عضو سابق شورای عالی مسكن اعلام كرد

وام ودیعه مسكن مشكل مسكن استیجاری را حل نمی كند

وام ودیعه مسكن مشكل مسكن استیجاری را حل نمی كند

عضو سابق شورای عالی مسكن اظهار داشت: وام ودیعه مسكن، مشكل مسكن استیجاری را حل نمی كند چون اراده دولت و بطور مشخص وزارت راه و شهرسازی، بانك مركزی و وزارت اقتصاد حل مشكل مسكن استیجاری نیست.به گزارش سیمان به نقل از صداوسیما، افشین پروین پور با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی دولت باید شرایط مالکیت مسکن را برای همه مردم تامین کند، اضافه کرد: سکونت استیجاری از دو جهت به نفع مردم نیست؛ اول تورم عمومی در کل اقتصاد بالا است و دوم تورم در بخش مسکن نیز هر سال روند صعودی دارد و خانوارها مجبورند از سایر هزینه های زندگی کم تا هزینه اجاره بها را پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: سیاست دولت باید خانه دار کردن مردم به معنای مالکیت باشد.
پروین پور با انتقاد از ارائه برنامه های کوتاه مدت دولت ها بعنوان مسکِنی برای حل مشکل مسکن، اظهار داشت: دولت باید بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کند برای این کار باید عرضه مسکن ملکی برای همه متقاضیان مسکن فراهم و در دسترس باشد و مسکن های موجود (خانه های خالی) را نیز عادلانه تقسیم کند.
وی اظهار داشت: کشور در تولید مسکن مشکلی ندارد و نهادهای اصلی مسکن مانند زمین، مصالح و نیروی انسانی موجود است، بلکه بیشترین مشکل توزیع مسکن می باشد، چونکه مسکن باید کالای مصرفی نه سرمایه ای باشد.
این کارشناس مسکن، به آمار سرشماری سال ۹۵ در تهران اشاره نمود و اظهار داشت: ۴۳ درصد مردم تهران برمبنای سرشماری، مسکن استیجاری دارند که نشان میدهد توزیع مسکن ناعادلانه است و بانک ها در این بین بزرگترین سوداگران مسکن در کشور می باشند.
پروین پور اضافه کرد: اگر مسکن های موجود کشور را عادلانه تقسیم کنند، مشکل مسکن حل می شود؛ البته ابزار آن مالیات است مانند قانون مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر خانه ای که مالک آن بیش از دو خانه دارد.
وی با پشتیبانی از تصویب مالیات بر خانه های خالی و شناسایی مالکین آنها، اظهار داشت: با اجرا شدن این قانون، نگهداری خانه های خالی به صرف مالک نخواهد بود و آنها مبادرت به فروش و به عبارت دیگر عرضه خانه ها به بازار مسکن می کنند.
عضو سابق شورای عالی مسکن افزود: با عرضه خانه های خالی قیمت ها کاهش پیدا می کند و حباب قیمت کوچک می شود که این نوعی مبارزه با سوداگری مسکن می باشد.

1399/06/15
15:05:07
5.0 / پنج
1848
تگهای خبر: اجاره , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان