معاون وزیر راه در گزارش سیمان تشریح كرد

جزئیات برنامه حمایتی دولت از بازار مسكن

جزئیات برنامه حمایتی دولت از بازار مسكن

به گزارش سیمان معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی جزئیات برنامه های حمایتی این وزارتخانه از بازار مسكن و اجاره بها را اعلام نمود.محمود محمودزاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره برنامه های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن تصریح کرد: بحث اجاره که یکی از موضوعات مبتلابه و نیازمند اقدام فوری امسال بود، ما در وزارت راه و شهرسازی دو پیشنهاد تحت عنوان اقدامات کوتاه مدت و فوری طراحی کردیم و به دولت عرضه دادیم. یکی مبحث تعیین سقف اجاره بها به علت شرایط کرونا بود و دیگری هم وام ودیعه مسکن.
معرفی همه برنامه های مسکنی کوتاه و میان مدت وزارت راه
وی افزود: این دو پیشنهاد با توجیهاتی که در جلسات دولت داشتیم و دیگر دستگاه ها مانند بانک مرکزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت اقتصادی رئیس جمهور و دیگر دستگاه های ذی مدخل هم از این دو پیشنهاد حمایت کردند تا توانستیم آن دو را به تصویب برسانیم و اثرات مثبتی بر بازار اجاره داشتند و توانستند بخشی از دغدغه های مستأجران را برطرف کنند.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: بحث اجاره داری حرفه ای هم از دیگر اقدامات این معاونت بود که جز اقدامات میان مدت محسوب می شود؛ آیین نامه اجرایی اجاره داری حرفه ای ذیل اصلاح آیین نامه قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید مسکن را توانستیم در هیئت دولت به تصویب برسانیم؛ در مراحل نهایی آماده سازی شیوه نامه اجرای طرح اجاره داری حرفه ای هستیم که به احتمال زیاد تا آخر مرداد برای اجرا به مراجع ذی ربط ابلاغ می شود؛ باآنکه قانون ساماندهی مسکن اجازه اجرای اجاره داری حرفه ای را می دهد اما منتظریم تا خروجی های مطالعات این طرح آماده شود؛ امیدواریم احتیاج به اصلاح قانون در مجلس نداشته باشد تا بتوانیم این برنامه را هر چه زودتر عملیاتی نماییم.
وی در مورد پشتیبانی از تولید مسکن خاطرنشان کرد: ما برای پشتیبانی از تولید مسکن، علاوه بر اجرای طرح اقدام ملی مسکن، مبحث تفاهم نامه های وزارت راه و شهرسازی با دیگر دستگاه ها مانند آموزش و پرورش، وزارت دفاع، وزارت رفاه و… را هم در دست پیگیری و اجرا داریم.
نحوه تزریق سیمان و میلگرد به طرح ملی مسکن مشخص شد / ‬خارج از سازوکار بورس کالا
محمودزاده در مورد افزایش قیمت مصالح ساختمانی که با پشتیبانی از تولید مسکن در تعارض است، اظهار داشت: بخش خصوصی و انبوه سازان نشست هایی با معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برگزار کردند و پیشنهادهایی هم در این حوزه به خصوص برای کنترل قیمت فولاد و سیمان عرضه دادند.
وی اضافه کرد: سرپرست وزارت صمت دستوراتی صادر کرده تا سیمان و فولاد از تلاطمات بورس کالا آزاد شود و بتواند با قیمت پایین تر و ثابت تر در اختیار سازندگان حرفه ای و انبوه سازان قرار گیرد.
دبیر شورایعالی مسکن درباره خروج سیمان و فولاد از بورس کالا اظهار داشت: بر مبنای دستورات وزیر صمت، سیمان و فولاد هم در بورس کالا عرضه می شوند و هم در خارج آن؛ به این صورت که در جهت پشتیبانی از تولید مسکن مانند طرح اقدام ملی، انبوه سازان و سازندگان حرفه ای می توانند با معرفی وزارت راه و شهرسازی سیمان و فولاد (میلگرد) را با نرخ مصوب (احتمالاً کیلویی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان) در اختیار بگیرند؛ سازوکار بورس کالا هم برای سایر معاملات باشد؛ مثلاً کسانی که تمایل به لوکس سازی دارند، می توانند مصالح مورد نیاز را از بورس کالا تهیه کنند.
وی تصریح کرد: برای آنکه قیمت تمام شده ساخت و ساز در طرح اقدام ملی مسکن کاهش پیدا کند، این طرح را اجرا کرده ایم تا قیمت تمام شده پایین تر باشد؛ ما در ساخت مسکن دهک های بالاتر هیچ مداخله ای نداریم.
همه چیز درباره وام ودیعه مسکن
محمودزاده در مورد تسهیلات مرابحه (ودیعه مسکن) بیان داشت: قرار بود تا ۲۰ مرداد معرفی به سیستم بانکی را آغاز نماییم که به نظر می آید این اتفاق در تاریخ مذکور رخ خواهد داد؛ بر مبنای ثبت نام پیامکی که مردم انجام داده اند، اولویت بندی های اولیه را نهایی کرده ایم که برپایه میزان درآمد و طبقه بندی مشاغل متقاضیان انجام شده است و اولویت بندی ها را مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تعیین کرده است.
۱۷ بانک و ۲ مؤسسه اعتباری، مجری طرح وام ودیعه
وی خاطرنشان کرد: متقاضیان باید به سایت tem.mrud.ir رجوع و اطلاعات خویش را تکمیل کنند؛ اگر تا پیش از ۲۰ مرداد، اطلاعات متقاضیان تکمیل شد و واجد شرایط مذکور در مصوبه ستاد ملی کرونا بودند، از فردای آن به سیستم بانکی معرفی می گردند که شامل ۱۷ بانک و ۲ مؤسسه اعتباری است این ۱۹ نهاد پولی را بانک مرکزی به ما معرفی کرده و برای هر یک، سهمیه هایی تعیین شده است.
متقاضیان ابتدا به سامانه وزارت راه برای بارگذاری مدارک رجوع کنند
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: متقاضیانی که برای تکمیل اطلاعات خود به سامانه وزارت راه و شهرسازی رجوع می کنند، امکان انتخاب بانک و شعبه مورد نظر خویش را خواهند داشت در هر بانکی که حساب دارند و با آن کار می کنند، در صورتیکه سهمیه خالی داشته باشد، به همان بانک و شعبه معرفی شده از جانب متقاضی، ارجاع داده خواهند شد.
جامانده های از وام ودیعه؛ شاید سال های بعد!
وی در پاسخ به این پرسش که برخی اقشاری که حقوق بگیر ثابت نیستند ولی اقشار نیازمند واقعی هستند، در این طرح دیده نشده اند؛ برای آنها چه فکری کرده اید؟، اظهار داشت: مبحث فکر کردن به آنها یک بحث است و مبحث انعقاد قراردادهای بانکی و بازپرداخت اقساط تسهیلات و تعیین ضمانت های بانکی هم مبحث دیگری است.
محمودزاده اظهار داشت: اساسا تنها بخشی از کسانی که متقاضی دریافت این تسهیلات هستند، در این طرح پوشش داده می شوند و طبیعتاً افراد دیگری هم هستند که باید برای آنها فکری شود اما این نخستین گامی است که در این حوزه برداشته ایم و اقدام بی سابقه یا کم سابقه ای است و اتفاقی است که در شرایط اقتصادی خاص کشور رخ داده است امیدوارم بتوانیم این طرح را گسترش دهیم و اقشار دیگر را در سال های آتی که وضعیت اعتباری دولت بهتر شود، پوشش دهیم.
اعتبار ۲۰ هزار میلیارد تومانی وام ودیعه از کجا آمده؟
وی درباره اینکه آیا بانک مرکزی اعتبار وام ودیعه را به بانک ها تخصیص داده است؟ اظهار داشت: ۲۰ هزار میلیارد تومانی که به این طرح اختصاص داده شده، تلفیقی از منابع داخلی بانک ها و اعتبارات بانک مرکزی است که عدد قابل توجهی است امیداوریم با اجرای آن، آرامش به بازار اجاره برگردد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره تعداد افراد مشمول خاطرنشان کرد: بستگی به تعداد افراد واجد شرایط در شهرهای مختلف دارد؛ متقاضیان بر مبنای شاخص ها اولویت بندی می شوند؛ به هر متقاضی بر مبنای شهرهای مختلف، متفاوت است؛ اگر تعداد افراد واجد شرایط در شهرهای کوچک بالا باشد، تعداد نهایی دریافت کنندگان این تسهیلات بیشتر است ولی اگر مشمولان تهرانی که مقرر است ۵۰ میلیون تومان دریافت نمایند، بیشتر باشند، تعداد کلی دریافت کنندگان این تسهیلات هم کاسته می شود.
وی خاطرنشان کرد: پالایش متقاضیان در حال انجام می باشد، مشمولانی که درآمدهای بالاتری داشته باشند در اولویت های نخست برای دریافت این تسهیلات قرار نمی گیرند؛ کسانی که قبلاً از امکانات دولتی مسکن بهره برده اند یا مالکیت مسکن دارند و فرم «ج» آنها قرمز است در اولویت های نهایی قرار دارند؛ باید متقاضیان به سامانه مراجعه نموده و مدارک خویش را بارگذاری کنند. ما هم اکنون در حد دریافت یک کد ملی سرپرست خانوار از متقاضیان ثبت نام کرده ایم که باید مدارک آنها کامل شود.
تعداد نهایی دریافت کنندگان چند نفر است؟
به گفته محمودزاده، درباره تعداد افرادی که مشمول می شوند، اعداد مختلفی اعلام شده که از ۶۰۰ هزار نفر تا ۱ میلیون نفر هم گفته شده است اما همه این اعداد، برآوردی است و دقیق نیستند؛ باید ثبت نام ها تکمیل شود تا بتوانیم عدد نهایی مشمولان را احصا نماییم.
انتخاب مدل وام ودیعه با خودِ متقاضی
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره انتخاب نوع وام (بازپرداخت ۳ ساله با سود ۱۲ درصد یا بازپرداخت ۱ ساله با سود ۱۳ درصد) اظهار داشت: انتخاب هر مدل از تسهیلات هم از جانب متقاضی آزاد بوده و در سامانه مورد نظر هم گزینه خاصی برای آن پیشبینی شده؛ متقاضیان بسته به توانایی بازپرداخت اقساط، هر مدل را که مایل باشند، انتخاب می کنند.


منبع:

1399/05/19
23:23:20
5.0 / پنج
2152
تگهای خبر: آموزش , اجاره , ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان