در گزارش سیمان اعلام شد

تشكیل جلسه شورایعالی شهرسازی با دستور كار ساختمان ریاست جمهوری

تشكیل جلسه شورایعالی شهرسازی با دستور كار ساختمان ریاست جمهوری

به گزارش سیمان عضو هیئت رئیسه فراكسیون مدیریت شهری مجلس از تشكیل جلسه امروز شورایعالی شهرسازی با دستور كار لغو مصوبه قبلی این شورا درباره جماران اطلاع داد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، امروز شورایعالی شهرسازی و معماری مقرر است با دستور کار بررسی اصلاح یا لغو طرح ویژه جماران تشکیل جلسه بدهد.
به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی از جانب نهاد ریاست جمهوری تحت فشار باشد تا مصوبه های سال های ۷۶ و ۹۰ شورایعالی شهرسازی در مورد منطقه جماران را با هدف ایجاد امکان برای تداوم ساخت و ساز در باغ-عمارت متعلق به نهاد ریاست جمهوری اصلاح کند.
بر اساس مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری، منطقه جماران، منطقه واجد ارزش فرهنگی شناخته شده و ساخت و ساز بیشتر از ۲ طبقه در این منطقه ممنوع می باشد.
اما از ۵ سال قبل در باغ عمارتی در منطقه جماران تهران که به نهاد ریاست جمهوری متعلق می باشد، مبادرت به ساخت و ساز با بارگذاری سنگین شده و اهالی این منطقه به دادستانی و شورای شهر شکایت کرده اند.
بلافاصله در خرداد ماه سال جاری برخی از اعضای شورای شهر همراه محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی این شورا از کارگاه ساختمانی مذکور بازدید کرد و با اصرار آنها، طبقه سوم از جانب شهرداری منطقه یک تخریب شد؛ گفتنی است پروژه مذکور پیش از این مجوز ساخت نداشت، با این حال، ساعتی بعد از بازدید اعضای شورای شهر، پروانه ساخت از جانب شهرداری منطقه، صادر می شود.
اگرچه نهاد ریاست جمهوری، تملک این ساختمان برای شخص رئیس جمهور و همینطور مسکونی بودن آنرا تکذیب نمود، اما بر مبنای اسناد موجود، کاربری ملک مسکونی است.
اتفاقی که سبب شده تا هیئت دولت پیروز حناچی دبیر سابق شورایعالی شهرسازی و معماری در دولت یازدهم و شهردار تهران در دولت دوازدهم را از شرکت در جلسات هیئت دولت منع کند.
از سوی دیگر شنیده شده محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورایعالی شهرسازی و معماری تحت فشار هستند تا این مصوبه (ممنوعیت ساخت بیشتر از ۲ طبقه در جماران) از جانب شورایعالی شهرسازی لغو شود؛ مقرر است شورایعالی شهرسازی و معماری در جلسه قبل از ظهر امروز خود، در اینباره تصمیم گیری کند.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر هم روز گذشته اعلام نمود طی نامه ای به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی خواستار خروج مبحث بررسی و اصلاح ملک نهاد ریاست جمهوری در جماران از دستور کار شورایعالی شهرسازی شده است.
این همین حال، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور هم اخیراً در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی درباره مخالفت با ساخت و ساز بیشتر از دو طبقه در جماران نوشت:
«مخالفت با طرح جماران» به استحضار رئیس جمهور رسید؛ پی نوشت فرمودند: «هر گونه طرحی که با قانون منطبق نیست و ظلم به مردم است، سریعاً باید اصلاح شود!»
نماینده مجلس: فشار دولت بر شورایعالی شهرسازی، غیر قانونی است
در همین ارتباط، علی اکبر کریمی، عضو هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه شورایعالی شهرسازی در سال ۷۶ در مصوبه ای محدوده حسینیه جماران را بعنوان منطقه واجد ارزش فرهنگی و میراث ملی شناخته و سال ۹۰ هم در مورد ممنوعیت ساخت و ساز بیشتر از دو طبقه در جماران مصوبه داشته است، اضافه کرد: نهاد ریاست جمهوری متأسفانه اصرار زیادی برای ساخت ساز بیشتر از دو طبقه در این محدوده دارد.
وی افزود: ابتدا اعلام گردید این ملک متعلق به شخص رئیس جمهور است که قصد دارند مبادرت به ساخت وساز در آن کنند اما بعداً مشخص شد که به نهاد ریاست جمهوری متعلق می باشد اما به هر حال راه اندازی این ساختمان مغایر مصوبات شورایعالی شهرسازی و غیر قانونی می باشد. اما فشارهای غیر قانونی و غیر متعارفی به شهرداری تهران برای صدور مجوز ساخت این سازه وارد شده است.
کریمی اضافه کرد: مقرر است اولین دستور کار جلسه امروز شورایعالی شهرسازی با مبحث لغو مصوبه شورایعالی شهرسازی باشد که این اتفاق با فشار نهاد ریاست جمهوری رخ داده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: شهرداری تهران با این فشارها مخالفت کرده و اجازه ساخت بیشتر از ۲ طبقه در این منطقه را نمی دهد.
وی تاکید کرد: به وزارت راه و شهرسازی (شورای عالی شهرسازی و معماری) هم برای لغو مصوبه قبلی این شورا فشار زیادی وارد شده که غیر قانونی و خارج از عرف است که این مورد را در فراکسیون مدیریت شهری مجلس پیگیری می نماییم.
به گفته کریمی، اینکه فردی بخواهد خارج از قانون رفتار کند، به هیچ عنوان شایسته نیست. آن هم دستگاهی که باید مجری قانون باشد؛ افکار عمومی هم به این رفتار در ایام اخیر واکنش نشان داده و آنرا تقبیح کرده اند.
وی تصریح کرد: شهرداری تهران به سبب این فشارها، از حضور در جلسات هیئت وزیران منع شده است که هیئت دولت باید در این رفتار خود تجدید نظر کند.


منبع:

1399/05/13
22:26:15
5.0 / پنج
2256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیمان سیمان