همه چیز درباره كاكتوس ها

همه چیز درباره كاكتوس ها

سیمان: نایب رییس انجمن كاكتوس و گیاهان گوشتی ایران درباب نگهداری كاكتوس توضیحاتی ارائه نمود.


احمد رستمی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه کاکتوس ها نیاز دارند در طول روز سه تا چهار ساعت در معرض نور غیرمستقیم خورشید باشند، اظهار داشت: پنجره جنوبی ساختمان ها بهترین نور را برای کاکتوس ها تامین می کند و اگر شرایط تامین نور غیر مستقیم خورشید در خانه فراهم نبود می توان از نور مصنوعی هم بهره برد.
وی افزود: کاکتوس ها به هیچ عنوان نباید طولانی مدت در معرض نور خورشید قرار بگیرند. کاکتوس ها در محیط گلخانه و در شرایط متعادل پرورش داده می شوند و اگر مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید باشد می سوزند.
نایب رییس انجمن کاکتوس و گیاهان گوشتی ایران به دمای مناسب برای نگهداری کاکتوس ها اشاره نمود و اظهار داشت: کاکتوس ها گیاهان مقاومی هستند که می توانند در دمای پنج درجه تا مثبت ۵۰ درجه تاب بیاورند اما بهترین دما برای رشد کاکتوس ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است. دمای پنج درجه سانتی گراد موجب خوابیدن گیاه و توقف رشد آن می شود.
وی با اعلان اینکه کاکتوس ها توانایی نگهداری آب در خودشان را دارند تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنند، اظهار داشت: باید این گیاه به نحوی آبیاری شود که سیراب شده و آب اضافی از انتهای گلدان بیرون رود. در حقیقت باید کل خاک بستر مرطوب شود. بهترین زمان آبیاری هم زمانی است که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد.
وی افزود: به جهت اینکه متوجه شویم خاک گلدان کاملا خشک شده می توانیم چندسانتی آنرا کنار بزنیم و لایه های زیرین خاک را بررسی نماییم تا متوجه شویم آیا زمان آبیاری گیاه رسیده است یا خیر. البته این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که در تابستان به سبب گرمای هوا خاک گیاه زود خشک می شود و نیاز داریم آب بیشتری به آنها بدهیم. در صورتیکه هرچه به فصل پاییز و زمستان نزدیک می شویم نیاز به آبیاری نیز کمتر احساس می شود.
بگفته وی، در فصول سرد سال که گیاهان به خواب زمستانی می روند بایستی آب و کود کمتری به آنها داده شود.
رستمی به خاک مناسب برای رشد کاکتوس نیز اشاره نمود و اظهار داشت: به جهت اینکه خاک آب زیادی جذب نکند یا در گلدان آب جمع نشود و گیاه پوسیده نشود باید خاک زه کش مناسب داشته باشد، در ترکیب خاک از مقدار زیادی ماسه استفاده گردد و ته گلدان با پوکه یا سنگ های درشت پر شود و با ایجاد این زه کش آب اضافی از بستر خاک بیرون رود. از طرفی باید گلدانی تهیه شود که سوراخ های ریزی در انتهای آن به وجود آمده باشد تا آب از آنجا بیرون رود.
نایب رییس انجمن کاکتوس و گیاهان گوشتی ایران افزود: از پنج درصد کوکوپیت، پنج درصد ذغال و خاک برگ یا خاک باغچه با درصد کم هم می توان در خاک کاکتوس بهره برد.

بیماری های کاکتوس
وی با اشاره به اینکه کاکتوس ها ممکنست گرفتار بیماری های مختلفی شوند که در بعضی موارد با سمپاشی رفع می شود، اظهار نمود: دراز شدن کاکتوس و خارج شدن از فرم عادی یکی از بیماری کاکتوس است که با تغییر نور در گیاه ایجاد می شود. یعنی زمانی که کاکتوس دور از نور قرار می گیرد به سمت نور کشیده می شود و تغییر فرم می دهد. بهترین کار این است که گلدان پشت پنجره را بچرخانیم تا همیشه از یک زاویه به گیاه نور نتابد.
وی افزود: گاهی پوشش سفید رنگی روی کاکتوس می نشیند که به آن شپشک آردآلود می گویند. این شپش با سم پاشی قابل رفع است. همین طور می توان به وسیله یک گوش پاک کن شپش را از روی گیاه برداشت و از محیط دور کرد.
نایب رییس انجمن کاکتوس و گیاهان گوشتی ایران اشاره کرد: بیماری دیگری به نام لکه گرد قهوه ای رنگ وجود دارد که در وسط ساقه و برگهای کاکتوس ایجاد می شود. عامل ایجاد آن شپشک سپردار قهوه ای است که می توان آنرا هم با سمپاشی از بین برد.
بگفته وی وقتی خاک کاکتوس مناسب نباشد و زه کش مناسبی نداشته باشد پایه و ساقه گرفتار پوسیدگی می شود.
رستمی به بیماری چروک شدن کاکتوس نیز اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی کاکتوس بیش از اندازه ابیاری شود خصوصا در فصل زمستان، چروک می شود. بدین سبب نباید بیش از اندازه به کاکتوس آب داد.
ایشان سپس اظهار داشت: بیماری لکه های برنزی بر روی کاکتوس نشان دهنده وجود کنه روی کاکتوس است که می توان از سم برای از بین بردن این آفت بهره برد.

چه زمانی برای عوض کردن گلدان مناسب است؟
نایب رییس انجمن کاکتوس و گیاهان گوشتی ایران اشاره کرد: زمان مناسب برای عوض کردن گلدان کاکتوس فصل بهار و تابستان است. وقتی ریشه های گیاه از حفره های داخل گلدان بیرون رود می توان گلدان آنرا عوض کرد. البته باید توجه داشت که سایز گلدان جدید یه سایز بزرگتر از گلدان قبلی باشد. برای اینکه اگر گلدان بزرگتری انتخاب گردد گیاه به خوبی رشد نمی کند.

برای رشد بهتر گیاه از چه کودی باید استفاده کرد؟
وی اظهار نمود: کودهایی که نیتروژن بالا و پتاس پایینی دارند مناسب کاکتوس هستند. همین طور کود بایستی در فصل بهار و تابستان به گیاه اضافه شود.

چگونه کاکتوس گل می دهد؟
وی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی کاکتوس ها گل نمی دهند، اظهار داشت: برخی گونه هایی از کاکتوس در بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ساله گل می دهند ولی برخی دیگر پس از دو سه سال وارد فضای گلدهی می شوند. بدین سبب گلدهی به نوع کاکتوس بستگی دارد.

چگونه از کاکتوس می توان بذر گرفت؟
رستمی بیان کرد: برای بذر گرفتن از کاکتوس می توان با گوش پاک کن یا قلمو گرده های یک کاکتوس را گرفت و به کاکتوس دیگر منتقل کرد.
منبع:

1399/06/14
17:33:02
5.0 / پنج
1885
تگهای خبر: ایران , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سیمان سیمان