از سوی محققان كشور صورت گرفت

تولید سیانور با خلوص 99 درصد برای فرآوری طلا

تولید سیانور با خلوص 99 درصد برای فرآوری طلا

سیمان: تعدادی از محققان یكی از شركت های دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شكوفایی موفق به تولید پایلوت ماده سیانید سدیم برای فرآوری طلا با درصد خلوص 99 درصد شدند.


مهدی سلیمی، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا تولید سیانید سدیم (سیانور) را از محصولات تولیدی این شرکت دانست و اظهار داشت: سیانید سدیم از محصولات پایین دستی صنعت پتروشیمی و ماده ای بسیار سمی است به شکلی که در اصطلاح عامیانه از آن بعنوان سیانور یاد می ­شود.


سلیمی با اشاره به کاربردهای سیانید سدیم اظهار داشت: این محصول در عملیات کربن دهی سطحی فولادها و چدن­ها، عملیات آب فلز کاری فلزات مختلف، استخراج و استحصال طلا و سایر فلزات گرانبها و سایر صنایع کاربرد دارد و هم اکنون مورد آزمایش و تأیید مصرف کنندگان قرار گرفته است.
وی با اعلان اینکه هم اکنون عمده مصرف این ترکیب در فرآوری فلزات گران بها استفاده می شود، اشاره کرد: درصد خلوص این محصول در حدود ۹۹ درصد است و فلزات با ارزش مثل طلا و نقره را به صورت انتخابی و بدون اینکه ناخالصی وارد مایع شود حل می کند.
سلیمی با اشاره به ظرفیت تولید فعلی این محصول اظهار نمود: تولید صنعتی این محصول آغاز نشده است ولی در فاز پایلوت، روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ کیلو تولید می نماییم که ضمن رفع اشکالات احتمالی محصول، برای بازاریابی و ارائه نمونه آزمایشی به مشتریان اقدام می شود.
مجری طرح با اعلان اینکه هم اکنون ۱۵ کارگاه استخراج و ذوب طلا از این محصول بهره برده اند و مشکلی را اعلام نکردند، تصریح کرد: پس از دریافت تاییدیه از واحدهای صنعتی می توانیم کارخانه را برای تولید سالانه ۲ هزار تن سیانید سدیم راه اندازی نماییم.
مدیرعامل این شرکت درباره تسهیلات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی، توضیح داد: با دریافت تسهیلات نمونه سازی از صندوق نوآوری موفق به تولید ۶.۳ تن سیانید سدیم شدیم که ۵.۵ تن از آن به مشتری تحویل شده است.
وی با اعلان اینکه هم اکنون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت کرده ایم، اظهار نمود: پس از ستاندن مجوزهای مورد نیاز دیگر، برای تولید صنعتی از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی باردیگر استفاده خواهیم کرد.
سلیمی از راه اندازی واحد صنعتی این محصول آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون نمونه پایلوت در فضایی که مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان در اختیار ما قرار داده است، راه اندازی شده است؛ اما در نظر داریم که واحد پایلوت را برای تولید روزانه ۱۰۰ کیلو سیانید سدیم در روز ارتقاء دهیم، برای اینکه کارگاه های ساخت طلا از غلظت خاصی از سیانید سدیم برای فرآوری طلا استفاده می نمایند.


بگفته وی برای رسیدن به این ظرفیت تولید نیاز به تولید ماهانه ۲۰۰ کیلوگرم از این ماده است تا نتایج تست ها و قابلیت استنادپذیری آن ارتقا یابد.
این محقق عدم نیاز به سرمایه گذاری بالا، عدم نیاز به تجهیزات وارداتی و کاتالیست های گرانقیمت وارداتی را از خاصیت های تولید این محصول نام برد و افزود: سیانید سدیم با خلوص بالاتر از ۶۵ درصد در ایران تولید نمی ­شود، این در حالیست که محصول تولیدی شرکت ما دارای درصد خلوص حدود ۹۹ درصد است و با روش ­های تجزیه، نمی توان به پروسه تولید و خالص سازی آن پی برد.
وی بازار مشتریان این محصول را معادن استخراج طلا، کارگاه­ های عملیات حرارتی، صنایع نظامی و پتروشیمی عنوان نمود و در مورد مزیت رقابتی این محصول نسبت به نمونه های داخلی و خارجی اظهار داشت: قیمت بمراتب ارزان‏تر و خلوص بالاتر از خاصیت های منحصربه فرد سیانید سدیم تولید شده در شرکت ما است. با وجود نمونه های وارداتی از کشورهای چین، کره جنوبی و گرجستان اما کارگاه های استفاده کننده از سیانید سدیم ما از کیفیت این محصول ابراز رضایت کرده اند.
منبع:

1399/05/07
15:19:45
5.0 / پنج
2780
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیمان سیمان