4دلیل عمده عدم استقبال اصناف از تسهیلات دولت

4دلیل عمده عدم استقبال اصناف از تسهیلات دولت

به گزارش سیمان نایب رییس اول اتاق اصناف ایران اظهار داشت: اصناف در مواجهه با كرونا پای مردم و دولت ماندند اما دولت در حمایت ها و جبران خسارات ایشان، اقدامات كافی نداشت و در واقع اصناف در زمان جبران خسارت ها به سهم واقعی خود نرسیدند.


به گزارش سیمان به نقل از اتاق اصناف ایران، جلال الدین محمد شکریه در مورد نقش اصناف در مقابله با کرونا اظهار داشت: در دوره موج اول شیوع ویروس کرونا، نقش اصناف در حفظ آرامش بازار و خدمت رسانی در حوزه توزیع به خوبی روشن و بر همگان اثبات شد. اصناف در این دوره همچون موقعیت های حساس دیگر پای مردم و دولت ماندند و به معنای واقعی کلمه جان فشانی کردند اما در مقابل خسارت های کلانی که متقبل شدند، شاهد حمایت های کافی از جانب دولت نبودند.
کاهش نگرانی مردم درباره تأمین و توزیع ماسک
نایب رییس اول اتاق اصناف ایران اظهار داشت: در ایام ابتدایی انتشار کرونا ماسک کافی پیدا نمی شد اما اصناف در همین موقعیت با به خطر انداختن جان خود به خدمت رسانی در صنوفی که لازم بود مثل نانوایان، خواروبارفروشان و… ادامه دادند تا مشکلی برای تهیه کالاهای ضروری ایجاد نشود. به مرور اصناف خود به عرصه تولید ماسک وارد شده و بازار را اشباع کردند و حتی گاها به صورت خود جوش مبادرت به توزیع مجانی ماسک کردند. بعد از آن با ورود اصناف به توزیع ماسک هم شاهد بودیم که این ظرفیت عظیم صنوف توزیعی چگونه نگرانی های مردم در حوزه تأمین ماسک را کاهش دادند.
استفاده از ظرفیت اصناف توزیعی
رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان افزود: در همین مقطع زمانی، ظرفیت عظیم صنوف توزیعی به جز در توزیع ماسک در توزیع سایر کالا و خدمات هم خود نمایی کرد. در این زمان اثبات شد که همه چیز فروشگاه زنجیره ای و بزرگ نیست و زنجیره واقعی توزیع، بنگاه های اقتصادی کوچکی هستند که در دهستان ها، روستاها، بخش ها، شهرهای کوچک، مراکز استان و کلان شهرها فعالند. چه آن هایی که برای توزیع ارزاق عمومی باید واحد صنفی خویش را فعال نگاه می داشتند و چه آن هایی که در چارچوب کشیک فعال ماندند اما در زمان جبران خسارت ها به سهم واقعی خود نرسیدند.
نایب رییس اول اتاق اصناف ایران اظهار نمود: با عنایت به مزیتی که سرپا نگه داشتن واحدهای صنفی برای کشور دارد، دولت باید خون جدیدی در رگ های واحدهای صنفی به جریان بیاندازد و اراده ای جدی برای پشتیبانی از اصناف داشته باشد. چونکه با انتشار کرونا و هم مشکلات دیگری که بازار سال قبل با آن مواجه گردید (افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ بنزین و …) رکود شدیدی بر بازار حاکم شد و بخصوص در شب عید، اجناس خریداری شده از جانب واحدهای توزیعی پوشاک، کفش و کیف و … روی دستشان ماند.
شکریه که پیشنهاد دهنده توزیع کالاهای فروش نرفته بازار نوروز در چارچوب سبد کالاهای پویش همدلی مومنانه بود در اینباره اظهار داشت: می دانیم که واحدهای صنفی در انتهای سال گذشته کالاهایی را برای فروش در بازار شب عید تهیه کرده بودند که با تعطیلی بازارها به دنبال انتشار کرونا به فروش نرفتند. ازاین رو پیشنهاد دادیم که بعضی از این کالاها در چارچوب سبد کالا به دست افراد کمتر برخوردار برسد که متاسفانه اجرایی نشد.
ثبت نام نکرده ها، متنعم نیستند!
نایب رییس اول اتاق اصناف ایران در ادامه تصریح کرد: اصناف مطالباتشان را از دولت نگرفته اند. تسهیلاتی ۱۲درصدی هم برای کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا از جانب دولت در نظر گرفته شد که مورد استقبال اصناف قرار نگرفت. بسیاری ثبت نام نکردند و بسیاری دیگر هم در میانه فرآیند دریافت وام با مشکلاتی روبرو شده و این تسهیلات را دریافت نکردند تا جایی که بر مبنای آخرین اطلاعات رسمی، تنها ۶٫۷ درصد دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: بر مبنای نتایج نظرسنجی اتاق اصناف ایران از اصناف بزرگ ترین عامل عدم استقبال از این تسهیلات، «متناسب نبودن میزان تسهیلات با خسارات وارده» بوده است. همینطور «درخواست وثایق بانک ها»، «تاخیر در عملیاتی شدن وعده دولت در پرداخت وام» و «بالابودن سود نرخ تسهیلات» عمده ترین علل عدم استقبال از تسهیلات دولت برای کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا بوده اند.
شکریه خاطرنشان کرد: به این ترتیب، نتایج این نظرسنجی گواه از آن دارد که تعداد کمی از این تسهیلات استقبال کرده اند، اما سایر افرادی که ثبت نام نکرده اند، متنعم نیستند؛ بلکه تعداد قابل توجهی از ایشان از دریافت این تسهیلات و تأثیر آن بر کسب و کار خود نا امید هستند.
وی بیان نمود: ما معتقدیم که سود این تسهیلات -که ۱۲ درصد است- باید تک رقمی تعیین و تنفس قابل توجهی برای بازپرداخت آن گذاشته می شد.
جاده دولت و اصناف یک طرفه است
نایب رییس اول اتاق اصناف ایران اظهار داشت: با مطرح کردن نظرات کارشناسی نباید تصور شود که بخش خصوصی جبهه ای ضد دولت دارد. انتقادهای سازنده منجر به طرح و برنامه های جدیدی می شود. هم اکنون جاده دولت و اصناف یک طرفه است و این ما هستیم که به دولت در بحران ها کمک می نماییم. در مقابل دولت پشت درهای بسته تصمیماتی برای اصناف می گیرد و این تصمیمات را به ما اطلاع می دهد. انتظار داریم از نظرات جمعیت کثیر اصناف در مورد برنامه های کلان کشوری استفاده گردد. ما با تلاشهای بسیار و صرف وقت زیاد و جلسات پیاپی همواره تلاش در دفع و رفع قوانین مزاحم داریم و رفع این دست از مشکلات بیشترین وقت را از تشکل های صنفی می گیرد.
منبع:

1399/08/05
23:18:01
5.0 / پنج
1324
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بخش خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیمان سیمان