انكتاد:

ارزش تجارت جهانی سال جاری ۹ درصد سقوط می كند

ارزش تجارت جهانی سال جاری ۹ درصد سقوط می كند

به گزارش سیمان كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (انكتاد) پیش بینی نمود كه ارزش تجارت جهانی با وجود نشانه هایی از بهبود در سه ماهه سوم، بین هفت تا ۹ درصد در سال ۲۰۲۰ كاسته می شود.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، انکتاد اعلام نمود هیچ منطقه ای از افت ۱۹ درصدی تجارت جهانی در سه ماهه دوم مصون نماند و پاندمی ویروس کرونا همه اقتصادهای جهان را با اختلال فعالیت روبرو کرد.

تجارت جهانی در سه ماهه سوم تا حدودی بهبود پیدا کرد با این وجود حدود ۴.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان داد. تجارت تجهیزات دفتر خانگی و لوازم پزشکی در سه ماهه سوم افزایش یافت و در مقابل بخشهای خودرو و انرژی ضعیفتر شدند. رشد بخش منسوجات هم قوی بود.

انکتاد در پیشبینی اولیه، رشد سال به سال تجارت در سه ماهه چهارم را سه درصد کمتر برآورد کرد اما تصریح کرد ابهامات به علت تحولات پاندمی ادامه یافته است. اگر جهش پاندمی در ماههای آینده تشدید شود، فضا برای سیاستگذاران وخیمتر شده و سیاستهای محدودیت تجارت افزایش یکباره پیدا خواهند کرد.

طبق گزارش انکتاد، صادرات چین بعد از اینکه در ماههای نخست سال میلادی جاری گرفتار کاهش شده بود، در سه ماهه سوم بهبود قوی داشت و نرخ رشد سالانه ۱۰ درصد را به ثبت رساند. در مجموع سطح صادرات چین در ۹ ماه نخست سال جاری با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ قابل مقایسه بود. تقاضای چین برای کالاهای وارداتی برخلاف سایر اقتصادهای بزرگ جهان، بعد از کاهش در سه ماهه دوم، در سه ماهه سوم بهبود یافت.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان جهانی تجارت (WTO) اوایل ماه جاری پیش بینی نمود تجارت جهانی کالا سال جاری ۹.۲ درصد کاسته می شود و بهبود در سال ۲۰۲۱ تحت تأثیر قرنطینه های بیشتر برای مقابله با موج دوم شیوع کووید ۱۹ ضعیفتر خواهد بود.
1399/08/01
21:28:58
5.0 / پنج
1510
تگهای خبر: ارز , تجارت , خودرو , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیمان سیمان