؛ مگر با حقوق پایه قانون کار، می توان چنین اجاره بهایی را پرداخت کرد؟
وی افزود: مستاجری که سختی و مرارت دریافت وام ودیعه مسکن را به جان خریده، ضامن رسمی اش کجا بود؟ فرضا که یک کارمند رسمی هم در اطرافیان مان داشته باشیم، اما در این شرایط بد اقتصادی، کمتر کسی پیدا می شود که حاضر شود یک وام ۵۰ میلیونی را آن هم برای یک مستاجری که دخل و خرجش با هم نمی خواند، ضمانت کند.
یک شهروند: اگر سنگ اندازی های بانک ملت تمام نشود، مجبوریم به حومه تهران مهاجرت کنیم
یک خانم خانه دار که همسرش کارگر بوده و در منطقه ۱۲ تهران مستأجر هستند، برای دریافت وام ودیعه مسکن به شعبه بانک ملت که در سامانه وام ودیعه برگزیده، مراجعه نموده و دست خالی بازگشته است. وی می گوید با عنایت به این که حقوق همسرش را از بانک ملت دریافت می کنند، این بانک را برای وام ودیعه برگزیده اند.
وی اظهار داشت: می خواهد در سامانه وام ودیعه مسکن، بانک مورد نظر را تغییر دهد؛ چون بانک ملت در اعطای تسهیلات ودیعه مسکن سنگ اندازی کرده و دو ضامن رسمی می خواهد.
این بانوی شهروند و مستأجر با صدایی بغض آلود از بالا بودن اجاره بها شاکی است و می گوید می خواهیم تا اگر نتوانیم وام ودیعه مسکن را دریافت نماییم، اجاره نامه را فسخ و به یکی از شهرهای حومه ای تهران نقل مکان کنیم؛ چون که نه تعیین سقف افزایش اجاره بها گره از مشکل ما باز کرد و نه وام ودیعه مسکن.
این در حالی است که طبق توافق بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، شخص وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکن و ساختمان این وزارت خانه مسئول پیگیری تسهیلات ودیعه مسکن هستند.
سنگ اندازی بانک ملت به گوش وزیر رسید / ‏‬ اسلامی: به مدیرعامل بانک زنگ زدم
در همین ارتباط، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نحوه تعامل این وزارت خانه با بانکهای عامل اعطای وام ودیعه مسکن تصریح کرد: از نظر ما روند وام ودیعه مسکن از مسیر خود منحرف نشده است؛ هم اکنون هفته ای ۳ تا ۴ هزار مستأجر وام ودیعه مسکن دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: روال پرداخت وام ودیعه مسکن تثبیت شده و در بعضی هفته ها، تعداد بیشتر و در بعضی هفته ها هم تعداد کمتری از مستأجران این تسهیلات را دریافت می کنند؛ در این ۶ هفته ای که پرداخت وام ودیعه، روی ریل افتاده، تا یکشنبه شب (پایان وقت اداری ۱۱ آبان) ۷۰ هزار نفر این تسهیلات را دریافت کرده اند.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، ۲۳۰ هزار مستأجر که تقاضای آنها از جانب وزارت راه و شهرسازی تأیید شده، در بانکهای عامل، تشکیل پرونده داده اند.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه مدارک جعلی هم در بین متقاضیان وجود داشته است منابع این تسهیلات از منابع کروناست که در ستاد ملی مبارزه با کرونا برای پرداخت به کسب و کارهای صدمه دیده مصوب شده بود؛ نرخ آن هم ۱۳ درصد است.
اسلامی با تاکید بر اینکه روی وام ودیعه مرتباً پیگیری و مانیتورینگ داریم، اضافه کرد: حُسن این کار این است که حق به حق دار می رسد؛ فراوانی پرداخت این تسهیلات در ۱۵ میلیون تومانی هاست که آنرا راحت و زودتر می دهند سخت ترینش ۵۰ میلیون تومانی هاست که به مستأجران تهرانی اختصاص دارد.
وی افزود: بانکهای عامل هم در پرداخت با هم متفاوتند من روز گذشته بامداد با مدیرعامل بانک ملت صحبت می کردم اگر یک مصداقی به صورت موردی اعلام گردد که مردم چه مشکلی دارند، راحتتر می توانیم پیگیری نماییم من خودم چند مورد از مشکلاتی که مراجعان بانک ملت داشتند را رسیدگی کردم.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ترجیح ما این است که با عنایت به مشکلات کرونایی که وجود دارد، رسیدن به رقم ۷۰ هزار مستأجرِ دریافت کننده وام ودیعه، طبیعی است!
اسلامی با اشاره به اینکه درباره مشکلات در پرداخت وام ودیعه در بانک ملت، به مدیرعامل بانک ملت زنگ زده ام، اضافه کرد: ما باز هم به بانک ها فشار می آوریم و با مدیران عامل بانک ها تلفنی صحبت می کنیم؛ مردم هم در پیج اینستاگرام من به صورت موردی مشکلاتشان را اطلاع بدهند و من بعد از بررسی، آنها را به بانک عامل ارجاع می دهم.منبع:

1399/08/13
13:11:14
5.0 / پنج
1410
تگهای خبر: اجاره , ارز , ایران , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیمان سیمان