بانك مركزی سرانجام كوتاه آمد

تهاتر ارزی كلید خواهد خورد

تهاتر ارزی كلید خواهد خورد

به گزارش سیمان چند ماه بعد از تغییر در دستورالعمل های ارزی بانك مركزی و انتقادات جدی بخش خصوصی، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بار دیگر تهاتر ارزی را مجاز اعلام نمود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بعد از آغاز باردیگر تحریم های آمریکا ضد ایران، بانک مرکزی اعلام نمود که صادرکنندگان موظفند ارز حاصل از صادرات را بر اساس تعهد ارزی به کشور بازگردانند.
در دو سال گذشته، بارها دستورالعمل های ارزی بانک مرکزی تغییر نمود و در دستورالعمل سال گذشته، صادرکنندگان در کنار بازگشت ۵۰ درصد ارزشان به سامانه نیما، امکان واردات در ازای ۳۰ درصد از صادراتشان را هم داشتند.
از آغاز سال جاری، با تغییر در شرایط اعلام شده از جانب بانک مرکزی، بار دیگر امکان واردات حذف شد و تنها سامانه نیما راه ایفای تعهدات اعلام شد، موضوعی که با انتقاد صادرکنندگان مواجه گردید و خیلی از آنها اعلام نمودند که در شرایط فعلی، واردات در ازای صادرات یکی از گزینه هایی است که می توانست شرایط را تسهیل کند.
با گذشت چند ماه از آغاز این اختلاف نظرها، حالا ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، مجوز تهاتر صادرات با واردات را صادر کرده است.
بر مبنای مصوبه این ستاد، وارد کنندگان می توانند علاوه بر استفاده از سامانه نیما، ارز مورد نیاز خویش را از محل ارز صادرکنندگان به شکل تهاتر به نحو گسترده تأمین کنند. همینطور واردات از محل ارز متقاضی که توسط وارد کننده یا اشخاص دیگر، تأمین می شود با ثبت سفارش نزد وزارت صمت امکان پذیر خواهد بود.
بدین سان بار دیگر امکان واردات در ازای صادرات فراهم خواهد شد. موضوعی که به اعتقاد فعالان اقتصادی در کنار کمک به ایفای تعهدات ارزی، به تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی هم کمک خواهد نمود.
بر مبنای آمارهای رسمی، ایران پارسال بیشتر از ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته است. بانک مرکزی چند ماه قبل اعلام نمود که از مجموع صادرات انجام شده در سال های اخیر ۲۷ میلیارد دلار ارز به کشور بازنگشته است. موضوعی که با اعتراض اتاق بازرگانی روبرو شده و نمایندگان بخش خصوصی اعلام نمودند که بخش قابل توجهی از این ارز مربوط به صادرکنندگانی است که بدون کارت بازرگانی مبادرت به صادرات کرده اند.
رئیس کل بانک مرکزی چند روز قبل هم اعلام نمود که نام ۲۵۰ صادرکننده ای که هیچ ارزی به کشور بازنگردانده اند به قوه قضاییه تحویل شده است.1399/08/08
14:36:49
5.0 / پنج
1368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیمان سیمان