صادرات كیوی آزاد شد

صادرات كیوی آزاد شد

سیمان: سازمان توسعه تجارت اعلام نمود كه با اختتام محدودیت ها، بار دیگر صادرات كیوی مجاز خواهد بود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، برمبنای اطلاعات ارائه شده از طرف این سازمان، از نیمه مهر ماه، تولیدکنندگان و صادرکنندگان می توانند نسبت به صادرات کیوی اقدام نمایند و احیانا تا ماه های ابتدایی سال آینده، محدودیت جدیدی دراین زمینه وضع نخواهد شد.
سازمان توسعه تجارت در توضیح چرایی اجرائی شدن این سیاست های محدودکننده، اعلام نموده است: صادرات محصول کیوی بر طبق ضوابط فنی و کیفی اعلام شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی و تصمیمات میز صادرات کیوی و با هدف استحصال محصولی باکیفیت و صیانت از جایگاه این محصول کشور در بازارهای هدف طی دوره چهار ماهه ۱۵ تیر لغایت ۱۵ مهرماه هر سال ممنوع می شود.
آمارهای رسمی از تجارت غیرنفتی ایران نشان میدهد که کیوی یکی از محصولات مهم صادراتی ایران در بین محصولات کشاورزی بشمار می رود و این محصول به ۲۵ کشور جهان صادر می شود.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در سال های اخیر باتوجه به افزایش قیمت ارز و محدود شدن واردات، دولت تلاش کرده، عرصه صادرات را به شکلی مدیریت کند که در کنار حفظ بازارهای بین المللی، نیازهای داخل نیز تامین گردد. بدین جهت در بعضی ماه های سال، صادرات برخی محصولاتی که در داخل نیز مصرف بالایی دارند، محدود یا متوقف می شود و بعد از بازگشت نظم به بازارها یا تضمین تامین نیاز داخل، امکان از سرگیری صادرات آنها به وجود می آید. محصولات کشاورزی مانند: گوجه فرنگی و خرما جز کالاهایی بوده اند که در سال های اخیر برای دوره هایی صادرات آنها متوقف شده است.
فعالان بخش خصوصی این سیاست دولت را مفید نمی دانند و معتقدند بخش نامه های کوتاه مدت، نه امکان برنامه ریزی طولانی مدت را می دهد و نه جبران خسارت سرمایه گذاری را می کند که در شرایط نبود محدودیت مبادرت به صادرات کرده اما در دوره هایی اجازه صادرات پیدا نمی کند.
بعضی از فعالان اقتصادی افزایش هزینه تعرفه صادرات و گران شدن صادرات در دوران را حساس را، گزینه جایگزین مطلوب برای ممنوعیت صادراتی می دانند.
منبع:

1399/07/19
11:27:44
5.0 / پنج
1531
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بخش خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیمان سیمان