رئیس سازمان صمت استان تهران:

قرار نیست تخم مرغ گران تر شود

قرار نیست تخم مرغ گران تر شود

به گزارش سیمان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران درباره قیمت تخم مرغ اظهار داشت: روند تأمین مواد اولیه برای واحدهای تولید تخم مرغ با ثبات نبوده و تولیدكنندگان معتقدند قیمت اعلام شده برای آنها مقرون به صرفه نیست كه این مورد در ستاد تنظیم بازار كشور در حال بررسی است. البته قرار نیست تخم مرغ گران تر شود، بلكه مقرر شده شرایط پشتیبانی از تولیدكنندگان برای عرضه قیمت های با ثبات تقویت شود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، یدالله صادقی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، اظهار نمود: سازمان صمت تهران در دو محور شامل کمک به واحدهای تولیدی برای باقی ماندن در مدار تولید و افزایش تولید آنها برای تأمین نیاز بازار فعالیت می کند که در شرایط تحریم دشوار است. طبیعتا حل مشکلات واحدها نیازمند به مکانیزم هایی است. برای مثال بسیاری از واحدهای تولیدی امکان پرداخت دیون شان را ندارند، چونکه به دنبال اعمال تحریم ها و شیوع کرونا با کاهش درآمد و مشکلاتی در زمینه تأمین مواد اولیه رو به رو شده اند.
وی با اشاره به اینکه دستگاه های دیگر مثل سازمان تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی و سازمان های عرضه دهنده خدمات برق، گاز و غیره هم بنگاه هستند و مطالبات و پرداخت های خویش را دارند، خاطرنشان کرد: تنظیم روابط واحدهای تولید و سازمان های یاد شده با همکاری ستاد رفع موانع تولید انجام می شود. در این حوزه بازدید میدانی از واحدهای صنعتی، میزهای کاری و پیگیری در جهت تغییر ضوابط و مقررات هیئت وزیران و حتی قوانین مجلس انجام می شود.
۷۰ درصد ثبت سفارش ها در تهران انجام می شود
این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۷۰ درصد ثبت سفارش های کشور در تهران انجام می شود، اظهار داشت: اغلب واحدهای تولیدی دارای کارت بازرگانی و دفتر در تهران هستند؛ ازاین رو روزانه درخواست حدود ۷۰۰ تاجر متقاضی ثبت سفارش مواد اولیه و ماشین آلات تولید با در نظر گرفتن صرفه جویی های ارزی و صادر نوردن مجوز واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارند در سازمان صمت استان تهران انجام می شود.
به گفته صادقی، هم اکنون تلاش می شود ثبت سفارش واحدهای تولیدی بزرگ، پرجمعیت از نظر اشتغال و اثرگذار از نظر زنجیره ارزش طی یک هفته، واحدهای که خیلی بررگ ظرف سه روز صورت گیرد. اولویت دوم این سازمان هم تأمین مواد اولیه واحدهای کوچکتر ظرف ۱۵ روز است.
صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ریالی شان ناچار به خربد ارز از کف بازار هستند
وی با اشاره به اینکه مضایق بانک مرکزی برای تأمین ارز بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: مهم ترین خواسته فعالان اقتصادی این است که در جهت وصول مطالباتش از تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیشنهادات آنها رعایت شود. برای مثال کار درستی است که بانک مرکزی ارزهای معوق را مطالبه می کند که صادرات آنها قبلا انجام شده است، چون که تولیدکنندگان با استفاده از همین ارز می توانند مواد اولیه خویش را وارد کنند، اما در مواقعی که مربوط به سنوات گذشته بوده یا کالا به صورت ریالی صادر شده، امکان بازگرداندن ارز نیست. هم اکنون تعداد زیادی از واحدهای تولیدی برای سرپا نگه داشتن چرخه تولید کالای خویش را به واسطه هایی که برای خرید به کشور می آیند یا مستقیم به تجار عراقی و افغانستانی می فروشند و ریال دریافت می کنند، اما اجبار دارند که ارز حاصل از صادرات شان را بازگرداندنند. برای اجرای این الزام، آزاد شدن کارت بازرگانی و سایر اقدامات بازدارنده ناچارند از کف بازار ارز خریداری کنند که این مساله فشار تقاضا برای ارز را بالا می برد. در اصل خریداران هم نمی توانند ارز تأمین کنند و ترجیح می دهند با ریال معامله انجام دهند؛ ازاین رو تقاضای صادرکنندگان این است که در مواردی که نمی توانند ارز پرداخت کنند، با ریال تسویه کنند که در این حوزه باید امکاناتی فراهم گردد.
وی با اشاره به اینکه ابطال کارت بازرگانی بخش از افرادی که ارز خویش را باز نگرداندند در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: ارقام اعلام شده از جانب بانک مرکزی مربوط به برنگشتن ارز حاصل از صادرات به کشور ارقام قابل توجهی است. ازاین رو در صورتیکه صادرات با ارز خارجی انجام شده باشد ورود ارز حاصل از آن می تواند در تأمین نیازمندی افرادی که در صف دریافت ارز هستند موثر باشد. خواهش ما از تولیدکنندگان و صادرکنندگان این است که اگر کالای خویش را به ارز فروختند و برای آنها مقدور است که ارز خویش را بازگردانند حتما این کار را برای نجات تولید کشور و پیشگیری از التهابات انجام دهند. از طرفی هم از بانک مرکزی درخواست داریم با تحقیق و بررسی مساعدتی برای کسانی که بازگشت ارز برای آنها امکان پذیر نیست در نظر بگیرند تا آنها بتوانند رفع تعهد کنند و در چرخه تولید باقی بمانند.
رئیس سازمان صمت استان تهران همینطور درباره درآمدهای ارزی سال های گذشته صادرکنندگان اظهار داشت: اگر واردکنندگان کالاهایی را که با ارز حاصل از صادرت خود وارد کردند قیمت گذاری کرده باشند یا در فرایند تولید به کار گرفته باشند و مورد تایید سازمان حمایت باشد از آنها رفع تعهد خواهد شد.
صادقی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان مجاز هستند ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات را صرف واردات مواد اولیه کنند، اظهار نمود: در گذشته این مقدار بیشتر بود و از سوی دیگر خیلی از تولیدکنندگان در واردات واردات ندارند، ازاین رو بهتر است یک سری واردکننده مجاز باشند با ارز حاصل از صادرات بقیه تولیدکنندگان مواد اولیه وارد کنند. همینطور بسیاری از تولیدکنندگان گله مندند که در زمینه مسائل مربوط به تعهدات ارزی مرکز مشخصی به جهت اینکه آنها با تکریم یک پاسخ منطقی از جانب بانک مرکزی دریافت نمایند وجود ندارد.
اقرار می نماییم وام کرونا تناسبی با خسارات وارد شده به اصناف ندارد
وی همینطور درباره جبران صدمه های تعطیلی واحدهای صنفی به دنبال شیوع کرونا اظهار داشت: ۱۴ رسته صنفی برای دریافت وام برای جبران خسارات ناشی از کرونا تعیین شده است، اما اصناف معتقدند این منابع کافی نیست و کارمزد آن زیاد است و امکان بازپرداخت آن با سود ۱۲ درصد را هم ندارند. عده ای هم هنوز در صف دریافت در بانک هستند که مسئولیت اجرای آن وزارت کار، تعاون و رفاه تجتماعی است. ما پیگیری هستیم منابع تخصیص داده شده پرداخت گردد، اما اقرار می نماییم منابع محدود است و تناسبی با خسارات وارد شده با اصناف ندارد.
تخم مرغ چرا گران شد؟
رئیس سازمان صمت تهران در انتها درباره علل افزایش قیمت تخم مرغ هم اظهار داشت: روند تأمین مواد اولیه برای واحدهای تولید تخم مرغ با ثبات نبوده و تولیدکنندگان تخم مرغ معتقدند قیمت اعلام شده برای آنها مقرون به صرفه نیست. این مورد در ستاد تنظیم بازار کشور در دست بررسی می باشد. در ماه اخیر نرخ مصوب تخم مرغ دو بار تغییر کرده که علت آن نوسان در تأمین نهاده های تولید بوده که امیدواریم از سرمنشا آن یعنی تخصیص بموقع ارز و توزیع مناسب نهاده بین تولیدکنندگان حل شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا تخم مرغ باردیگر گران می شود؟ خاطرنشان کرد: قرار نیست تخم مرغ گران تر شود، بلکه مقرر شده شرایط پشتیبانی از تولیدکنندگان برای عرضه قیمت های با ثبات تقویت شود که در این حوزه ستاد تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده نهاده تولید را در ازای تزریق مرغ و تخم مرغ به شبکه توزیع به تولیدکنندگان تحویل دهند.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، اوایل تیرماه سقف قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری حداکثر ۹۵۰۰ تومان و قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی برای مصرف کننده بسته به وزن آن در حدود ۲۰ هزار تومان تعیین شده بود اما در شهریور ماه قیمت هر شانه تخم مرغ در خرده فروشی ها به ۴۰ هزار تومان هم رسید. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی صادرات را علت اصلی این افزایش قیمت دانسته و گفته بود که علاوه بر آن برخی هم با سو استفاده از اهرم صادرات قیمت ها را به شکل کاذب بالا می برند و حباب ایجاد می کنند. اما سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کاهش واردات کنجاله به کشور به علت مشکلات ارزی و تشکیل بازار سیاه نهاده های تولید را علت افزایش قیمت تخم مرغ عنوان کرده است.
در نهایت هفته گذشته ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب تخم مرغ را افزایش داد و اعلام نمود که تخم مرغ ۳۰ عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزار تومان، تخم مرغ ۲۰ عددی ۲۲ هزار تومان، تخم مرغ ۱۵ عددی ۱۸ هزار تومان، تخم مرغ ۹ عددی ۱۱ هزار تومان و تخم مرغ شش عددی ۷۰۰۰ تومان ارائه شود. اما آخرین گزارش میدانی ایسنا در روز دوشنبه هم نشان داده است که در خرده فروشی های سطح شهر تهران هر شانه تخم مرغ با قیمت ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان و هر کیلو مرغ گرم هم با قیمت ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان عرضه می شود.
منبع:

1399/07/14
13:49:47
5.0 / پنج
1676
تگهای خبر: ارز , بازار , بازرگانی , بنگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان