مجوز افزایش قیمت خودرو ها برای سه ماهه سوم سال، رسما ابلاغ گردید بعلاوه ابلاغیه و قیمت ها

مجوز افزایش قیمت خودرو ها برای سه ماهه سوم سال، رسما ابلاغ گردید بعلاوه ابلاغیه و قیمت ها

برمبنای آنچه كه طی تصمیمات ستاندن شده مقرر است، هر سه ماه یكبار مجوز افزایش قیمت خودرو لحاظ شود، رئیس شورای رقابت در نامه ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستور افزایش قیمت كارخانه محصولات برای سه ماهه سوم سال 1399 كه شورای رقابت قبل از این، برایشان دستورالعمل تنظیم قیمت صادر كرده بود، حداكثر تا سقف تورم بخشی اعلامی توسط بانك مركزی (كه احیانا 25 درصد خواهد بود) صادر كرد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، برمبنای آنچه که شورای رقابت در اردیبهشت ماه سال جاری مصوب کرده و تصمیم گرفت که باتوجه به نرخ تورم بخشی اعلامی توسط بانک مرکزی و قیمت منطقی تمام شده خودروسازان، افزایش قیمت محصولات خودروسازان را به صورت فصلی(هر سه ماهه یکبار) اعمال و قیمت های جدید را اعمال کند؛ حال خبرها حاکی از این است که روز گذشته(دوشنبه) رضا شیوا، رئیس شورای رقابت با اعلان اینکه هم اکنون سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو) مسئولیت نظارت بر بخش خودرو را برعهده دارد، از درخواست این سازمان از شورای رقابت برای تایید افزایش قیمت ها آگاهی داده و اظهار داشت: این در شرایطی است که این مساله نیازمند تأیید شورای رقابت نیست، بلکه مطابق مصوبه امکان افزایش قیمت ها متناسب با نرخ تورم بخشی وجود دارد.
به اعقاد وی با توجه به این که انتظار می رود هر خودروساز حداقل برای نیاز سه ماه خود کالا داشته باشد، به همین علت افزایش ها را برای هر سه ماه یکبار در نظر گرفتیم. سه ماه حداقل مدتی است که یک خودروساز باید موجودی انبار خودرا تامین کند. همین طور امکان قیمت گذاری خودرو به صورت روزانه وجود ندارد. به لحاظ اقتصادی نیز اگر بخواهیم ماه به ماه تغییر قیمت داشته باشیم، بازار از حالت عادی خود خارج خواهد شد؛ پس پیشنهاد شده در سه ماهه یکبار، متغیرهای کیفیت و راندمان در دستورالعمل قیمت گذاری خودرو لحاظ و متناسب با آنها تصمیم گیری ها برای قیمت محصولات خودرویی خودروسازان، صورت گیرد. خودروسازان می توانند حداکثر تا سقف نرخ تورم بخشی اعلامی از طرف بانک مرکزی افزایش قیمت ها را در محصولات خود یکباره یا در دو مرحله انجام دهند.
بنابراین، بر این اساس مجوز افزایش قیمت پاییز خودروسازان صادر و به وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ گردیده است که با لحاظ پارامترهای تاثیرگذار، قیمت خودرو از درب کارخانه برای فصل سوم سال، به روز خواهد شد.


در این نامه، ملاک افزایش قیمت خودرو طبق نرخ تورم بخشی که بانک مرکزی اعلام نموده است در سه ماهه سوم امسال اعلام شده است. شنیده ها حاکی از این است که خودروسازان مجاز به افزایش حداکثر ۲۵ درصد در قیمت محصولات خود در سه ماهه سوم سال جاری شده اند.
شورای رقابت تاریخ امکان اعمال قیمت های جدید را از شروع مهرماه اعلام نموده است؛ بدین سبب احیانا دعوت نامه های جدید خودروسازان برای موعدهای تحویل مهرماه با قیمت های جدید صادر و در بخشنامه های فروش فوق العاده پیش رو خودروسازان نیز اعمال خواهد شد.
بر طبق قیمت ها در سه ماهه دوم ۱۳۹۹، هرچند که هنوز گروه صنعتی ایران خودرو، قیمت های جدید را اعلام نکرده است اما با فرض افزایش ۲۵ درصدی قیمت ها، در پرتیراژهای این گروه خودروسازی، پژو پارس سال به ۱۲۲ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان، پژو پارس LX به ۱۲۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۱۰ میلیون و ۸۳۲ هزار تومان و تیپ ۵ این خودرو به ۱۲۶ میلیون و ۸۳۱ هزار تومان خواهند رسید.
سمند LX به ۱۱۷ میلیون تومان، سورن ۱۳۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ دستی ۱۵۱ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان خواهند رسید. همین طور رانا ۱۳۲ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان، دنا ۱۴۷ میلیون و ۷۶۸ هزار تومان و دنا پلاس هم احیانا ۱۶۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان خواهند شد.
اما در گروه محصولات سایپا، طبق اعلام این شرکت، از این پس قیمت تیبا صندوقدار ۸۹ میلیون تومان، تیبا صندوقدار آپشنال ۱۰۹ میلیون تومان خواهند رسید. البته این در شرایطی است که برمبنای قیمت های اعلامی از طرف شرکت سایپا برای پیش فروش محصولات خود که از امروز عصر شروع می شود، مبلغ پیش پرداخت تیبا صندوقدار ۸۷ میلیون تومان برآورد شده است. پیش پرداخت تیبا دو نیز در این طرح ۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده که با احتساب مبلغ نهایی معادل ۹۵ میلیون و۴۰۰ هزار تومان خواهد بود. ساینا نیز با احتساب پیش پرداخت ۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به ۹۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد رسید.
همین طور شاهین هم ۲۶۷ میلیونی خواهد شد. برای کوییک R نیز پیش پرداختی معادل ۶۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پیش بینی شده که قیمت نهایی این خودرو را به ۱۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رساند و پراید ۱۵۱ نیز ۹۱ میلیون تومانی خواهد شد.1399/08/06
22:50:33
5.0 / پنج
1478
تگهای خبر: ایران , بازار , تجارت , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان