رییس سازمان توسعه تجارت:

باید صادرات به كشورهای همسایه را به ۱۲۵ میلیارد دلار برسانیم

باید صادرات به كشورهای همسایه را به ۱۲۵ میلیارد دلار برسانیم

كرمانشاه رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: باید صادرات به كشورهای همسایه را به سالانه ۱۲۵ میلیارد دلار افزایش دهیم.


حمید زادبوم در نشست بررسی موانع و مسائل توسعه مبادلات تجاری استان کرمانشاه که عصر امروز(۱۶ مرداد) در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، از نقش اساسی صادرکنندگان در تأمین ارز کشور در این شرایط سخت و جنگ اقتصادی کشور یاد کرد و اضافه کرد: ارزی که صادرکنندگان به کشور می آوردند برای تأمین ماشین آلات، مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز بخش تولید حیاتی می باشد.
وی تصریح کرد: در این شرایط سخت اقتصادی و تحریم ها خیلی از صادرکنندگان با هر سختی که بود ارز صادراتی را به کشور برگرداندند وفقط تعداد بسیار محدودی صادرکننده نما وجود دارند که خود اتاق بازرگانی با این گروه برخورد و کارت های بازرگانی آنها را تعلیق می کند.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: هیچکس صادرکنندگان را خائن نمی داند و تا جایی که امکان داشته باشد از آنها حمایت خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: در شرایطی که اتکا به درآمدهای غیرنفتی و صادرات ضروریست باید پشتیبانی از صادرکنندگان را در برنامه داشته باشیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از تشکیل کمیته اقدام ارزی در کشور هم اطلاع داد و عنوان کرد: این کمیته به مشکلات صادرکنندگانی می پردازند که در زمینه رفع تعهدات ارزی سال های ۹۷ و ۹۸ با مشکل مواجه گشتند و تلاش می کند مسائل آنها را حل کند.
زادبوم اضافه کرد: تلاش می نماییم صادرکنندگان کمترین نگرانی را در زمینه رفع تعهدات ارزی داشته باشند.
زادبوم در ادامه از اهمیت توجه به واردات در کشور هم یاد کرد و با اشاره به اینکه واردات بی رویه در کشور نداریم، خاطرنشان کرد: هرآنچه که واردکنندگان به کشور می آوردند نیاز اساسی مملکت است و کمتر واردات کالاهای مصرفی داریم.
به گفته این مسئول، در چهار ماهه سال جاری حتی دو قلم کالای غیراساسی هم وارد نشده است.
وی از وابستگی ۳۰ درصد تولید کشور به واردات یاد کرد و افزود: اگر فعالیت واردکنندگان نباشد، امکان افزایش تولید و صادرات را در کشور نخواهیم داشت.
وی همینطور از رشد تولیدات صنعتی و کشاورزی کشور در چهار ماهه سال جاری علیرغم شرایط سختی که داشته ایم اطلاع داد و عنوان کرد: در کنار افزایش تولید باید به بازاریابی صادراتی این تولیدات هم دقت کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت از ظرفیت قابل توجه کشورهای همسایه برای دریافت صادرات ایران هم یاد کرد و اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۱۰۰ میلیارد دلار واردات از جانب کشورهای همسایه ما صورت گرفته است که سهم ایران از این میزان ۲۵ میلیارد دلار بوده است.
وی اعتقاد دارد، این ظرفیت وجود دارد که ایران ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر به ظرفیت صادرات خود به کشورهای همسایه اضافه کند و به رقم صادرات ۱۲۵ میلیارد دلار برسیم.
به گفته این مسئول، این هدف گذاری می تواند سهم عظیمی از رفاه و اشتغال را در کشور ایجاد کند.1399/05/17
13:30:05
5.0 / پنج
2155
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان