كمرنگ شدن امید فعالان اقتصادی به بهبود ساخت و ساز

شامخ صنعت ساختمان كم شد

شامخ صنعت ساختمان كم شد

به گزارش سیمان اتاق تعاون ایران اعلام نمود: باتوجه به نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر، بیشتر فعالان صنعت ساختمان نسبت به بهبود فضای كسب و كار خود، امیدوار نیستند.به گزارش سیمان به نقل از مهر، اتاق تعاون شاخص مدیران خرید (شامخ) صنعت ساختمان مربوط به تیرماه را منتشر نمود که از کاهش این شاخص نسبت به خردادماه حکایت دارد.
براساس گزارش اتاق تعاون، شامخ صنعت ساختمان تیرماه ۵۲.۷۸ بوده که نسبت به شامخ خرداد ماه که ۶۴.۳۶ بوده است، ۱۲ واحد کاهش یافته است.
شاخص های موجود در میان ۵ مؤلفه اصلی شامخ شامل میزان سفارشات جدید، سرعت انجام سفارشات، میزان خرید مواد اولیه و جذب نیروی انسانی نیز کاهش میزان شاخص را تجربه کردند.
شاخص انتظارات تولید در ماه آینده (مرداد) با رقم ۳۵.۵۵، کاهش امیدواری فعالان اقتصادی نسبت به بهبود وضعیت بخش ساختمان در مردادماه را نشان میدهد.
بر اساس این گزارش، صنعت ساختمان برمبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه کارهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و کارهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی، بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) با ۱۴۰۴۷ واحدمسکونی، نسبت به ماه قبل ۳۰.۳ درصد افزایش پیدا کرد. قیمت مسکن نیز در تهران با متوسط قیمت ۲۰.۹ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۰.۴ درصدی را تجربه نمود. افزایش مداوم نرخ ارز و انتظارات تورمی حاصل از آن، پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه و نیز تداوم معاملات سوداگرانه، سبب افزایش قیمت مسکن شد.
در بخش تولید و عرضه تجهیزات ساختمانی نیز تحت تأثیر نوسانات ارزی و افزایش قیمت مواد اولیه در بعضی اقلام، کاهش نیروی کار در نتیجه تداوم شیوع ویروس کرونا و وجود بی انگیزگی در این قشر به سبب تورم عمومی موجود، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه (به ویژه در حوزه ثبت سفارشات و ترخیص از گمرکات) و کاهش قدرت خرید، نگرانی از ادامه روند موجود و تردید نسبت به آینده کسب و کارهای این بخش را افزایش داد.
در بخش های عمرانی و دیگر کارهای پیمانکاری، کماکان بدلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان و عدم تناسب نرخ تعدیل با تورم موجود، فعالان این بخش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ کل با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به ماه قبل، بر روی عدد ۵۲.۷۸ جای گرفت. برای اینکه میزان کارهای تولید یا ارائه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل روند نزولی داشت که عدم ثبات قیمتها و در نتیجه عدم عرضه مواد اولیه به سبب مشخص نبودن قیمتها و نگرانی کارفرمایان از آینده بازار، در ایجاد این شرایط بسیار مؤثر بود. متعاقباً میزان سفارشات جدید و پس میزان خرید مواد اولیه با وضعیت کاهشی مواجه گردید. باتوجه به رکود موجود و نیز شیوع بیشتر ویروس کرونا، میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز کمتر شد. در نتیجه از سرعت انجام سفارشات نیز کاسته شد. قیمت مواد اولیه در خیلی از مصالح ساختمانی افزایش یافت و قیمت فروش نیز بیشتر شد اما در مقابل از حجم فروش کاسته شد. (البته بنابر اعلام نظر فعالان ساختمانی در کلیه حوزه ها، در بعضی کارهای در رابطه با حوزه ساختمان روند افزایش قیمتها نسبت به خرداد کمتر گزارش شد). باوجود مشکلات موجود در تکمیل سفارشات، با تحویل سفارشات معوقه از ماه های ابتدایی سال، میزان کارهای معوقه در مجموع کم شد. میزان مصرف حامل های انرژی در رابطه با بخش تولید کمتر شد و باتوجه به مشکلات مرزی، میزان صادرات نیز همچنان سیر نزولی داشت.
با توجه به نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر، بیشتر فعالان این حوزه نسبت به بهبود فضای کسب و کار خود در مرداد، امیدوار نبودند.
لازم به ذکر است این نتایج با همکاری سایر تشکل های ساختمانی و عمرانی خصوصاً سندیکای شرکت های ساختمانی ایران حاصل شده است.منبع:

1399/05/15
23:54:26
5.0 / پنج
2357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیمان سیمان