سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت:

هیچ ماده اولیه و ماشین آلاتی نباید در گمرك معطل بماند

هیچ ماده اولیه و ماشین آلاتی نباید در گمرك معطل بماند

به گزارش سیمان خراسان رضوی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: هیچ مواد اولیه و ماشین آلاتی نباید در گمركات ما بماند و واحدهای تولیدی به سبب نداشتن مواد اولیه و ماشین آلات كند یا متوقف شوند.


حسین مدرس خیابانی امروز، ۱۶ مردادماه، در حاشیه سفر به خراسان رضوی در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه امروز چند واحد صنعتی شامل طرح های توسعه و ایجادی به بهره برداری رسید، اظهار نمود: طرح تولید انواع سیم و کابل مسی و آلومینیومی به بهره برداری رسید. این واحد صنعتی که در حال کامل کردن زنجیره تولید خود بوده، در نظر دارد گرانول و مفتول و کاتد مس را ساخته و با سرمایه گذاری بسیار خوبی که داشته، بیش از ۲۵۰ نفر مشغول به کار شدند.
وی ادامه داد: در سال جهش تولید واحدهای تولیدی، هم افزایش ارقام تولید را دارند، هم در کنار افزایش تولید خود در حال ایجاد طرح های توسعه هستند چنان که طرح های جدید در شهرک های صنعتی و خارج از آن، در کشور در حال کلید خوردن است و فرصت تحریم به نحو احسن در واحدهای تولیدی استفاده شد.
مدرس خیابانی بیان کرد: در شهرک صنعتی خیام نیشابور خیلی از واحدهای تولیدی نیمه تعطیل و غیر فعال به راه افتاده است. سیاست وزارت صنعت ممنوعیت واردات است و از واردات کالاهایی که در تولید داخل توانش را داریم، جلوگیری می کند. با حمایت هایی که در حوزه تامین مواد اولیه و تخصیص ارز کارخانجات انجام می شود، می توانیم ارقام جهش تولید را در سال محقق نماییم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: واحد تولید قطعات خودرویی در نیشابور که قطعات جدید با بالاترین تکنولوژی و فناوری را تولید می کند و ماشین آلات مدرنی که در مرز دانش حرکت می کنند را نصب و ۱۵۰ نفر را مشغول به کار کرده است.
تولید امروز با سرعت به حرکت خود ادامه می دهد
وی با اشاره به اینکه تولید امروز با سرعت به حرکت خود ادامه می دهد، عنوان کرد: تولید کشور بدون توجه به تحریم های آمریکا، در مدار شتابی قرار گرفته و تصور این است که بتوانیم فراتر از حد انتظار، واحدهای صنعتی را فعال تر از قبل ببینیم. استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور و شهرک ‎های صنعتی، قطب های مهمی برای تحقق جهش تولید هستند. باید در این حوزه کمک نماییم و وزارت صمت با همکاری همه دستگاه ها این کار را انجام دهد.
مدرس خیابانی اظهار داشت: خیلی از مسائل در زمینه تخصیص ارز و تامین مواد اولیه است و نقدهایی به روش های عرضه مواد اولیه در بورس کالا وجود داشته که سازوکار جدیدی در بورس در حال تدوین است تا دیگر قیمت عرضه مواد اولیه خودرا بالاتر از قیمت جهانی نداشته باشیم، بدین سبب باید واحدهای تولیدی را به صورت ویژه ببینیم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: پیشنهادی امروز عنوان شد که مواد اولیه تولیدکنندگان شناسنامه دار، معتبر و بزرگ و برخی تولیدکنندگان عضو صادرکنندگان برتر را در چارچوب یک خط ویژه تخصیص دهیم، بازگشت مالیات ارزش افزوده آنها سرعت پیدا کند و ترخیص کالاها از گمرکات سهولت یابد.
هیچ ماده اولیه و ماشین آلاتی نباید در گمرک معطل بماند
وی تصریح کرد: با دستور ریاست جهوری در ستاد اقتصادی نباید هیچ مواد اولیه و ماشین آلاتی در گمرکات ما بماند و واحدهای تولیدی به علت نداشتن مواد اولیه و ماشین آلات کند یا متوقف شوند. کسانی که مواد اولیه و ماشین آلات آنها در گمرکات کشور است، به وزرات صمت مراجعه کنند که در چارچوب لیست هایی اولویت بندی و به بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ارسال می شود.
مدرس خیابانی ضمن تبریک روز خبرنگار، اشاره کرد: جنگ اقتصادی ما یک جنگ رسانه ای نیز در کنار خود دارد. جنگ رسانه ای رزمنده می خواهد و خبرنگاران هم رزمندگان جنگ های رسانه ‎ای هستند. ما تلاش می نماییم دستاوردها و موفقیت ها را به اطلاع مردم برسانیم. امروز مردم بیش از هر چیز دیگر نیاز به امید و فضای بانشاط، کار و تلاش دارند که شروع شده است.
احیایء ۴۳۰ واحد صنعتی در چهار ماه ابتدای سال
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ما هم اکنون واحدهای تولیدی و معدنی زیادی داریم که متوقف و تعطیل می باشد، اما تلاش می نماییم که این واحدها را احیا نماییم. چهار ماه ابتدای سال ۴۳۰ واحد صنعتی مستقر در واحدهای صنعتی احیا شده و این نشان میدهد که همه تلاش می کنند تولید را به جایگاه اصلی خود برگردانند. مردم ممکنست خودرا با فضای مجازی سرگرم کنند، اما نقطه اطلاع رسانی و اعتمادشان رسانه ملی است و رسانه ملی برای تحقق جهش تولید نقش فوق العاده موثری دارد.
وی ادامه داد: خودباوری و خوداتکایی هم در محصول سرایت پیدا کرده و هم به ماشین آلات و تجهیزات تعمیم پیدا می کند. ایران برخلاف خواست دشمنان، نمی گذارد خواب آنها تعبیر شود و به خواسته های خود برسند، تنها و مطمئن ترین مسیر عبور از تحریم حتی از کرونا، بخش تولید و پشتیبانی از تولید و صادرات کشور است. اطمینان می دهم همه عزم دولت، حاکمیت، نهادها، مردم، مجلس و تمام قوا در کنار هم هستند که با انسجام ملی نگذارند دشمن به خواسته های خود برسد و حرکت رو به پیشرفت و عزت جمهوری اسلامی ادامه پیدا کند.
مدرس خیابانی با اشاره به اینکه ۷۰ هزار پروژه در کل کشور داریم، عنوان کرد: از این میزان ۱۳ هزار پروژه بالای ۶۰ درصد و ۴۰۰۰ پروژه بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. آنچه در چارچوب پویش "تولید، تداوم امید" افتتاح می شود، از محل ۴۰۰۰ طرح بالای ۸۰ درصد بوده که امروز نهمین هفته است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در طول این مدت ۴۰ واحد با حجم سرمایه گذاری بیش از ۲۰ هزار میلیاد تومان و اشتغال بیش از ۷۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۵ تا ۱۰ برابر به صورت غیر مستقیم افتتاح شده و این پویش تا اختتام دولت دوازدهم ادامه دارد. طرح های مهم تولیدی، صنعتی و لجستیکی بیش از ۲۰۰ طرح بوده که حجم سرمایه گذاری آن ۱۷۰ هزار میلیارد تومان است و در چارچوب این پویش افتتاح می شود.
راه اندازی کارخانه تولید چادر مشکی در شهرک صنعتی خیام نیشابور
وی درباب راه اندازی کارخانه تولید چادر مشکی در نیشابور، اظهار داشت: با وجود اینکه پوشش بانوان چادر مشکی است و بزرگترین مصرف کننده چادر در منطقه هستیم، اما ۹۰ درصد آن جزو واردات است. منطقی است که خودمان چادر مشکی را تولید و حتی به کشورهای منطقه صادر نماییم. در شهرک صنعتی قم در حال افتتاح واحد چادر مشکی هستیم و در شهرک صنعتی خیام نیشابور نیز کارخانه نخریسی با همکاری آستان قدس این کار را انجام می دهد.
مدرس خیابانی افزود: یکی از سیاست هایی که برای اجرای طرح ها یا خارج کردن طرح ‎های نیمه تمام از رکود داریم، مشارکت با نهادهای عمومی است. آستان قدس رضوی نیز برای تهیه چادر مشکی اعلام آمادگی کرده، ما نیز از نظر تسهیلات، جانمایی زمین و زیرساخت های شهرک صنعتی کمک می نماییم تا واحد تولیدی بزرگ چادر مشکی راه اندازی شده و از واردات آن بی نیاز شویم.
منبع:

1399/05/16
23:19:39
5.0 / پنج
2167
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان